Previous slide
Next slide

O tym jak Planet Zoo zagospodarowało gry ekonomiczne o zwierzakach

Wydawałoby się, że symulatory zoo odeszły już do lamusa. Na szczęście Zoo Planet udowadnia dobitnie jaki potencjał wciąż drzemie w strategiach ekonomicznych! 

W latach przedświatłowodowych, gdy internet był tylko radiowy (zamierzchłe lata 2006-2012) na rynku można było znaleźć kilkanaście przeróżnych tycoonów – prowadzenie wesołego miasteczka, budowanie miasta czy dbanie o zwierzaki w zoo. Wybór był przeogromny, jednak przez kolejne lata strategie ekonomiczne powoli umierały. Wydawało się, że jeden z moich ulubionych gatunków gier odejdzie w zapomnienie… Na szczęście całe na biało pojawiło się Frontier Developments ze swoim Zoo Planet!

O tym jak Planet Zoo zagospodarowało gry ekonomiczne o zwierzakach

Niedźwiedź wyzwolony, czyli sztuka tworzenia

Zoo Planet znienacka zostało wydane w 2019 roku. Co prawda wcześniej deweloper wypuścił Planet Coaster: Simulation Evolved oraz Jurassic World Evolution, więc fani liczyli, że na tapet weźmie także motyw zoo. Założenia okazały się słuszne i Planet Zoo pozytywnie zaskoczyło zarówno graczy, jak i recenzentów. Przede wszystkim oprawa audiowizualna stoi tutaj na najwyższym poziomie. Animacje oraz projekty zwierząt to najwyższy poziom, jaki udało się osiągnąć w grach cyfrowych. Nie znam ani jednego tytułu, który w tak dokładny sposób odwzorowałby sposób poruszania się stworzeń lądowych, wodnych czy latających oraz ich odgłosów i zachowań. Grafika w przypadku Zoo Planet to po prostu cudo. Nieco biedniej wypadają postacie ludzi czy budynków, no ale bądźmy szczerzy – nie one są tutaj najważniejsze. 

Kolejnym ważnym elementem, który wyróżnia Planet Zoo na tle konkurencji, to dowolność kreacji świata. Gracz może tworzyć wszelkie budynki, ozdoby czy całe sekcje parku w dowolny sposób. Dzięki setkom, jeśli nie tysiącom elementów każde zoo nabiera indywidualnego charakteru. Co jeszcze wspanialsze te elementy można swobodnie zapisywać i dzielić się z innymi. Dzięki temu kreatywni twórcy mogą się chwalić swoimi projektami oraz wykorzystywać je w swoich kolejnych ogrodach zoologicznych. Do tego dochodzą możliwości modyfikowania terenu, tworzenie podziemnych korytarzy, wielkich jezior czy nawet jaskiniowych wybiegów. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia, ewentualnie limit samej mapy.

Edukacja za pomocą wirtualnych zwierzątek er

Co cudowne Frontier Developments nie zapomniało, jak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy o stworzeniach zamieszkujących naszą zieloną planetę. Encyklopedia o zwierzętach umieszczona wewnątrz gry zawiera ogromne pokłady informacji na ich temat, co nie tylko łączy przyjemne (zdobywanie wiedzy) z pożytecznym (informacje o tym, jak zadbać o dane zwierzę). Sami mieszkańcy zoo zachowują się w pełni naturalne, a animatorzy i programiści odpowiedzialni za ich zachowania spisali się koncertowo. Zachowania stadne, wobec młodych czy godowe – obserwowanie ich to czysta przyjemność. Dlatego warto poświęcić niemało uwagi na samo podziwianie zwierząt, oprócz tylko zarządzania całym ogrodem zoologicznym. 

Co bardzo cieszy, Zoo Planet uświadamia graczy, że rzeczywiste ogrody zoologiczne mają także bardzo ważną misję w kontekście ratowania bioróżnorodności naszej planety. Dlatego za wypuszczanie zagrożonych gatunków na wolność gracz otrzymuje specjalną walutę, pozwalającą na nabywanie najrzadszych i niejednokrotnie trudnych do utrzymania zwierząt.  Obok tego jest on edukowany w sprawie dbania o przyrodę oraz samej ekologii. W trakcie zarządzania parkiem zoologicznym jest to aspekt, który także odgrywa kluczową rolę – wpływa to na to, jak nasz ogród zoologiczny jest postrzegany przez odwiedzających gości. 

Z kolei dla najmłodszych (chociaż nie tylko) Zoo Planet to świetna lekcja zarządzania oraz planowania. W dosyć prosty sposób można doprowadzić zoo do bankructwa, więc optymalizacja pracowników czy umiejętne rozkładanie poszczególnych budynków wpływa na wzrost funduszy. Zwierzęta także wymagają dosyć kosztownej opieki, więc nie zawsze można sobie pozwolić na dużą ich liczbę. Dlatego strategiczne planowanie wymaga spokojnego podejścia oraz wybiegania w przyszłość. A to dosyć cenne zdolności w dzisiejszym, pełnym pośpiechu świecie. 

Zoo Planet jest stale rozwijane

Frontier Developments przyjęło politykę wydawniczą polegającą na wydaniu podstawowej wersji gry i dodawania do niej darmowego oraz płatnego contentu. Osobiście bardzo szanuje taki sposób tworzenia gier. Wiadomo, że koszta rosną, a sami deweloperzy nie pracują za darmo, dlatego polityka wydawania DLC jest dla mnie jak najbardziej uczciwa. Zwłaszcza że ich ceny są na tym samym poziomie i zawsze oferują taką samą ilość zawartości. 

Przykładowo najnowsze Planet Zoo: Tropical Pack skupiło się na obszarze lasów deszczowych i dodało pięć niesamowitych nowych zwierząt, które zamieszkują obszar tropików z całego świata, w tym Afrykę, Azję Południowo-Wschodnią i Amerykę Południową. Jako ogromny fan gadów ucieszyłem się zwłaszcza z obecności warana paskowanego, mniej znanego krewnego popularnego smoka z Komodo. Dodano także moje duchowe zwierzę, czyli… leniwca. Nic tylko rozłożyć się na leżaczku i podziwiać nowe słodziaki. 

Co tu dużo mówić Zoo Planet jest bezkonkurencyjne w swojej kategorii. To zdecydowanie jedna z najlepszych strategii ekonomicznych dostępnych na rynku. Z piękną oprawą audiowizualną i do tego stale rozwijana. Pozostaje mieć nadzieję, że wydawca ma zamiar wciąż dodawać nowe treści, bo zwierząt na naszej pięknej planecie – miejmy nadzieję – mu nie zabraknie!

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl