Previous slide
Next slide

Genesis Radium 300 – recenzja mikrofonu. Na dobry początek podcastowej przygody

Coraz więcej osób próbuje swoich sił w sferze podcastowej lub streamingu. Początki jednak bywają trudne. Rodzi się w tym momencie wiele pytań: jaki mikrofon wybrać? Jaką kamerkę? Jak zadbać o świetlenie? Cóż, sam borykam się z tymi problemami, ale mam nadzieję, że ta recenzja będzie odpowiedzią na pierwsze z tych pytań.

Genesis Radium 300 – recenzja mikrofonu. Na dobry początek podcastowej przygody

Co w środku?

Radium 300 przychodzi do nas w dość sporym kartonie, który na całe szczęście jest wypchany po brzegi przydatną zawartością. Na dzień dobry z wnętrza pudełka wyłania się pop-up filter na dość sztywnym pałąku oraz gąbeczka na mikrofon. Pod spodem znajdziemy całą resztę przydatnych rzeczy: ramię wraz z koszykiem na mikrofon, kabel XLR – mini-jack 3.5mm o długości 250cm oraz sam mikrofon. Co istotne, a o czym nie ma informacji na stronie producenta, do zestawu została również dołączono rozgałęźnik mini-jack, dzięki któremu podłączymy zarówno słuchawki, jak i rzeczony mikrofon pod jedno złącze audio w laptopie czy stacjonarce. 

Warto najpierw przetestować sprzęt w bezpośrednim podłączeniu, a później ewentualnie przemyśleć zakup dodatkowego akcesorium w postaci karty dźwiękowej lub interfejsu audio. Dlaczego? Specyfika połączenia przez mini-jack jest taka, że mikrofon nie posiada wbudowanej karty, a co za tym idzie, jeżeli nasz układ dźwiękowy jest z niższej półki, wtedy wyraźnie stracimy na jakości nagrania.

Co do samego montażu nie mam większych zastrzeżeń – wszystko odbywa się w szybki i prosty sposób, aczkolwiek szkoda, że nie pokuszono się instrukcję rodem z Ikei – zdecydowanie ułatwiłoby to sprawę osobom mniej doświadczonym. Radzę przy okazji też zaopatrzyć się w kilka rzepów, aby kabel nie wisiał smętnie i nie plątał się nie wiadomo gdzie. Sama jakość wykonania poszczególnych elementów jest bardzo dobra – nic nie trzeszczy, sprawia wrażenie solidnego zestawu łatwego w obsłudze. W trakcie praktycznego użytkowania też nie zauważyłem żadnych problemów – ramię nie opadało, koszyczek pewnie trzymał mikrofon, więc myślę, że jeszcze długo mi posłuży.

A jak w praktyce?

Radium 300 jest mikrofonem kardionalnym. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że jest to mikrofon kierunkowy, czyli o dość wąskim polu działania i nie będzie zbierać dźwięków dookólnie. Pasmo przenoszenia wynosi od 30Hz do 16kHz (16000Hz), co może nie jest jakimś oszałamiającym wynikiem, ale zdecydowanie wystarczająca, aby uzyskać bardzo przyzwoite oddanie ludzkiego głosu. O tym zresztą możecie przekonać się w małym teście poniżej. Mam nadzieję, że ułatwi Wam to podjęcie decyzji, którego filtra wybrać – gąbeczki czy pop-up’a.

Jak mieliście okazję usłyszeć, dźwięk jest czysty, pozbawiony większych szumów — dodatkowo, charakteryzuje się dość ciepłą barwą, co jest niewątpliwie dużą zaletą.

Co do kwestii czysto technicznych, radzę zapoznać się z poniższą specyfikacją:

Odstęp sygnału od szumu (S/N): 70 dB

Czułość mikrofonu: -38 dB

Pasmo przenoszenia mikrofonu : 30 – 16000 Hz

Częstotliwość próbkowania: 192 kHz

Impedancja: 2 200 Ohm

Sprzęt warty uwagi? Jeszcze jak!

Jeśli szukacie czegoś na dobry start swojej internetowej kariery, to rozważcie zakup Genesis Radium 300XLR, tym bardziej że jest bardzo atrakcyjny cenowo. W za około 200zł dostajecie naprawdę fajny zestaw startowy z bardzo przyzwoitym mikrofonem. Pamiętajcie tylko o dobrym układzie dźwiękowym – w przeciwnym razie polecam jednak rozejrzeć się za czymś podpinanym po USB. Może Genesis Radium 400?

Za przekazanie mikrofonu do recenzji dziękujemy firmie Genesis.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

NAJNOWSZE WPISY

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl