Previous slide
Next slide

White Shark ZONIS – recenzja mikrofonu. Jeden sprzęt, wiele zalet.

Mam wrażenie, że od kilku lat w Polsce mocno rozkwitła scena podcastowa. Wcale się temu nie dziwię, sam lubię sobie pogadać o rzeczach, które lubię, a samo wystartowanie z takim projektem jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości, to wypadałoby zaopatrzyć się w solidny mikrofon. Czy White Shark ZONIS to sprzęt godny polecenia dla początkujących podcasterów?

White Shark ZONIS – recenzja mikrofonu. Jeden sprzęt, wiele zalet.

Wszystko czego nam trzeba

Zanim przejdę do strony technicznej, warto przyjrzeć się temu, co w ogóle mamy w pudełku. Oczywiście sam mikrofon oraz kabel USB A do USB B o długości 2,5m, ale także przydatne dodatki. Po pierwsze gąbka na nasadę sprzętu, ale także pop-filter z wygodnym mocowaniem zaciskowym. Na czymś jednak ZONIS musi się trzymać, prawda? Dlatego po wyjęciu wyżej wymienionych rzeczy, znajdziemy jeszcze wykonane ze stopu niklowego ramię oraz koszyczek do naszego White Sharka. Sam montaż jest dość intuicyjny, ale gdybyście napotkali problemy, to bez obaw, jest też instrukcja. Całość przymocować można końcówką działająca na zasadzie imadła, co ważne można nią swobodnie obracać i ustawić wszystko idealnie do naszych potrzeb.

Przejdźmy więc do „mięsa”, czyli mikrofonu. White Shark ZONIS jest kardiodalny, a mówiąc prościej, kierunkowy. Oznacza to, że zbiera dźwięk od frontu, więc odgłosy otoczenia nie powinny być słyszalne na nagraniach. Co również ważne, posiada on wbudowaną kartę dźwiękową i jest podłączany do komputera przez USB, więc nie musimy obawiać się problemów, jak mogłoby to mieć przy wejściu typu jack. To na pewno szczęśliwa informacja dla zaczynających przygodę ze streamingiem, czy podcastami, bo ogranicza dodatkowe koszty.

Materiał, z którego wyprodukowany został mikrofon wydaje się trwały i odporny na obicia, czy nieoczekiwany wybuch złości gracza. Pisząc już jednak całkowicie poważnie, to podobnie jak w przypadku ramienia, czy koszyka nie mogę się do niego „przyczepić”. Widać, że przy produkcji zadbano o jakość, ale także o prezencję samego sprzętu, bo w końcu to też ważna sprawa!

Jeżeli interesują was techniczne szczegóły, to radzę zapoznać się z poniższą specyfikacją:

Odstęp sygnału od szumu (S/N):  70 dB

Czułość mikrofonu: -38 dB 

Maksymalna wartość ciśnienia akustycznego SPL: 120 dB

Pasmo przenoszenia: 30 – 16 000 Hz

Częstotliwość próbkowania (Bit Rate): 192 kHz

Mikrofon orkiestra

Na pudełku producent zapewnia, że jest to sprzęt sprawdzający się na wielu frontach. Podczas moich testów sprawdziłem trzy z nich. Po pierwsze, zastosowanie podcasterskie, czyli spokojne lub mniej spokojne mówienie. Dźwięk był czysty, wolny od szumów, a barwa głosu przyjemna dla ucha. Nawet przy próbach krzyku, czy po prostu głośniejszych wypowiedzi niepotrzebna była dodatkowa obróbka.

Nie umiem śpiewać, ale chciałem również sprawdzić performance White Shark ZONIS przy, powiedzmy, tworzeniu muzyki. Niestety brak wbudowanego autotune’a przekreślił moją estradową karierę. Dobrze, a tak na poważnie to tutaj również nie miałem zarzutów. Warto dodać, że pop-filter i gąbka spełniają swoją funkcję.

Ostatni sprawdzian to obsługa połączeń głosowych. Zdzwoniłem się ze znajomymi na Facebooku oraz Discordzie. Dla porównania z mikrofonem słuchawkowym, a później z ZONISem. Na obydwu platformach werdykt moich rozmówców był taki sam, czyli zdecydowane zwycięstwo White Sharka. Byłem znacznie lepiej słyszalny i wypowiadane zdania były łatwiejsze do zrozumienia.

ZONIS dobry na początek? Jak najbardziej!

White Shark ZONIS to mikrofon idealny dla osób, które zaczynają swoją przygodę w świecie streamingu, czy podcastów. Kabel USB A do USB B i wbudowana karta dźwiękowa sprawiają, że to sprzęt typu plug and play. Jak wspominałem wcześniej, montaż ramienia, koszyczka, czy pop-filtra jest naprawdę prosty i umożliwia idealne ustawienie do naszych potrzeb. Na przykład, ja nie mam w domu biurka, ale udało mi się łatwo przymocować ZONISa do półki, a następnie „wygiąć” tak, aby nagrywanie było, jak najbardziej komfortowe. Jeżeli szukacie dobrego stosunku jakości do ceny, to myślę, że będzie to dla was dobry wybór!

Za przekazanie mikrofonu do recenzji dziękujemy dystrybutorowi marki White Shark - firmie Eoptimo.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl