MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Sandman. Kraina snów. Tom 3 - recenzja komiksu. Nie mogłem wyśnić lepszego komiksu.

Trzeci tom jednej z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszechczasów w nowym wydaniu. Sandman. Kraina Snów przedstawia cztery wyjątkowe historie. Dodatkowo, na końcu komiksu w bonusie dostajemy wgląd w oryginalny scenariusz Neila Gaimana wraz z uwagami scenarzysty i rysownika.

Sandman. Kraina snów. Tom 3 – recenzja komiksu. Nie mogłem wyśnić lepszego komiksu.

Czy to sen czy jawa?

Po raz kolejny po lekturze nowego tomu Sandamana zastanawiałem się, co ja właśnie przeczytałem. Komiks jest dość krótki, ale treściwy i niesamowicie wciągający. Każdy zeszyt to zupełnie odrębna historia i na swój sposób wyjątkowa, która zostawia czytelnika z niejednoznacznymi i zaskakującymi zakończeniami.

Opowieść o kocicy urzekła mnie najbardziej. Wcale nie dlatego, że odkąd wziąłem kota, stałem się kompletnym kociarzem i wszystko z tymi uroczymi zwierzakami kocham ponad wszystko. Kotka przenika do krainy snów, żeby dowiedzieć się, czy jej rasa jest skazana na bycie tylko pupilami dla ludzi. Teraz to do mnie dotarło… ciekawe czy mój futrzak sobie tak myśli, że on w naszym domu jest panem i władcą. Finał tej historii jest niesamowicie interesujący i może to porównanie nie będzie do końca adekwatne, ale ostatnim razem w podobny sposób zacząłem się zastanawiać nad postrzeganiem świata, gdy poznałem postać Dra Manhattana z Watchmen. Czas w jego odbiorze nie istnieje linearnie, Jest to taka koncepcja, której nie potrafię objąć umysłem… Podobnie miałem właśnie przy okazji historii kotki.

Opowieść o Kaliope jest mocna i nie polecam jej osobom o słabych nerwach. Dochodzi tutaj do strasznego czynu, najgorszego, jakiego może doświadczyć człowiek. To historia pisarza w kryzysie artystycznym, który od dawna nie potrafi napisać książki. Dostaje od swojego znajomego muzę, która wykorzystuje, żeby wrócić na drogę chwały i sławy.

W kolejnej Morfeusz zleca napisanie sztuki nikomu innemu jak samemu Williamowi Szekspirowi. Sen Nocy Letniej jako jedyna komiksowa historia otrzymała nagrodę World Fantasy Awards. 

Ostatnia to opowieść o byłej agentce Uranii Blackwell, która prosi boga Ra o supermoce. Wkrótce jednak staną się jej przekleństwem, a jedyne czego Raini będzie pragnęła to śmierć. Najwierniejsi fani DC mogą kojarzyć tę bohaterkę pod pseudonimem Element Girl.

Gdzie jest Władca Snów?

Będę narzekał na tę samą rzecz, na którą psioczyłem przy okazji recenzji poprzedniego tomu Sandama. Same w sobie historie są genialne i czyta je się niesamowicie przyjemnie, ale tak jak wspomniałem – każdy zeszyt to osobna historia. Ja bym chciał się dowiedzieć, jak Władca Snów odbudowuje swoje królestwo i chciałbym czytać właśnie o nim. W Krainie Snów Morfeusz jest tylko postacią epizodyczną. 

Może Sandman to ma być taki zbiór opowiadań, ale w pierwszym tomie zasugerowano, że o tym będzie ta historia. Na razie wprowadza tylko kolejnych nowych bohaterów.

Dodatek na końcu tomu.

Na końcu Sandman. Kraina Snów. Tom 3 otrzymujemy wgląd w scenariusz do historii o Kaliope. Bardzo interesujący dodatek. Wiele razy zastanawiałem się, jak pisze się komiksy i skąd rysownik wie, co ma narysować i jaką wizję miał scenarzysta. Ciekawie się to czyta, gdy można od razu zobaczyć efekt końcowy. To jeden z naprawdę fajniejszych bonusów, którego totalnie się nie spodziewałem. 

Nic się nie zmienia w mojej opinii. Wciąż uważam Sandmana za bardzo solidny i zmuszający do ruszenia paroma szarymi komórkami podczas czytania komiks. Jednak chciałbym więcej Morfeusza i innych nieśmiertelnych, których teasowano mi w pierwszym tomie.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

NAJNOWSZE WPISY

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ