MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Harry Potter i Kamień Filozoficzny – recenzja filmu. 20 Lat Filmowej Magii.

To już 20 lat? Tyle czasu minęło od kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się na kinowym ekranie z postaciami wykreowanymi pierwotnie na kartach powieści J.K. Rowling? Dwie dekady odkąd przekroczyliśmy próg Hogwartu i poznaliśmy ten magiczny świat? A mnie wydaje się, jakby to było wczoraj… Dziś do naszych rąk trafiło przygotowane specjalnie z tej okazji nowe wydanie klasycznego filmu przepełnione całą masą niesamowitych dodatków. Czy Harry Potter po 20 latach ciągle potrafi zachwycać i bawić?

Harry Potter i Kamień Filozoficzny – recenzja filmu. 20 Lat Filmowej Magii.

Podróż w przeszłość

Na samym starcie muszę Was uprzedzić, że ten tekst nie będzie klasyczną recenzją. Jest dla mnie bardziej sentymentalną podrożą w przeszłość i myślę, że dokładnie tak należy go traktować. Kiedy pierwszy raz sięgnąłem pod Harry’ego Pottera, to byłem w wieku szkolnym. Znacie ten taki głupi czas, kiedy to wiele rzeczy wydaje się Wam zbyt infantylnych, bo przecież byliście wtedy tak dojrzali? To był dokładnie ten mój czas w życiu.

Właśnie wyszła czwarta książkowa przygoda młodego czarodzieja, i razem z chłopakami w szkole uważaliśmy, że to jakaś propozycja dla dzieci, która niewarta jest naszego czasu. Jednak… coś mnie podkusiło i z racji tego, że Harry Potter i Czara Ognia była dość obszernym tomiszczem, to podjąłem się wyzwania przeczytania jej w moje ostatnie dwa tygodnie wakacji. I wiecie co? Pochłonąłem ją jednym tchem w 2 dni.

Tak oto zaczęła się moja przygoda – nie od filmów, nawet nie od początku, ale od wziętej do ręki z przypadku książki. Miałem to szczęście, że to niezwykłe lato, kiedy rozpocząłem swoją historię w świecie magii, to było lato 2001 roku. Czy już wiecie, do czego zmierzam? Dokładnie tak! To był rok kiedy do kin weszła pierwsza część filmowej serii o młodym czarodzieju. I tak oto – mogłem przeżywać tę przygodę już nie tylko na kartach powieści, ale chłonąć ją wprost z kinowego ekranu. Dziś – 20 lat później – nadal czekam na swój list z Hogwartu pragnąc po raz kolejny poczuć się dzieckiem. I właśnie teraz dostałem taką szansę…

Fotos z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Jesteś czarodziejem Harry

Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy widziałem film Harry Potter i kamień Filozoficzny. W kinie, w telewizji, na kasecie VHS (tak, było coś takiego) płycie DVD czy jednym z licznych kanałów streamingowych. Zawsze jednak wracam do tego świata z potężną dawką nostalgii i uśmiechem na ustach, ponieważ ma on w sobie coś takiego, że po jego obejrzeniu po prostu czujesz się dobrze! Dla mnie filmem dzieciństwa była i na zawsze pozostanie Star Wars, jednak nie mogę odmówić serii o czarodzieju z blizną faktu, iż odcisnęła na mnie nieodwracalne piętno, kształtując mój młody umysł i otwierając mnie na prawdziwą magię! Ale załóżmy na chwilę, że nie znacie przygód Harry’ego, Rona i Hermiony. O czym więc w ogóle jest ten film?

Harry Potter i Kamień Filozoficzny opowiada historię chłopca z blizną w kształcie błyskawicy, który już w niemowlęctwie traci swoich rodziców i trafia pod opiekę wujostwa. Jego dzieciństwo nie jest usłane różami, zaś jego opiekunów z całą pewnością nie określalibyście mianem kochających czy troskliwych. I tak znosząc różnego rodzaju upokorzenia i złośliwości Harry kończy 11 lat. Ten dzień jedenastych urodzin zmienia jego życie na zawsze.

To właśnie wtedy Harry dostaje tajemniczy list z informacją o przyjęciu do szkoły magii, zaś w jego drzwiach staje z początku nieco przerażający i włochaty półolbrzym o imieniu Hagrid. Okazuje się, iż Harry nie był nigdy zwyczajnym chłopcem – pochodzi z rodziny czarodziejów i sam posiada potężną, lecz uśpioną moc. To spotkanie sprawia, że postanawia on zostawić życie, które zna za sobą i udać się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, aby tam pobierać nauki, poznać potęgę prawdziwej przyjaźni i przekonać się kim naprawdę jest.

Nie chcę Wam pisać wiele więcej, ponieważ jeśli tak jak ja znacie ten świat doskonale, to nie dowiecie się ode mnie niczego nowego. Jeśli zaś rzeczywiście nigdy nie poznaliście przygód Harry’ego, to kimże ja jestem, aby odbierać Wam radość z samodzielnego przeżywania tej przepięknej magicznej przygody.

A właśnie teraz macie ku temu doskonałą okazję, ponieważ na rynek trafiło specjalne rocznicowe wydanie filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

Fotos z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Magical Movie Mode

Harry Potter i Kamień Filozoficzny – 20 lat kinowej magii to przygotowane specjalnie na tę rocznicę wydanie, które oprócz klasycznego, pierwszego filmu uniwersum zawiera także płytę z dość enigmatycznym podpisem Magical Movie Mode. Cóż to właściwie jest ten magiczny tryb filmowy? Postanowiłem go dla Was sprawdzić i pokrótce opisać, z czym mamy tu do czynienia.

Za tą niewiele mówiącą nazwą, ale jednocześnie niezwykle pasująca do całej konwencji tego świata, stoi rozszerzona wersja filmu, który znamy i kochamy. Ale nie rozszerzona o dodatkowe sceny jak popularne w ostatnim czasie wersje reżyserskie. Tutaj podczas trwania całego seansu mamy wrzucone liczne ciekawostki, quizy czy komentarze reżysera, które mają za zadanie jeszcze bardziej przybliżyć nam tę niezwykłą 20-letnią produkcję.

Jeśli jesteście fanami przygód o czarodzieju z blizną, to po prostu musicie to zobaczyć! Oglądając, miałem wrażenie, jakbym dostał potężny dwu-godzinny dokument, w którym na każdym kroku odsłaniane są przede mną tajemnice filmu mojego dzieciństwa.

Jednak muszę tu przyznać, że jest to tryb przygotowany raczej tylko dla fanów tego magicznego uniwersum lub osób, które pierwszą odsłonę Harry’ego Potterza znają, tak jak ja, niemalże na pamięć, ponieważ np. wtrącenia Chrisa Columbusa – reżysera filmu mają miejsce bezpośrednio podczas seansu, wyciszając nam dialogi ekranowych postaci. Jeśli więc jest to Wasze pierwsze spotkanie z Kamieniem Filozoficznym, to zdecydowanie polecam Wam zapoznanie się z jego klasyczną 20-letnią wersją. Ten wzbogacony tryb nigdzie Wam nie ucieknie, a przynajmniej będziecie mogli w pełni cieszyć się tą niezwykłą magią płynącą z ekranu w każdej minucie trwania filmu.

Fotos z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny

PODSUMOWANIE

Harry Potter i Kamień Filozoficzny to niezwykła przygoda z dwiema dekadami na karku, która jednak nie zestarzała się, ani nie straciła nic ze swojej magii. Przygody młodego czarodzieja nadal są niezwykle aktualne i ciągle potrafią rozbawić, wzruszyć i sprawić, że serce zabije mocniej, a uśmiech zagości na Waszych twarzach. Ja po 20 latach nadal bawiłem się znakomicie i jestem absolutnie przekonany, iż Harry Potter jest uniwersum, do którego jeszcze przez wiele kolejnych pokoleń będzie się wracać. Młody czarodziej z blizną w kształcie błyskawicy już przenigdy nie zniknie z naszego życia i szeroko pojętej popkultury, w której to zagościł już na dobre!

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

NAJNOWSZE WPISY

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ