MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Injustice. Bogowie pośród nas: Rok drugi – recenzja komiksu. Rządy Supermana.

Superman, symbol nadziei, obrońca uciśnionych, największy ziemski superbohater. W serii Injustice Człowiek ze Stali nie był w stanie ochronić Metropolis ani swojej ukochanej Lois Lane przed Jokerem. Postanowił więc zaprowadzić pokój na świecie, podporządkowując go sobie – w końcu nikt nie jest w stanie go powstrzymać. Motyw tyranii Supermana wystąpił zarówno w serii bijatyk na konsole oraz PC, jak i serii komiksów. Tym razem opowiem Wam o drugim tomie tej fascynującej opowieści.

Injustice. Bogowie pośród nas: Rok drugi – recenzja komiksu. Rządy Supermana.

Komiksy growe, gry komiksowe

W dzisiejszych czasach gaming to niezwykle prężnie rozwijająca się branża, która odnotowuje ogromne przychody. Dlatego coraz częściej na rynku pojawiają się komiksy inspirowane grami jak Cyberpunk czy Bloodborne. Są to albumy niezwykle przyjemne w odbiorze. Jednak w mojej opinii najlepszą serią komiksową na podstawie gier jest właśnie Injustice.

Injustice. Bogowie pośród nas: Rok drugi bezpośrednio kontynuuje historię z tomu Rok pierwszy. Od razu uprzedzam, iż nieznajomość pierwszego tomu nie przeszkadza w sięgnięciu od razu po tę odsłonę, gdyż zanim rozpoczniemy właściwą lekturę, mamy okazję przeczytać streszczenie poprzednich wydarzeń. Dzięki temu nowy czytelnik nie będzie zagubiony i w miarę zorientowany w całej historii, choć nie wyłapie wszystkich smaczków i nawiązań.

Ratunek z gwiazd

Działania Supermana zwróciły uwagę Strażników Wszechświata z planety Oa. Zaniepokojeni obrońcy galaktyki wzywają korpus Zielonych Latarni, aby sprowadzili ziemskiego herosa przed ich oblicze, gdzie zostanie sprawiedliwie osądzony za swe czyny. Żeby sytuacja była bardziej skomplikowana do naszego świata przybywa Sinestro wraz z korpusem Żółtych Latarni. Przywódca Żółtych Latarni pragnie dołączyć do Człowieka ze stali, gdyż uważa, że ten został tak samo potraktowany, jak on sam w swoim rodzimym świecie. Nieuchronnie zbliża się wojna.

Okupowane Gotham

Główny wątek Roku Drugiego obraca się wokół Zielonych Latarni, ale nie zapomniano przy tym o ziemskich bohaterach tej historii. W Gotham City działa Ruch Oporu dowodzony przez Gordona i Ptaki Nocy. Dzięki zdobytym przez Batmana specjalnym pigułkom członkowie są w stanie stawić czoła metaludziom pokroju Flasha czy Cyborga.

Pokój za wszelką cenę

Clark przekroczył granicę już w poprzednim tomie, w tym udowadnia, że nie ma już powrotu z wcześnie wybranej drogi. Niczym rasowy dyktator racjonalizuje i tłumaczy sobie oraz wszystkim wokół, że jego twarde rządy czy godzina policyjna są jedynym sposobem, który może zapewnić pokój na świecie. Superman nie dopuści, aby sytuacja z Metropolis się powtórzyła i jest gotów zmieść wszystkich, którzy są mu przeciwni. Coraz bardziej przypomina szaleńca, dla którego cel uświęca środki. Nieważne, jakie tego będą skutki.

Fabularny majstersztyk

Za fabułę odpowiada Tom Taylor, czyli człowiek, który jest w czołówce komiksowych scenarzystów. I tym razem puszcza wodzę fantazji, tworząć historię z bohaterami i złoczyńcami ze świata DC Comics. Taylor sprawił, że zwykła bijatyka, ewoluowała w niezwykle barwną i wielowątkową opowieść. Mogę śmiało stwierdzić, że ten album przewyższa wiele klasycznych opowieści tego wydawnictwa. Podoba mi się to, w jaki sposób scenarzysta korzysta z dobrodziejstw uniwersum.

Tom Taylor po raz kolejny dostarczył nam niezwykle brutalnej i mocno oryginalnej historii ze świata DC. Nie przywiązujcie się za bardzo do postaci w komiksie, bo autor nie oszczędza nikogo, uświadamiając nas, że na wojnie wszyscy przegrywają. Uświadczymy tutaj naprawdę sporo dramatycznych scen. Album obfituje również w wiele przygnębiających i rozrywających scen, zwłaszcza gdy umiera jakaś postać.

Ośmiu na jednego

Pod względem artystycznym Injustice. Bogowie Pośród Nas: Rok Drugi wypada przyjemnie. Za ilustracje odpowiada aż ośmiu rysowników, jednak postarano się, aby były w miarę jednolitym stylu. Według mnie wyszło to przyzwoicie i nie przeskakujemy z realistycznej kreski to tej prostszej, przez co komiks jest o wiele ciekawszy w odbiorze. Na pierwszy plan wysuwają się prace Bruno Redondo i Mike’a S. Millera.

Drugi tom Injustice to absolutnie fenomenalna pozycja. Masa epickich scen z zapierającymi dech w piersiach walkami robią tutaj robotę. Jak siądziecie do tego komiksu, to odejdziecie dopiero po jego przeczytaniu. Naprawdę z całego serca polecam sięgnąć po ten album jedna z lepszych rzeczy, jakie ostatnio czytałem.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ