Previous slide
Next slide

Lumencraft – recenzja gry. Na podbój nowej planety.

Rok 2221, powierzchnia Ziemi przestała być miejscem zdatnym do życia. Jedyną nadzieją dla ludzkości jest nowoodkryty wysokoenergetyczny kryształ, zwany  Lumenem. Dzięki niemu gatunek ludzki w końcu odzyska szansę na egzystencję ze światłem i prądem. Niedaleko potencjalnych złóż została założona baza, z której wysyłano skautów na rekonesans. Jednakże żaden z nich nie powrócił z wyprawy. Być może to właśnie my będziemy pierwszym przedstawicielem tej niebezpiecznej profesji, którego misja się powiedzie.

Lumencraft – recenzja gry. Na podbój nowej planety.

Debiut krakowskiego studia

28 lutego 2023r. na platformy Steam, GOG, Epic Games oraz na Mac App Store trafiła gra o dość zagadkowym tytule – Lumencraft. Za jej producję odpowiada małe krakowskie studio 2Dynamic Games, powstałe w 2020 roku. Choć to ich pierwszy tytuł to cieszy się całkiem pozytywnymi opiniami (w momencie pisania recenzji 79% recenzji na Steamie było pozytywne) . Za wydanie dzieła odpowiada natomiast firma Star Drifters, założona przez współtwórców CI Games (seria Sniper Ghost Warrior), Michała Sokolskiego i Krzysztofa Jakubowskiego. Oprócz najnowszej gry mają oni w swoim portfolio również własne produkcje jak np. Driftland: The Magic Revival czy Danger Scavenger. Sama nazwa pochodzi od wspomnianego na samym początku minerału oraz aspektu produkcji (ang. crafting), choć ze względu na eksplorację jaskiń na myśl przychodzić wszechobecny Minecraft. 

Jeden z pionierów

Na początku kampanii fabularnej stajemy za sterami zwiadowcy. Przyświeca mu jeden cel,  zdobycie 3 ogromnych kryształów Lumenu. Które po dostarczeniu do reaktora mają zapewnić energię wystarczającą na kilka lat funkcjonowania nowo powstałej kolonii. Każda z 27 zleconych misji różni się od poprzedniej akcją, mapą oraz celem do wykonania. Ciekawym posunięciem było umieszczenie tychże zadań w formie drzewka, dzięki czemu możemy wykonać zadania z głównego „pnia”. Dzięki temu np. po odblokowaniu warsztatu ulepszeń dla wiertła możemy cofnąć się i wykonać misje kładące większy nacisk na wydobywanie surowców. Ponadto za każde zadanie ukończone sukcesem w naszym „hubie” odblokowuje się jeden z kolejnych budynków, najczęściej powiązanych z fabułą wykonanej misji. Do naszych zasobów trafia również odpowiednia ilość drogocennego minerału, który zainwestować możemy w ulepszenia sprzętu, broni lub ogóle pasywne bonusy.

Wiertła w dłoń

Podczas każdej z misji do wydobycia dostępne są dwa surowce: wspomniany już wielokrotnie Lumen oraz Metal. Oba z nich potrzebne są do budowy lub ulepszenia poszczególnych obiektów czy sprzętów. Drugi z nich przyda się również w przypadku, gdy w naszych przepastnych kieszeniach nie znajdziemy już ani jednego naboju do naszej broni palnej. Wyłączając reaktor, dostępny podczas praktycznie każdej misji (z drobnymi wyjątkami), budynki dzielą się na 4 kategorie: obrona, warsztat, specjalne oraz narzędzia. Do pierwszej z nich zaliczają się mury, bramy, i kilka rodzajów wieżyczek, od tych z karabinami zaczynając na laserach, a na bombach kończąc. W sekcji warsztatów znajdziemy budowle umożliwiające rozwój naszego wiertła oraz arsenału, w skład którego wchodzi pistolet, strzelba (oczywiście w formie Shotguna) czy karabin maszynowy. Budowle specjalne to np. Centrum zwiadowcy umożliwiające rozwój takich statystyk jak wytrzymałość, zdrowie, udźwig czy szczęście (czyli większa szansa na obrażenia krytyczne) czy laboratorium, które w zamian za skromną porcję kryształów zmniejszy czas odblokowywania ulepszeń czy zwiększy obrażenia w momencie, gdy stoimy na podeście, strzelając ponad murem do wrogów. Podczas eksploracji obrażenia są rzeczą nieuniknioną, dlatego w naszej bazie wybudować możemy również centrum medyczne produkujące apteczki. W dziale narzędzi znajdziemy natomiast transmiter mocy umożliwiający dostarczanie energii z reaktora w dalsze zakątki jaskiń i co za tym idzie budowanie przez nas obiektów czy lampa, szczególnie przydatna, jeśli ustawi się ją przy barykadzie. Gdy jakiś przedmiot znaleziony w jednej ze skrzyń, rozsianych po jaskiniach nie spełni naszych oczekiwań, możemy go wraz z grudami minerałów wrzucić do niszczarki, w zamian za co otrzymamy te drugie w formie gotowej do wykorzystania. 

Wyrusz w głąb jaskiń

Na naszej drodze napotkamy setki, jeśli nie tysiące, wrogów. Większość z nich podobna jest do pająków, jednakże dzielą się ona na kilka gatunków, oprócz podstawowych, w miarę nieszkodliwych i łatwych do zneutralizowania, znajdziemy również stwory kamikadze, zmierzające szybko w naszą stronę i wybuchające po dotarciu do celu, czy opancerzone, do których pokonania potrzebne są ogromne ilości naboi. Obok nich pojawić mogą się również inne, larwo podobne, które w błyskawicznym tempie mogą przekopać się przez nasze barykady. Na szczęście podczas przemierzania głębin w skrzyniach znajdziemy granaty miny, miotacz ognia, czy pewien specyfik pachnący pięknie o poranku, Czyli napalm. Niektóre z nich oprócz zastawiania pułapek na rzesze wrogów przyda się, gdy zdecydujemy się zabawić w Geralta i zniszczyć gniazda potworów.

Wiertło poproszę…

Gra stanowi dość ciekawe połączenie gry akcji top-down z gatunkiem tower defense. Dodatkowo okraszono to odrobiną mechanik przetrwania. Gdy skończymy samouczek i całą kampanię fabularną nie musimy zamykać gry. Oprócz losowego generowania map twórcy przygotowali po kilka scenariuszy dla obrony bazy, eksploracji i walki na arenie. W przypadku gdy mimo to będziemy czuli niedosyt, wtedy możemy sprawdzić co inni gracze stworzyli za pomocą wbudowanego warsztatu map. Co ciekawe gra oferuje również tryb kooperacji lokalnej, do której potrzebujemy tylko klawiatury, myszki oraz pada. Dzięki tak rozwiniętym możliwościom gra daje nam możliwość spędzenia nawet kilkudziesięciu godzin na dobrej zabawie, z czego niewątpliwie skorzystam, odkrywając wszystkie smaczki zawarte w grze oraz starając zdobyć się wszystkie osiągnięcia z listy.

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy better. gaming agency

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

NAJNOWSZE WPISY

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl