MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Podróżuj z Nocnym Mścicielem. „Batman: Świat” – recenzja komiksu

Batman jako ikona światowej popkultury funkcjonuje na kartach historii od dziesięcioleci. Początkowo za sprawą książek i komiksów, natomiast wraz z upływem czasu doszły do tego grona filmy, bądź gadżety związane z całym uniwersum. Tegoroczny album zatytułowany ,,Batman: Świat’’, oferuje czternaście opowiadań o słynnym Obrońcy Gotham, który tym razem rusza na podbój świata. DC jednocześnie oddało w ręce czytelników unikalny projekt jedynie potwierdzający tezę że postać Zamaskowanego Mściciela jest ponadczasowa oraz stanowi globalny fenomen.

Podróżuj z Nocnym Mścicielem. „Batman: Świat” – recenzja komiksu

Batman i jego świat

Gdyby ktoś mnie zapytał co stanowi o sile komiksu Batman:Świat bez cienia wahania odpowiedziałbym że różnorodność stylistyczno-gatunkowa oraz unikatowość, którą stworzyli autorzy opowiadań. Historie są zróżnicowane, prezentowane na swój unikatowy sposób. Różnice między sposobem narracji czy stylem ilustracji są bardzo zauważalne, natomiast za ich łącznik robi jedynie postać Batmana, mimo iż w niektórych opowiadaniach schodzi miejscami na nieco dalszy plan. Komiks dosłownie pomaga zrozumieć zapatrywania ludzi z całego świata na postać Batmana. Mimo iż mitologia postaci charakteryzuje się uniwersalnym wymiarem, to jednak takie elementy jak różnice kulturowe, bądź uwarunkowania społeczne są w stanie wytworzyć różne formy interpretacji bohatera.

Światowe akcenty

Antologia nie obyła się bez polskiego akcentu w postaci historii zaprezentowanej przez Piotra Kowalskiego, Tomasza Kołodziejczaka oraz Brada Simpsona ukazujących miasto Warszawa. Stolica Naszego kraju została przedstawiona jako spokojna, poukładana metropolia, która mimo braku wielkich organizacji przestępczych potrzebowała pomocy Człowieka Nietoperza.


Biorąc pod uwagę pozostałe opowiadania to moim skromnym zdaniem najlepiej prezentuje się historia pt: ,,Mój Bat-Man’’, której akcja toczy się w Rosji.Wykroczenie poza przyjętą konwencję oraz kompletny i przemyślany scenariusz opowiadający m.in kim dla odbiorców jest Batman stanowi pewnego rodzaju symbolikę tej postaci. Jedyną słabością dzieła Kutuzowa jest natomiast jego krótka forma.


Warto również zwrócić uwagę na ,,Batman Wyzwolony’’, który za sprawą swojego japońskiego pochodzenia urozmaicony jest mangową oprawą idealnie komponującą się z elementami kultury samurajskiej. Twórcy wykazali się unikatową realizacją odwołującą się do korzeni i dziedzictwa swojego państwa, jednocześnie przywiązując sporo uwagi symbolom wywodzącym się z państw azjatyckich.
Pozostałe opowiadania mimo swojej różnorodności i przemyślanych koncepcji, nie są w stanie zbliżyć się do poziomu zauważalnego w wymienionych powyżej przykładach. Przykładowo, historia ulokowana w Paryżu charakteryzuje się miłosnymi uniesieniami, Hiszpańska rajskimi wakacjami, natomiast Meksykańska współczesnym niepokojem społecznym występującym na terenie tego kraju.

Wizja różnych autorów

Antologia Batman: Świat jest pełna ciekawych, czasem zaskakujących opowieści balansujących między elementami horroru, thrillera a nawet komedii. W tym wypadku wielokulturowe mity nabrały nowej formy przekazu we współczesnym świecie, natomiast postać Batmana na nowo odżyła zostając ponadto wzbogacona o nowe, interesujące przygody. Każdy z autorów na swój sposób oddał kwintesencję postaci Mrocznego Rycerza, jednocześnie edukując czytelników pod kątem historii i kultur poszczególnych krajów. Moim zdaniem właśnie ten album przede wszystkim powinien znaleźć się w kolekcji każdego miłośnika Mściciela z Gotham.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ