Previous slide
Next slide

X-Men. Punkty Zwrotne. Masakra mutantów - recenzja komiksu. Przestarzały komiks.

X-Men i kolejny przełomowy moment w ich historii. Muszę przyznać, że bardzo widać, że jest to komiks pisany w latach 80. ubiegłego stulecia. Czy jednak po tylu latach wciąż się broni? 

Podziel się ze znajomymi:

Kiedyś to było...

Kolejny tom z serii Punkty zwrotne opowiada historię tajemniczych Morloków – mutantów, którzy wybrali życie z dala od ludzi i żyją głęboko w tunelach pod Manhattanem. Jednakże ktoś pragnie ich śmierci i wynajmuje zawodowych zabójców, żeby ci zeszli do kanałów i zmasakrowali ich mieszkańców. X-Men wyruszają z pomocą swoim pobratymcom, ale nawet oni nie byli gotowi na to, co zobaczą pod ulicami Nowego Jorku.  

Warto zaznaczyć, że X-Men. Punkty Zwrotne. Masakra mutantów to komiks wydawany pierwotnie w latach 80. ubiegłego stulecia i niestety na każdym kroku bardzo to widać. Sposób prowadzenia narracji jest mocno archaiczny – bohaterowie bardzo często mówią, co aktualnie robią albo kim są i jakie są ich umiejętności. Jakby… ja to widzę, bo są rysunki, na tym polega to medium. Nic więc dziwnego, że już tak się nie pisze komiksów, bo zwyczajnie jest to upierdliwe. 

W środku znajdziemy parę zeszytów z serii o Thorze, które znalazły się tutaj, tylko dlatego, że Bóg Piorunów ląduje na Ziemii i ratuje z opresji jednego z mutantów. To jest dosłownie kilka stron, a my musimy czytać i oglądać jak syn Odyna szwenda się po mieście, a w tle dzieje się jakaś intryga, której nie rozumiemy, bo jest wyrwana z kontekstu. 

Wizualnie też nie zachwyca – jest to typowa kreska znana z ubiegłego wieku. Co ciekawe, za rysunki odpowiada pokaźna liczba artystów – John Romita Jr., Bret Blevins, Rick Leonardi, Alan Davis, Barry Windsor-Smith, Terry Shoemaker, Walter Simonson, Butch Guice, Sal Buscema oraz Jon Bogdanove. Jednak totalnie tego nie widać, wszystkie strony są identyczne.  

Starość nie radość

Osobiście czytam starsze tytuły bardziej w formie ciekawości a nie dla przyjemności. Niestety, sporo pozycji źle się zestarzało i aktualnie czyta się je trudno. Nie jestem do tego przyzwyczajony, bo teraz komiksy są bardziej dynamiczne, bawią się formą, a te sprzed kilkudziesięciu lat są po prostu zbyt zwyczajne. 

Starzy wyjadacze nie znajdą nic ciekawego w X-Men Punkty Zwrotne. Masakra mutantów, ponieważ nie jest to nic odkrywczego. Wydaje mi się, że nowym osobom mogę polecić ten album – jeżeli nie znacie postaci i ich umiejętności, to tutaj wszystko dokładnie będzie wyjaśnione (nawet czasem po kilka razy). Będziecie musieli jednak przetrawić formę, która mocno się zestarzała. 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl