Previous slide
Next slide

White Shark GK-2022 Shinobi - recenzja klawiatury. Zgrabna i chicha niczym ninja.

Maluszek pod postacią klawiatury „sześćdziesiątki” zagościł na moim biurku. Na początku wydawało mi się, że ta relacja nie ma szansy bytu. Przerodziła się ona jednak w intensywny romans, pełen wzajemnego ognia i szacunku.

Dawno nie miałem tak, że otwieram pudełko i poczułem ukłucie Amora – GK-2022 Shinobi od WhiteShark ujęło mnie swoją prostotą, elegancją oraz profilem klawiszy. Opleciony kabel zasilający USB-C 2.0 został umieszczony z lewej strony obudowy, co moim zdaniem jest świetną decyzją i ułatwia zarządzanie przewodem klawiatury. Co ważne jest on odpinany, co także uważam za ogromny plus, bo ułatwia przenoszenie urządzenia. Łącznie ma ona wymiary 290 × 100 × 39 mm, co idealnie wpasowuje się w mobilną klawiaturę do laptopa.

Naturalnie w gamingowym sprzęcie nie mogło zabraknąć światełek i tutaj kłania się aż 17 trybów świetlnych oraz regulacja intensywności podświetlenia. Uwielbiam, gdy sprzęt nie potrzebuje zewnętrznego oprogramowania do ustawiania takich rzeczy – w Shinobi wszystko odbywa się za pośrednictwem skrótów klawiszowych. Same kolory są dosyć intensywne, chociaż zauważyłem, że niektóre klawisze np. Caps czy Windows mają nieco zaciemnioną barwę. Nie wiem, czy to wina wadliwego LED-a, czy może grubszej zabudowy klawisza. Nie wpływa to jednak na całościową estetykę.

Z kolei profil można podnieść za pomocą dwóch typowych stópek. Zawierają one dwa poziomy regulacji, co w moim przypadku jest idealnym rozwiązaniem. Jedyną wadą konstrukcyjną jest pełna zabudowa klawiszy – czyszczenie Shinobi to prawdziwa męczarnia, bo przez swoją kompaktową budowę, przyciski są bardzo blisko siebie, więc jedynym sposobem jest ich wyciągnięcie i dopiero wówczas możemy wyczyścić urządzenie. To rozwiązanie ma także zalety – mocna zabudowa skutecznie chroni urządzenie przed wszelkimi uszkodzeniami. A to wielki plus, zwłaszcza że mój egzemplarz stał się nieodłącznym elementem wyposażenia plecaka z laptopem.

Rytmiczne klawisze

Jak na mechanika klawiatura jest nadwyraz cichutka – naturalnie przy szybkim tempie klawisze „klikają” w charakterystyczny sposób, ale to nie jest poziom głośności, który reprezentują pełnowymiarowe mechaniki. W moim Shinobi zamontowano czerwone przełączniki, cechujące się czułością na poziomie 60 g +/- 15 g, które mają w założeniu wytrzymać 50 milionów kliknięć. Jeśli chodzi o własne doświadczenia, to nie mam uwag – palce dosłownie pływają po klawiaturze, czy to podczas pisania tej recenzji, czy w trakcie zarządzania Imperium w Total War: Warhammer III. Nie mogło zabraknąć także Anti-Ghostingu, który obejmuje wszystkie 61 klawiszy, a ich responsywność wynosi 8 millisekund. Ten jest kluczowe zwłaszcza przy bardziej dynamicznych tytułach oraz przy pracy biurowej.

Jeśli chodzi o strzelanki to chociażby w takim w Rainbow Six: Siege Shinobi sprawdza się całkiem nieźle, ale…  Co prawda duża responsywność oraz wyprofilowane klawisze sprawiają, że nie ma tutaj mowy o pomyłce przy wybieraniu klawiszy, ale okazjonalnie palce potrafią się z nich ześlizgnąć. Odważyłem się nawet odpalić Dragon Ball: Xenoverse 2, gdyż należę do tych masochistów, którzy nie lubią ogrywać tego tytułu na padzie. I podobnie jak w poprzednim przypadku kłopot ten był podobny, a przy wysokiej intensywności rozgrywki momentami irytował. Niestety liter, cyfr oraz znaków pozbawiono dodatkowej warstwy farby, poprawiającej chwytność opuszków palców. To największa wada naszego ninja. Potrafi ona także doskwierać w trakcie dłuższego pisania (chociażby tej recenzji), ale o dziwo… nawet się do tego przyzwyczaiłem. Jednakże dla niektórych użytkowników będzie to spory i irytujący minus.

Jako typowy przedstawiciel klawiatur 60%  nie posiada pewnych klawiszy, ale rozwiązano to w przemyślany sposób – za pomocą klawisza funkcyjnego. Dzięki temu mogę gładko przełączać na aktywację strzałek, gdy potrzebuje ich w grze lub znaków interpunkcyjnych, gdy akurat potrzebuje coś napisać. Nie ukrywam, początkowo ciężko się do tego przyzwyczaić, bo człowiek zwykle zapomina, że operuje na mniejszej klawiaturze. Jednak po kilku dniach nie zauważam już różnicy.

Uciążliwe jest, jednak jeśli jakiś tytuł wykorzystuje klawisze funkcyjne F1-F12, jak chociażby Forspoken. Wówczas potrzebna jest niezła gimnastyka palcami, aby w ogniu walki przełączyć zestaw zaklęć, jednocześnie uciekać przed zmutowanym niedźwiedziem. Dlatego w tym wypadku przemodelowałem skróty klawiszowe na bardziej przyjazne. Ogrywanie MMO na tej klawiaturze może być zatem niezłym wyzwaniem, zwłaszcza dla tych największych hardcorowców, posiadających miliony wyuczonych skrótów.

GK-2022 Shinobi – warto kroczyć drogą ninja

Po paru tygodniach intensywnego romansu ze sprzętem WhiteShark jestem wciąż urzeczonym kochankiem. Nie oczekiwałem po sprzęcie niczego, całkowicie niczego, a dostałem wytrzymałą klawiaturę 60%, która do tego spełnia moje estetyczne wymagania. A te są dosyć wygórowane. GK-2022 Shinobi na pewno przegrywa na starcie z każdym, pełnowymiarowym bratem – nie posiada podkładki pod nadgarstki, jest mocno ograniczona oraz klawisze nie zapewniają pełnej przyczepności.

Jednakże w sektorze mobilnym trudno mi wskazać lepszy sprzęt. To idealny dodatek do każdego laptopa oraz dla osób, które często z nim podróżują. W moim przypadku GK-2022 Shinobi stał się nieodłącznym elementem wyposażenia, bo praca na nim jest o niebo wygodniejsza niż na klasycznej laptopowej klawiaturze.

Zatem jeśli szukacie poręcznej klawiatury, nie ma co kręcić nosem – pozycja od WhiteShark zaspokoi wasze potrzeby. A do tego elegancko się świeci.

Za przekazanie klawiatury do recenzji dziękujemy dystrybutorowi marki White Shark - firmie Eoptimo.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl