MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Mało przestrzeni do grania? Z pomocą przychodzi Kingston Fury RENEGADE 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 – test dysku SSD

Jakiś czas temu dzięki uprzejmości firmy Kingston miałem okazję przyjrzeć się dokładniej modelowi FURY RENEGADE, czyli według danych producenta najszybszego dysku SSD dostępnego w ofercie firmy. Czy, ktoś będący technologicznym laikiem da sobie radę z montażem i jak ten dysk sprawdził się w praktyce?

Mało przestrzeni do grania? Z pomocą przychodzi Kingston Fury RENEGADE 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 – test dysku SSD

Potrzeba matką wynalazków

Od pewnego czasu przywykliśmy to tego, że nasze komputery czy konsole pracują bardzo szybko.  Oczekujemy, że nie tylko system operacyjny będzie wczytywał się błyskawicznie, ale również każdy program i gra. Chociaż przyznam, że jestem z tego pokolenia, które jeszcze nie tak dawno podczas wczytywania tej czy innej gry mogło sobie skoczyć do kuchni zrobić kolację i ciągle nie rozpocząć rozgrywki. Dzisiejsze gry zajmują jednak cop raz więcej miejsca i nierzadko te wartości sięgają 100 GB – wystarczy spojrzeć chociażby na takiego Horizon Forbidden West – a często nawet i więcej. Nie dziwi zatem, że również Sony wyszło naprzeciw użytkownikom ich najnowszej konsoli (PlayStation 5) oferując możliwość instalacji w urządzeniu dodatkowego dysku SSD zwiększającego naszą przestrzeń na nowe gry. Ta potrzeba przestrzeni pchnęła mnie do przetestowania nowego dysku od Kingstona.

Ja do testów otrzymałem dysk o wielkości 1 TB. Jednak w ofercie producenta są dostępne nośniki z tej serii o pojemności od 512 GB do nawet do 4 TB.

Pierwszy rzut oka na nowy sprzęt

Gdy bierzemy w swoje ręce dysk Kingstona naszym oczom ukazuje się cienkie, kartonowe pudełko z okienkiem typu blister kojarzące się zazwyczaj z opakowaniami pendrive’ów. I… to w zasadzie tyle, ponieważ w zestawie producent nie dodaje nic więcej. Wszelkie informacje o produkcie czy gwarancji znajdują się tylko na opakowaniu. Na dyski udzielana jest 5-letnia gwarancja producenta.

Wymiary dysku SSD M.2 to 80 x 22 x 3,5 mm, a więc urządzenie bez problemu zmieści się zarówno do komputera stacjonarnego, jak i laptopa czy PlayStation 5, na którym ja sam ten dysk testowałem. Dysk wygląda zgrabnie i estetycznie, choć z racji wielkości sprawia wrażenie delikatnego na pierwszy rzut oka.

Jak wspomniałem powyżej, dysk Kingston Fury RENEGADE 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 można bez problemu zainstalować w najnowszej konsoli od Sony. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to aktualizacja oprogramowania PlayStation 5 do najnowszej dostępnej wersji przed przystąpieniem do całego procesu.

Przyznam się, że przed instalacją miałem lekki stres z obawy czy podołam temu zadaniu nie uszkadzając przy tym konsoli, czy samego dysku. Jak się okazało – nie taki diabeł straszny jak go malują i instalacja dysku okazała się… banalnie prosta! Wystarczyło jedynie zdjąć plastikowy panel konsoli (co w sumie chyba sprawiło mi największą trudność w całym procesie, gdyż po prostu obawiałem się aby go nie uszkodzić). Wspomnę w tym miejscu, że taka instalacje jest doskonałą okazją do tego, aby zadbać o naszą konsolę i wyczyścić ją z zalegającego w wentylatorach kurzu. Po zdjęciu panelu pozostaje nam już jedynie odkręcić dwie śrubki, zdjęć blaszkę osłaniającą gniazdo i zamocowanie naszego dysku. Cały proces zajął mi dosłownie kilka minut, a jeśli będziecie mieć z nim problem to w sieci znajdziecie całą masę filmów z instrukcją jak wszystko wykonać krok po kroku.

Po włączeniu konsoli następuje automatyczny proces instalacji oraz formatowania dysku po czym PlayStation 5 zweryfikuje prędkość naszego nowo zainstalowanego nośnika.

Ależ to śmiga!

No dobrze, ale jak ten dysk sprawdza się w praktyce? Sony w swojej najnowszej konsoli korzysta z dysku SSD, dzięki czemu czas ładowania gier znacząco się skrócił w porównaniu z czasem jaki generowała jej poprzedniczka. Jak to wygląda w przypadku dysku, który przed chwilą zainstalowaliśmy? Czy wyniki osiągane przez Kingston Fury Renegade są zbliżone do tego, co otrzymujemy w przypadku dysku wbudowanego konsoli? Ja sprawdziłem dysk instalując i uruchamiając na nim losowe trzy produkcje przewidziane na konsolę najnowszej generacji: Deathloop, Horizon Forbidden West oraz Ratchet & Clank: Rift Apart i wiecie co? Na prawdę się zaskoczyłem!

Byłem przygotowany na porównywalne i może nico niższe osiągi, a tymczasem gry zainstalowane na dysku Kingston Fury Renegade osiągnęły wyniki lepsze od fabrycznie zainstalowanego w konsoli nośnika. Oczywiście nie są to jakieś znaczne różnice czasowe, zwłaszcza, że dysk wbudowany w PS5 jest sprzętem absolutnie zadowalającym każdego użytkownika konsoli, jednak potrafiły mnie bardzo pozytywnie zaskoczyć. W tym miejscu mogę z czystym sumieniem powiedzieć, iż nie dziwią mnie deklaracje producenta, że ten dysk idealnie sprawdzi się w konsoli PlayStation 5. Podsumowując – instalacja dysku Fury Renagade nie powinna powodować żadnych problemów podczas rozgrywki, a gry powinny ładować się zauważalnie szybciej.

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem wyżej – najnowsze gry potrafią zajmować nawet powyżej 100 GB wolnej przestrzeni, dlatego dziś posiadanie rozszerzonej pamięci wydaje się być niemalże koniecznością, jeśli chcecie uniknąć dylematu związanego z usuwaniem gier. W takim przypadku dysk Kingston Fury Renegade spisze się po prostu doskonale! Instalacja zajmie Wam jedynie kilka minut, po których będziecie mogli cieszyć się całą masą nowego miejsca, na Wasze ulubione produkcje.

Testowany przeze mnie 1 TB model kosztuje obecnie w okolicach 900zł. Jeśli jednak cena Wam nie straszna i potrzebujecie więcej przestrzeni do grania, to producent ma w swojej ofercie również pojemniejsze warianty tego dysku.

Ja ze swojej strony ten dysk zdecydowanie polecam – jest doskonałym rozwiązaniem wszelkich problemów z brakiem miejsca w pamięci konsoli.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ