Biały Lotos –  recenzja 1 i 2 sezonu serialu –  Słodko-gorzka społeczna satyra

Katarzyna Oziewicz

Opublikowano: 28 października 2023

Spis treści

Ciepło słońca na skórze, szum fal i beztroskie wakacje – brzmi jak bajka, prawda? Bohaterowie serialu Biały Lotos skrywają jednak sekrety, a ich letni wypoczynek nie wygląda tak, jak sobie wymarzyli. Jeśli ciekawi Cię jak potoczą się losy bohaterów oraz co kryje się pod powierzchnią pozornej idylli, zapraszam cię do lektury recenzji serialu Biały Lotos od HBO.

Na początek garść faktów

Biały Lotos to produkcja od HBO z 2020 roku. Drugi sezon zadebiutował natomiast w lutym dwa lata później. Na rok 2024 zapowiedziano już sezon 3. (do premiery jest więc jeszcze trochę czasu, by wszystko nadrobić). Serial zadebiutował też na DVD i w Polsce jest dostępny w dystrybucji od Galapagos. 

Warto też wspomnieć, iż dotychczas zdjęcia kręcono na hawajskiej wyspie Maoui (sezon 1) oraz we włoskim Taorminie (sezon 2). Ciekawe lokalizacje i przepiękne otoczenie luksusowego hotelu, który jest nie mniej ważnym bohaterem drugiego planu tej historii. W głównej obsadzie aktorskiej znaleźli się m.in. Jennifer Coolidge (American Pie, Legalna Blondynka), Michael Imperioli, Tom Hollander (Nocny recepcjonista, Bohemian Rhapsody), Murray Abraham (Grand Budapest Hotel), Theo James (Niezgodna), i Connie Britton (American Ultra, American Horror Story).

Kadr z serialu Biały Lotos

Wszyscy nosimy maski

Główną oś serialu stanowią widziane okiem kamery urywki z wakacyjnego wypoczynku w luksusowym hotelu wybranej i zróżnicowanej grupy bohaterów, wśród których są m.in. młode małżeństwo, dziedziczka fortuny (w tej roli świetna Jennifer Coolidge), rodzina z nastoletnimi dziećmi, a także pracownicy hotelu. Choć na pozór wszystko wygląda jak z obrazka, a milusińscy cieszą się urokami życia i wygodami ośrodka, wypoczynek zakłócają wychodzące na jaw kolejne problemy. Jak to w życiu bywa, relacje międzyludzkie potrafią się pokomplikować – od miłości do nienawiści, dawne i obecne zdrady wychodzące na jaw oraz traumy z przeszłości dające o sobie znać. Z odcinka na odcinek fabuła się zagęszcza, a niepokojąca muzyka buduje klimat, sugerując obrót wydarzeń zmierzający do nieuchronnej katastrofy. Możemy obserwować, jak kolejne sprawy wypływają na powierzchnię, a wcześniej nierozwiązane konflikty ulegają zaognieniu. Problemy naszej gromadki widzimy ukazane w krzywym zwierciadle i trochę z przymrużeniem oka – nikt nie jest święty i każdy ma coś na sumieniu. Śledzimy ich poczynania, czasem kibicując, a czasem szczerze mając ich dość (Shane, myślę tu o tobie!). Wielowymiarowi bohaterowie stanowią siłę napędową poznawanej historii – możemy ich lubić lub nie, utożsamiać się z nimi lub życzyć im jak najgorzej. Najważniejsze, że nie pozostają nam obojętni. Z niecierpliwością śledzimy historię oczekując na rozwiązanie wszystkich wątków 🙂 

Kadr z serialu Biały Lotos

Pod powierzchnią

Podczas seansu początkowych odcinków pierwszego sezonu możemy poczuć się trochę zdezorientowani, o co w tym wszystkim chodzi. Dostajemy piękne ujęcia i pozornie niepowiązane ze sobą sceny, jednak wraz z rozwojem fabuły wszystkie wydarzenia, które do tej pory obserwowaliśmy, łączą się w logiczną całość. Serial stanowi celny komentarz dotyczący nierówności klas społecznych i relacji międzyludzkich. Niejednoznaczni bohaterowie o złożonych motywacjach, których niektóre działania są moralnie dyskusyjne, stanowią siłę napędową tej historii.

Podsumowanie

Jeśli już zdążyliście stęsknić się za latem, a przy okazji macie chrapkę na przyjemny, ale jednak skłaniający do refleksji serial obyczajowy, to nie szukajcie dłużej – Biały Lotos spełni wasze oczekiwania. Dzięki serialowi Biały Lotos poczujecie się tak, jakbyście sami spędzali czas w wakacyjnym kurorcie, a przy okazji obserwowali bolączki współczesnych bohaterów. W końcu nawet na wakacjach ciężko jest uciec od trosk i problemów. Nie zabraknie śmiechu, łez i wszystkiego pomiędzy. Szykujcie więc swój popcorn i zapraszam do seansu.

Sprawdź też: The Crown – recenzja serialu. Uwięziony ptaszek w złotej klatce

ZALETY +

WADY -

Katarzyna Oziewicz

Studentka farmacji i grafiki. Pasjonatka gier (na pececie), fantastyki, szeroko pojętej popkultury oraz sztuki. Miłośniczka wiedźmińskiego uniwersum i gier indie (ale z grami AAA też się lubię). Nałogowo pochłaniam książki i piję hektolitry kawy 😊.

Rekomendowane artykuły

Diuna: Część Druga – Recenzja filmu na Blu-Ray. Druga część pustynnego arcydzieła 

Diuna: Część Druga – Recenzja filmu na Blu-Ray. Druga część pustynnego arcydzieła 

Obcy: Romulus – recenzja filmu. Xenomorf znowu straszy w kosmosie. 

Obcy: Romulus – recenzja filmu. Xenomorf znowu straszy w kosmosie. 

Borderlands – recenzja filmu – Mogło być gorzej…

Borderlands – recenzja filmu – Mogło być gorzej…

Nobody Wants to Die [PS5] – recenzja gry – Polski kandydat do najlepszej gry roku?

Nobody Wants to Die [PS5] – recenzja gry – Polski kandydat do najlepszej gry roku?

Genesis Neon 764 — recenzja słuchawek — neonowe szaleństwo

Genesis Neon 764 — recenzja słuchawek — neonowe szaleństwo

UPADEK LUDZKOŚCI – RECENZJA FILMU KRÓLESTWO PLANETY MAŁP

UPADEK LUDZKOŚCI – RECENZJA FILMU KRÓLESTWO PLANETY MAŁP