MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Bloons TD 6 – recenzja gry. W obronie bananów.

W czerwcu 2018 roku światło dzienne ujrzała kolejna gra autorstwa studia Ninja Kiwi traktująca o walce pomiędzy małpami a balonami. Natomiast moja przygoda z nią zaczęła się (za sprawą mojego przyjaciela) około pół roku później. Jak można się domyślić, chociażby z tytułu, jest to przedstawiciel gatunku Tower Defense. Jest to już 6 gra z serii Bloons TD. Co ciekawe w trakcie gry nie uświadczy się zbytniej ogromnej warstwy fabularnej, a wręcz przeciwnie, jedyne co wiemy to to, że przy użyciu szerokiej gamy wieżyczek musimy pokonać ciągle napływające fale balonów.

Bloons TD 6 – recenzja gry. W obronie bananów.

Szczypta technikaliów Bloons TD 6

Jest to pierwsza gra z serii stworzona na silniku Unity (wszystkie wcześniejsze korzystały z silnika Flash). Można w nią zagrać zarówno na urządzeniach mobilnych jak
i pecetach. Świat gry oferuje widok z perspektywy 2D, jednakże niektóre obiekty znajdujące się na mapach są trójwymiarowe, przez co mogą zablokować małpom możliwość przebijania balonów znajdujących się za nimi, co jest innowacją w porównaniu do poprzedniczek. Mechanika gry w dużej mierze opiera się na stawianiu i ulepszaniu wieżyczek w celu zniszczenia balonów, które mogą odebrać pewną ilość serduszek, jeśli dotrą do końca mapy. Tytuł jest na bieżąco wspierany przez twórców, którzy regularnie wprowadzają zmiany poprawiające balans gry, a także nowe mapy i tryby gry.

Całkiem potężny arsenał

Nasz arsenał składa się z 22 wieżyczek podzielonych na cztery kategorie: podstawowe, wojskowe, magiczne i wsparcia. Każda z nich posiada 15 możliwości ulepszeń podzielonych na pięć poziomów w trzech ścieżkach, aby je odblokować wymagana jest odpowiednia ilość punktów doświadczenia, otrzymywanych przez małpy na końcu każdej rundy. Jednakże aby rozgrywka nie była zbyt łatwa, po ulepszeniu danej ścieżki na 3 lub wyższy poziom można zainwestować w tylko jedną z pozostałych ścieżek i to tylko do rangi 2. Ciekawym utrudnieniem jest możliwość posiadania (w gruncie rzeczy) tylko jednej małpy
z wzmocnieniem 5 stopnia z danej ścieżki.

Niedawno została dodany został również 6 poziom, wymagający posiadania po jednej maksymalnie ulepszonej wieżyczce z każdej z trzech gałęzi, jednakże jej siła jest uzależniona od kilku czynników, które są nadal badane przez graczy. W przypadku gdy zwykłe postacie nie przegrywają starcie z balonami, mogą one liczyć na pomoc jednego
z trzynastu bohaterów, którzy w każdej z rozgrywek zaczynają od pierwszego poziomu i wraz ze zdobywanym doświadczeniem uzyskują kolejne poziomy, a co za tym idzie bonusy zarówno dla nich i innych małp na mapie. Gra posiada równie szeroką gamę balonów do pokonania, a nie istnieje chyba wieżyczka, która sama jest w stanie pokonać wszystkie ich rodzaje, co zmusza nas do wykorzystania większej ilości małp i ich mądrego ulepszenia
i umiejscowienia na mapie.

Twórcy się postarali

W momencie pisania tego tekstu gra oferuje nam 57 map podzielonych na cztery kategorie: początkujący, pośredni, zaawansowany i ekspert. Jednak na tym nie koniec, bo każda z map jest podzielona na trzy poziomy trudności, które łącznie oferują 17 trybów rozgrywki. Łącznie daje to prawie 1000 bitew do stoczenia, jednak z regularnie pojawiającymi się nowymi mapami od twórców ta granica może zostać szybko przekroczona.

Warto również wspomnieć o tym, że duża część z nich posiada zbiorniki wodne, co umożliwia włączenie do naszej taktyki małpiego statku podwodnego czy korsarza. Jak już wcześniej wspomniałem niektóre z map posiadają obiekty, ograniczające zasięg wieżyczek, choć zazwyczaj można je sunąć za odpowiednią opłatą liczoną w zdobytej podczas bitwy walucie.

Ile tych walut?

Za każdy przebity balon oraz na początku rundy otrzymujemy monety będące niezależna walutą podczas rozgrywki na mapie. Jest ona konieczna do zakupu wieżyczek oraz wykupienia ich ulepszeń na daną bitwę, a jej ilość można zwiększyć za pomocą umiejętności niektórych wieżyczek lub jednorazowo zastosowanych mocy. Za ukończenie każdej mapy otrzymujemy natomiast Małpią Kasę, które znajdą swoje zastosowanie przy odblokowywaniu alternatywnych skórek dla bohaterów, odblokowywaniu umiejętności czy kupowaniu mocy. Za osiągnięcie 37 i każdego kolejnego poziomu  gracza otrzymujemy jeden punkt Małpiej Wiedzy do zainwestowania w jedną z umiejętności, które czasem potrafią zmienić przebieg gry lub naszą strategię rozgrywki.

Mogą one zwiększyć zdobywane przez małpy doświadczenie, modyfikować działanie lub koszt poszczególnych ulepszeń, a jedna ze zdolności umożliwia posiadanie dwóch, maksymalnie ulepszonych w pewnej gałęzi, małpich łuczników. Dodatkowo w trybach takich jak Odyseja, polegająca na odbyciu kilku bitew bez możliwości zmiany wybranych małp czy Wyścigu wymagającym jak najszybszego ukończenia bitwy otrzymujemy puchary do wykorzystania w sklepie z dodatkami kosmetycznymi.

Mam tę moc

Aby ułatwić rozgrywkę możemy wykorzystać jedną z 14 mocy, które są dostępne do kupienia za małpią Kasę, choć można je otrzymać za darmo w codziennej nagrodzie za logowanie oraz za ukończenie wyzwań tworzonych przez inne graczy. Pozwalają one na przykład na zatrzymanie czasu, automatyczne zbieranie monet z farm (jedna z wieżyczek) czy  umieszczenie wodnych małp na lądzie, a lądowych na wodzie. W podobny sposób otrzymujemy również ulepszone małpy do wykorzystania w bitwach bez potrzeby ich wykupywania ich wzmocnień.

Co myślę o Bloons TD 6?

Moim zdaniem Bloons TD 6 jest dobry wyborem dla graczy w każdym wieku, którzy mają ochotę na strategiczną ucztę w miłej dla oka oprawie. W przeciwieństwie do innych popularnych tytułów aby osiągnąć w niej sukces nie trzeba inwestować realnych pieniędzy,
a tylko dobrze poznać jej mechaniki. Do zalet należy również to, że w każdej chwili można bitwę zatrzymać i wyjść do menu lub zamknąć aplikację, co czyni ją doskonałą rozrywką na długie dojazdy do szkoły, pracy lub na studia. W obecnym stanie gra oferuje dziesiątki, jak nie setki godzin rozgrywki, przez co często do niej wracam.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

NAJNOWSZE WPISY

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ