Powoli, mały krokami do przodu – Niezwyciężony – Felieton GraPodPada

Kamil Puzdrowski

Opublikowano: 4 stycznia 2024

Spis treści

– felieton pod pada –

Dzięki uprzejmości GOG dane było mi zanurzyć się w magicznym świecie Niezwyciężonego, najnowszej produkcji studia Starward Industries. Przemierzając wraz z Yasną planetę Regis III, powoli, krok po kroku szukałem odpowiedzi na pytania: „Co się zadziało na tej planecie? Jaki jest tutaj cel mojego przybycia do tego niegościnnego miejsca?”. Bohaterka była pozostawiona sama sobie na obcej planecie. Musiała zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Samotnie brnąc do przodu, zmagać się ze swoim umysłem i zmorami, które wychodziły z najgłębszych zakamarków jej głowy.  

Jednak po szczegółową recenzję odsyłam do kolegi Mateusza : Gdy książka skrzyżuje się z grą i odleci w kosmos – recenzja The Invincible

Ja chciałbym odnieść się w tym artykule nie do samej gry i jej celu, a do myśli, która dzięki niej zrodziła się w mojej głowie.

W życiu trzeba być silnym! Za wszelką cenę przeć do przodu, otrzymywać odpowiedzi, szukać rozwiązań. Czasami samemu czasami w zespole. Główna bohaterka gry „Niezwyciężony” bezdyskusyjnie jest współczesną kobietą, która nie boi się wyzwań i wpasowuje się we współczesne trendy samodzielności oraz bycia samowystarczalnym. Czy Stanisław Lem, pisząc Niezwyciężonego, zastanawiał się nad tym, jak mogą czuć się ludzie pozostawieni sam na sam w obcym, niegościnnym środowisku? Jak może to wpływać na ich samopoczucie i zmysły? Tego nie wiem.

Jednak ta kilkugodzinna przygoda spowodowała, że ja zacząłem myśleć o tych, którzy nie mają już siły być tak samodzielni i nieustraszeni jak sama niezwyciężona.

Bo musisz zawsze dać radę. Co nie? 

10 października odchodziliśmy Światowy dzień zdrowia psychicznego, a 23 lutego ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.  Na świecie natomiast, w 2023 listopad został nazwany, miesiącem zdrowia psychicznego mężczyzn.  W roku 2024 przypadnie on na maj. 

Depresja to choroba, która zbiera smutne żniwo wśród setek Polaków. Według statystyk prowadzonych przez polską policję mężczyźni targają się na swoje życie prawie 6 razy częściej niż kobiety. Z czego to wynika? 

Posiadają oni trudność w rozpoznawaniu swoich własnych stanów emocjonalnych.  Jedyną emocją, którą potrafimy z łatwością wyrazić, to gniew.  Jest to jedno z uczuć, które nie spotyka się ze społeczną dezaprobatą.  Z drugiej strony, mamy problem z identyfikowaniem emocji pozytywnych. Jedak czemu się dziwić? W końcu rola samca w społeczeństwie przez lata była, a czasami i teraz jest sprowadzona do zapewnienia bytu rodzinie, ochrony i zdobywania pożywienia. 

W Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie, we wzorcu społeczno-kulturowym, kreowany jest obraz mężczyzny, który sam rozwiązuje swoje problemy. Z nikim nie rozmawia, zatrzymuje wszystko dla siebie i walczy ze swoimi demonami. Ma być twardy i przysłowiowo, Niezwyciężony. Musi zawsze „dowozić”, pomimo wszelkich przeciwności losu. A co, jeśli w którymś momencie, coś w nim pęknie, ale to w takim stopniu, że nie jest w stanie się pozbierać? Zazwyczaj słyszy: Weź się w garść, musisz dać radę, musisz być silny, musisz być NIEZWYCIĘŻONY. 

Też słyszałem takie rzeczy. Wiele razy, mówiono mi, że dramatyzuje, jestem niewystarczający, nie nadaję się, lepiej byłoby gdyby mnie tutaj nie było. Piszę ten tekst, żeby choć jedna osoba, zastanowiła się nad sobą, nim będzie za późno.

Jedyne, o co musisz, to zatrzymać się i zrozumieć jedną ważną rzecz: 

To Ty jesteś dla siebie najważniejszy. Bardzo trudno będzie Ci zadbać o wszystkich wokół, jeśli nie będziesz miał siły zadbać o samego siebie. To, że „nie dajesz rady”, to nic strasznego. Każdy z nas czasami nie daje. Problem jest to, że nie mówisz. Powiedz swoim bliskim, co się dzieje. Usiądź z nimi i porozmawiaj o wszystkim, co siedzi Ci w głowie. To z czym nie dajesz sobie rady. To, czego się boisz. Udaj się do specjalisty, który Cię wysłucha, i powie Ci, w którą stronę masz iść. 

Musisz wiedzieć, że nie jesteś w tym wszystkim sam. Wiele osób przechodzi przez dokładnie to samo co Ty. 

Dbaj o siebie. Na pewno masz jakieś pasje, które są twoim oczkiem w głowie. Rozwijaj się, dbając jednocześnie o swoje zdrowie. Nawet 30 minut spaceru dziennie pomoże Ci w procesie leczenia. Pójdź to lokalnego schroniska i zabierz psa na spacer. To będzie dla niego najszczęśliwszy dzień w życiu. A dla Ciebie może początkiem czegoś nowego? 

Diagnoza opóźniona 

Wiele osób, mężczyzn czy kobiet bagatelizuje pierwsze symptomy świadczące o pojawieniu się depresji. U mężczyzn ta tendencja jest dużo większa, gdyż wychowano nas tak, abyśmy nie okazywali słabości. Chłopaki nie płaczą, są twardzi i zawsze idą do przodu. To często przeradza się tłumienie swoich emocji, nieumiejętność rozmowy o nich i zaniżeniu samooceny. Niekontrolowane wybuchy gniewu, ogólna nerwowość i agresywne zachowania mogą świadczyć o rozwoju depresji. Nadużywanie alkoholu czy substancji psychoaktywnych jako sposobu na „rozluźnienie się” może być jednym z objawów pojawiającej się choroby. 

Jednym z symptomów związanych z rozwojem depresji mogą być zaburzenia snu.  Częste koszmary nocne to jeden z objawów rodzącej się choroby. Są one (koszmary) w istotny sposób związanie z ryzykiem podjęcia próby samobójczej u mężczyzn.  

Depresja jest bardzo podstępną chorobą. Często może ukrywać się pod łatką przepracowania, nadmiaru obowiązków, apatią. Problem, który przez lata będziemy bagatelizować może z czasem przerodzić się w izolację od bliskich, utratę pracy czy pojawienie się myśli samobójczych.  

Pamiętaj, że nie jesteś sam! 

Osoba, która zmaga się z chorobą, będzie unikać konfrontacji z rzeczywistością, i nazywaniem rzeczy po imieniu. Nie możemy nikogo zmuszać to zapisania się na terapię, gdyż pozbawiamy go „siły” na wykonanie tego pierwszego kroku, który będzie jednym w wielu na drodze do wyleczenia. Jeśli czujesz, że to wszystko Cię przytłacza, nie bój się zwrócić o pomoc. Każdy z nas jest inny i jego droga też będzie wyglądać inaczej. Najważniejsze to zrozumieć, że chcesz wyzdrowieć dla samego siebie. 

Dzwoniąc pod jeden z poniższych numerów, możesz uzyskać wsparcie, które będzie początkiem twojego wyzdrowienia. Pamiętaj, że samobójstwo to nie jest rozwiązanie żadnego problemu. 

Telefony wsparcia:

Nie jesteś w tym wszystkim sam. 

Powoli, małymi krokami do przodu. 

Pomysł na stworzenie takiego artykułu zrodził się w mojej głowie podczas przygody w grze Niezwyciężony. Z tego miejsca, chciałbym serdecznie podziękować serwisowi GOG za możliwość ogrania tej pozycji. Dzięki wam udało się stworzyć coś, co mam nadzieję, pomoże niektórym osobom poradzić sobie w ciężkich chwilach.  

Każdy ma w swoim życiu trudne momenty, lecz nie każdy ma odwagę zwrócić się o pomoc. Nie bój się dzwonić na jeden z powyższych numerów. 

Najgorsze co możesz zrobić, to nie próbować walczyć o samego siebie. 

Linki dla dociekliwych (żródła):  

Za dostarczenie kodu dziękujemy GOG Polska

Kamil Puzdrowski

Cześć, jestem Kamil. Czasami staram się coś mądrego napisać o grach.

Rekomendowane artykuły

Blair Witch – recenzja gry. Witajcie w najstraszniejszym lesie! 

Blair Witch – recenzja gry. Witajcie w najstraszniejszym lesie! 

Space Marine 2 – recenzja gry – przyrzekam służyć wiecznie

Space Marine 2 – recenzja gry – przyrzekam służyć wiecznie

Dni Fantastyki 2024 – relacja

Dni Fantastyki 2024 – relacja

Concord – recenzja gry – Tu miał być mądry tytuł, ale…

Concord – recenzja gry – Tu miał być mądry tytuł, ale…

Całkiem wyszczekana łotrzyca i jej niesforny zwierzaczek latają w kosmosie – recenzja Star Wars: Outlaws

Całkiem wyszczekana łotrzyca i jej niesforny zwierzaczek latają w kosmosie – recenzja Star Wars: Outlaws

Real Estate Simulator – recenzja gry. Od żula do króla, czyli symulator ładowania okienek i narastającej frustracji 

Real Estate Simulator – recenzja gry. Od żula do króla, czyli symulator ładowania okienek i narastającej frustracji