Previous slide
Next slide

Chef Life – recenzja gry. Symulator Makłowicza.

Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam śledzić podróżniczo-kulinarne przygody Makłowicza albo z zaciekawieniem oglądaliście Kuchenne Rewolucje? A może kiedyś mieliście ochotę, żeby wystartować w konkursie i zyskać laur Master Chefa? W przypadku, gdy w taki lub inny sposób czujecie się związani z gastronomią ten tytuł na pewno się wam spodoba. Chef Life: A Restaurant Simulator ujrzała światło dzienne 23 lutego 2023 roku. Swoją premierę zaliczyła na wszystkich popularnych platformach sprzętowych (PS4 i PS5, XONE i XSX, Switch oraz PC), na potrzeby tej recenzji ogrywałem wersję dostępną na komputery osobiste . Tytuł został stworzony przez zespół Cyanide Studio, który stworzył m.in. serię Blood Bowl, różnorodne sportowe gry menadżerskie oraz Grę o Tron z 2012 roku. Natomiast za wydanie odpowiada firma Nacon, której logo zobaczyć można chociażby w grach serii WRC, ale też na peryferiach gamingowych.

Chef Life – recenzja gry. Symulator Makłowicza.3

Kreacja Postaci

Menu gry wita nas przyjemną i wpadającą w ucho muzyką, która sprawia, że jak najszybciej chcemy zacząć naszą przygodę. Zanim to nastąpi, możemy spersonalizować ustawienia rozgrywki, a ze względu na niskie wymagania sprzętowe gry stworzonej na silniku Unity, możemy bez problemów ustawić wysokie parametry nawet na słabszych komputerach czy laptopach. Dodatkowo dostępne są trzy sloty na zapis, co oznacza, że możemy dzielić się zainstalowanym tytułem z dwójką krewnych lub znajomych, bądź też sami testować różne podejścia do rozwoju restauracji. Po wybraniu jednego z nich przechodzimy do kreatora postaci, nie jest on może tak rozbudowany, jak w wielkobudżetowych tytułach w stylu Cyberpunka czy Hogwarts Legacy, ale oferuje całkiem dużo opcji dostosowania awatara do naszych potrzeb i preferencji. Zaczynając od wyboru między sylwetką charakterystyczną dla jednej z płci, możemy na suwaku wybrać, jak bardzo umięśniony i umięśniony ma być nasz bohater, czy też jakiej karnacji ma być jego skóra. Następnie przechodzimy do oczywistych wyborów dotyczących fryzury, koloru włosów oraz oczu, czy też obecności lub braku piegów. Na sam koniec możemy zadecydować o stylu odzieży wiszącej w garderobie naszej postaci, a także tatuażach. Co ciekawe w miarę zdobywania kolejnych poziomów gra pozwala o wzbogacanie wachlarza wyboru o kolejne fryzury, tatuaże, a nawet buty i nakrycia głowy.

Istne Kuchenne Rewolucje

Jako młody kucharz po szkole gastronomicznej wraz z naszym przyjacielem Kassimem decydujemy się na otwarcie wspólnej restauracji. Pierwsze trzy dni poświęcamy na przypominanie sobie podstawowych potraw, poznawanie nowych ludzi, takich jak Max przywożąca nam zaopatrzenie, czy też główna kelnerka – Pari oraz przygotowywanie naszego lokalu na wielkie otwarcie. Gdy ono już nastąpi, nasze dni będą dzielić się na poranki, podczas których będziemy samotnie snuć się po budynku, robiąc porządki i zmieniając wystrój, czekając jednocześnie na przyjazd nowego zaopatrzenia. Natomiast koło południa w kuchni pojawią się członkowie ekipy (na początku będzie to tylko nasz przyjaciel), aby pomóc nam w przygotowaniach do wieczornego przyjęcia klientów. Co ciekawe poszczególne części potraw, które razem z nimi przygotujemy i umieścimy na podgrzewaczu lub w lodówce, będziemy mogli wykorzystać wieczorem, co skróci czas przygotowywania potraw dla gości.

Podano do stołu

Na początku nasze menu jest dość skromne, bo składa się z wołowiny z frytkami oraz soli w maśle z zieloną fasolką. Nie trzeba jednak czekać zbyt długo, by za zdobyte punkty wiedzy poznać przepisy chociażby na Caprese, letnią zupę czy makaron z włoskim serem. Każdy z przepisów obwarowany jest poziomem rozwoju postaci oraz zdobytymi punktami wiedzy. Natomiast każde z dostępnych dań, po przygotowaniu go określoną ilość razy, zyskuje na przykład dodatkowy składnik. Dodatkowo nasze dzieła oceniane są pod względem jakości składników, co zmienić można, kupując zapasy u producentów z wyższą oceną oraz jakości wykonania, która spada, gdy zapomnimy, żeby makaron wrzucić do wrzącej wody, albo poczekać na podgrzanie patelni przed rozpoczęciem smażenia. 

Warto również zwracać uwagę na przyprawienie potraw, w czym pomoże wyostrzony niczym u wiedźminów zmysł kucharza. Kuchnia daje nam możliwość przygotowywania kilku różnych potraw równocześnie, jednakże jeśli zależy nam na wysokiej jakości jedzenia, nie możemy zapominać chociażby o zamieszaniu w rondlu czy przewróceniu steku na drugą stronę. Przed samym podaniem dania komponujemy je na specjalnym stanowisku, możemy zdecydować się na wersję dania przygotowaną przez twórców gry, ale możemy dać ponieść się wyobraźni i stworzyć coś własnego i nawet zrobić zdjęcie owej kompozycji.

Mnogość konfiguracji

Chef Life: A Restaurant Simulator oferuje nam ogromną możliwość personalizacji. Możemy w trakcie rozgrywki zmieniać wygląd oraz odzież naszej postaci, lecz jest to tylko przedsmak tego, co nas czeka po wyjściu z szatni. Zamawiając zaopatrzenie na dany dzień, możemy zaryzykować i zamówić więcej by włożyć nadmiar do zamrażarki, ale również musimy zadecydować czy chcemy kupować ekologicznie i lokalnie po nieco wyższej cenie, czy może wolimy tańsze produkty z zagranicy. Przechodząc do kuchni, możemy zmieniać położenie poszczególnych mebli według naszych preferencji, z czego ochoczo skorzystałem, umieszczając szafę z garnkami między dwoma kuchenkami, a stanowisko do mieszania znalazło swoje miejsce obok deski do krojenia. Poza tym w miarę rozgrywki będziemy mogli zdecydować się na zakup nowych płytek na podłogę, nowych blatów, czy też naczyń kuchennych. 

W sali jadalnianej możemy przeprowadzić natomiast istną rewolucję, zaczynając od ścian i podłogi, idąc przez stoły i obrusy, a na talerzach kończąc. Warto również zwrócić uwagę na specjalne piktogramy, którymi oznaczona jest część przedmiotów, gdyż wybierając te z identycznym symbolem, kierujemy nasz lokal w stronę stylu nowoczesnego, bistro, pizzerii czy trattoria. Po kilku dniach odblokowujemy dostęp do zadań i wyzwań, które oprócz pieniędzy i doświadczenia, oferują również specjalne bilety potrzebne do zakupu niektórych przedmiotów.

Czy to danie jest dobre?

Chef Life jest tytułem z zaskakująco przyjemną i mało monotonną rozrywką. Jedną z jego zalet jest możliwość podejmowania własnych decyzji w sprawie rozwoju restauracji – możemy zdecydować się na prowadzenie lokalnej knajpy, ale jeśli jesteśmy ambitni i niestraszne nam są wyzwania, możemy podjąć walkę o prestiżową gwiazdkę w przewodniku Michelin. Warto w tym miejscu również wspomnieć o tym, że jest to pierwsza gra komputerowa, w której tworzeniu doradzał zespół odpowiedzialny za ów słynny przewodnik po restauracjach. Gdy natłok klientów jest za duży, z pomocą przychodzą nam wbudowane ułatwienia, które podczas rozgrywki można bezkarnie włączać i wyłączać, a dzięki którym możemy zmniejszyć liczbę klientów lub obdarzyć ich anielską cierpliwością, przez co nie będą poirytowani, gdy praca w kuchni będzie szła jak po grudzie. 

Gra jest bardzo interesującym sposobem na przetestowanie nas samych pod względem tego, czy potrafilibyśmy poprowadzić własną restaurację i spamiętać wszystkie skomplikowane przepisy. Z czystym sercem mogę polecić ją zarówno osobom, którym tematyka kulinariów jest bliska, jak i tym, które od tej sztuki trzymają się daleko.   

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy firmie Retall.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl