Previous slide
Next slide

X-Men. Punkty zwrotne. Upadek mutantów - recenzja komiksu. Komiksy o mutantach są ponadczasowe.

Egmont prezentuje kolejny tom z serii X-Men Punkty zwrotne. Tym razem trzy drużyny zmierzą się z trzema tragediami, które zmienią życie wszystkich mutantów. A właściwie tych, którzy przeżyją.

Podziel się ze znajomymi:

Upadek ludzkości

X-Men Punkty zwrotne Upadek mutantów jest poniekąd kontynuacją Masakry mutantów, jednak pominięto kilka zeszytów pomiędzy tymi historiami. Problem mogą mieć osoby, które czytają tylko tę serię, ponieważ wiele rzeczy może okazać się niezrozumiałych i należy zaakceptować relacje między bohaterami i ich charaktery.

Uwielbiam (a z drugiej strony przeraża mnie) jak ponadczasowe są komiksy o mutantach. Sam początek albumu, w którym Colossus rozmawia z bandą dzieciaków, można by na spokojnie przepisać słowo w słowo do jakiegoś współczesnego komiksu i pasowałby idealnie. Chris Claremont pewnie nie zdawał sobie sprawy, że czterdzieści lat później chłopy nadal będą narzekać, że w tekstach kultury jest np. ,,za dużo kobiet”.

Czy mimo wszystko dobrze czyta się X-Men Punkty zwrotne Upadek mutantów?

Nie jestem ogromnym fanem eventów, które wcinają się w trwające serie i przerywają historie w nich zawarte. Częstym problemem eventów jest również zmuszanie czytelnika do „skakania” między seriami, ponieważ wydawca chce sprzedać więcej komiksów. X-Men Punkty zwrotne Upadek mutantów nie ma tego problemu, ponieważ prezentuje trzy różne drużyny i każda z nich posiada osobną fabułę, która jest tylko lekko połączona z innymi.

Tak więc w ramach Uncanny X-Men mutanci muszą zmierzyć się z wielkim zagrożeniem. Jednak to nie jedyna rzecz, której muszą się obawiać – drużyna Freedom Force również nie daje za wygraną. Dodatkowo na drugim planie toczy się sprawa rządowej rejestracji mutantów. Muszę przyznać, że ta część podobała mi się najmniej. Chris Claremont to utalentowany scenarzysta, ale tutaj za bardzo „popłynął” i jest po prostu za dużo czytania – jest dużo typowych dla tamtych lat dialogów, w których bohaterowie tłumaczą czytelnikowi, co robią… Sporo rzeczy się dzieje, kilka wątków przeplata się i jest ogólny chaos. Finał jest jednak niesamowicie satysfakcjonujący i stanowi ładną klamrę fabularną.

Druga w kolejności jest historia o New Mutants. Młodzi mutanci wyruszają na wyspę z Ptasim Móżdżkiem uratować jego pobratymców z rąk bezwzględnego szalonego naukowca. Bardzo lubię tę historię, tym bardziej, że pojawiają się bohaterowie w bardzo podobnym składzie do tego, który znamy aktualnie. Jest to też opowieść pisana o wiele luźniej niż Uncanny X-Men, jest zabawnie – oczywiście biorąc pod uwagę to, na ile humoru można było sobie pozwolić w komiksie o takiej tragedii. Ta seria kończy się równie smutno jak poprzednia.

Album zamyka opowieść o grupie X-Factor, która musi zmierzyć się z Apocalypsem i jego jeźdźcami, wśród których znajduje się ich przyjaciel, którego jednak trudno poznać. To w sumie pierwsze jego pojawienie się w komiksach! Wszyscy wiemy, jak bezwzględny jest Apocalypse i że wszelkimi środkami będzie dążył do spełnienia swoich obietnic. Podobnie jak w New Mutants za scenariusz odpowiedzialna jest Louise Simonson i czuć, że jej opowieści mają ton, dzięki któremu czyta się to przyjemniej.

Rysunki są typowe dla swoich czasów. Nie jestem fanem tej kreski, bo jest bardzo prosta, trochę niechlujna i niektóre postacie wyglądają przez to komicznie i przerysowanie.

Historia w X-Men Punkty zwrotne Upadek mutantów jest ciekawa, jednak tak jak wyżej wspomniałem, dla osób, które nie siedzą w świecie komiksów i nie znają bohaterów oraz historii o X-Men, niektóre wątki mogą być dla nich trudne do zrozumienia. Ogromnym plusem jest fakt, że jest to historia ponadczasowa i czytając ją nawet dziś możemy zauważyć odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości, co jest przykre, bo pokazuje, że my jako ludzkość niczego się nie uczymy.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl