MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Gotham w Opałach. „Batman: Wojna Jokera. Tom 2” – recenzja komiksu

Sam tytuł prezentowanego przeze mnie zbioru może już wielu zachęcić, aby sięgnąć po tę pozycję. W końcu kto nie lubi oglądać niekończącego się konfliktu między Batmanem, a Jokerem. „Batman: Wojna Jokera” jednak jest już drugim tomem, więc jak sprawdził się bez znajomości poprzedniego? Zapraszam do recenzji.

Jak wspominałem już we wstępie mamy tutaj do czynienia z kontynuacją historii zaprezentowanej w komiksie Batman: Ich Mroczne Plany autorstwa Jamesa Tyniona IV. Od razu się przyznam, że go nie czytałem, ale w niczym to nie przeszkadzało, gdyż początkowe strony streszczają to, co wydarzyło się ostatnio. To jednak sprawia, że czytelnicy zaznajomieni z ostatnim albumem mogą poczuć się znużeni i początek może się im dłużyć. Dodatkowo w całym albumie znajdują się przypisy, które informują, dlaczego teraz dana postać wygląda albo zachowuje się w taki czy inny sposób oraz gdzie to zostało ukazane. Dlatego więc znajomość poprzedniego numeru do czerpania frajdy z tego komiksu jest niepotrzebna.

Gotham w Opałach. „Batman: Wojna Jokera. Tom 2” – recenzja komiksu

Nie tylko Batek, ale i Batfamily

W Polsce wydano wariant Saga, który oprócz głównego story arcu zawiera również dodatkowe zeszyty z nim powiązane. Przez ten zabieg komiks nie należy do najkrótszych, liczy sobie aż 360 stron! Dzięki zawarciu tych nadprogramowych historii mamy lepszy ogląd na całokształt fabuły z różnych punktów widzenia. Szczerze, lubię takie wydania, choć często spowalniają prezentowaną akcję, jak i przenoszą w inne realia, przez co wypadamy z wczucia się w główną historię. Uświadczymy tu między innymi zeszyty z solowych historii o Batgirl,  Batwoman, Red Hooda, Nightwinga czy Harley Quinn. Niestety widać jak na dłoni jak poszczególne opowieści odstają między sobą prezentowaną fabułą, jak również stylem graficznym. Mnie osobiście najmniej się spodobał rozdział o Harley, a nawet przeszkadzał, co jest dziwne, bo kocham tę postać.

Pora na wspominki

Podczas czytania znajdziemy wiele odniesień do najbardziej istotnych wydarzeń z przeszłości Mrocznego Rycerza i jego pomocników. Oczywiście nie będę teraz przytaczał ich wszystkich, ale wspomnę o kilku godnych uwagi. Zacznijmy więc od chybanajbardziej ikonicznego wspominania wizyty Jokera u Barbary Gordon znane z kultowego już Zabójczego Żartu. Nie zabraknie też przywołania w pamięci tragicznego losu drugiego Robina w Śmierć w Rodzinie. Dla fanów takie smaczki to cud, miód.

Całościowo komiks prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Ma oczywiście swoje bolączki, ale warto przymknąć dla nich oko, a otrzymamy naprawdę przyjemną opowieść na długi zimowy wieczór. Ja natomiast w oczekiwaniu na trzecią odsłonę zabieram się za lekturę tomu pierwszego. Wszystkim, co sięgną po tę pozycję, życzę miłej lektury.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ