Amazing Spider-Man. Za kulisami – recenzja komiksu. Parker i Spencer duet idealny!

W moje ręce wpadł piąty tom przygód Człowieka pająka od Nicka Spencera. Po poprzednim długim zbiorze zeszytów z Kravenem w tle, tym razem dostaliśmy krótszy, ale nadal pełen akcji. Czy jest to kolejna pozycja godna uwagi komiksomaniaków? 

Podziel się ze znajomymi:

Niesamowity Nick Spencer

W tym tomie zebrano zeszyty od 24 do 28 ze scenariuszem Nicka Spencera. Trzeba przyznać, że to run, który jest naprawdę solidny i zapewnia miłą zabawę dla fanów Spider-Mana. Po potyczkach w zoo i przeżyciu swoistych Igrzysk Śmierci, Peter Parker próbuje zaznać spokoju ze swoją ukochaną Mary Jane. Oczywiście, jak to w Marvelu bywa, sielanka szybko się kończy. Za zaułkiem czeka Mysterio, pewien znany złol, którego tożsamości nie będę Wam spoilerował oraz złowieszczy Syndykat. Spencer jak zawsze potrafi zbalansować humor i akcję, dzięki czemu lektura mija naprawdę szybko. Warto wspomnieć także o krótkich historyjkach Duecik i Robo-pomocnicy. Za ich stworzenie odpowiadają kolejno Zeb Wells i Keaton Patti 

Różni, ale równi

Pomimo że nad rysunkami pracowały czterech artystów, a nad tuszem i kolorami jeszcze więcej, to styl jest jednolity. Niejednokrotnie narzekałem na brak spójności, szczególnie w Venomie z serii Fresh, ale na szczęście runu Nicka Spencera na ten moment to nie dotyczy. Ryan Ottley, Humberto Ramos, Pat Gleason i Kev Walker zapewnili ładną kreskę i naprawdę dobrze przemyślane kadry. Ottley odpowiedzialny był także za okładki, więc fani mogą odetchnąć z ulgą. Oczywiście są to plansze typowe dla Marvela, ale patrząc na to, jakie potworki potrafią wyjść z tej „stajni”, to tym bardziej docenia się pracę w przypadku tych tomów! 

Ważne tematy, znane postacie

Nie chcę wchodzić na grząski grunt spoilerów, więc napiszę po prostu, że znowu można zobaczyć dużo znajomych twarzy. Scenarzysta perfekcyjnie dobiera antagonistów do wydarzeń, co mogliśmy także zauważyć w poprzednich tomach. Spencer wykorzystał tutaj zabieg, który potrafi rozpocząć gorliwe dyskusje w Internecie. Jaki zapytacie? Taki, że osoby oburzone na „kobiece wersje” tych mitycznych męskich postaci na pewno nie będą zadowolone. Szkoda, bo trzeba mu oddać zmyślne dialogi, które starają się podejmować temat dyskryminacji w miejscach pracy. Chcecie wiedzieć, jak dobrze mówić o nierównościach poprzez superbohaterskie historie? Sięgnijcie po ten komiks! 

Oczywiście co charakterystyczne dla zbiorów zeszytów nasz główny storyline „urywa” się na końcu i zmuszeni jesteśmy wyczekiwać na kolejny tom. Dodatkowej pikanterii dodaje fakt, że jak to zwykle w wydaniach Egmontu ma miejsce, możemy zobaczyć okładkę nadchodzącego wydania. Czy poczułem ekscytację? Oczywiście, że tak! Przecież jestem fanatykiem Człowieka Pająka i nie mogłem zareagować inaczej, kiedy przeczytałem… Amazing Spider-Man. Rzeż absolutna 

Daj się złapać w sieć!

Kolejny raz Nick Spencer nie zawiódł mnie jeżeli chodzi o prowadzenie historii. Dodatkowo współpracujący z nim zespół artystów graficznych tylko tę lekturę umilił! Czy Spencer i Peter Parker to duet idealny? Z każdym tomem tylko utwierdzam się w tym przekonaniu. Podsumowując moje rozważania… czy jest to komiks dla każdego? Na pewno nie, ale w sumie czy to wada? Moim zdaniem nie, przecież o to chodzi w popkulturze, żeby jej teksty były przedmiotem (kulturalnej) dyskusji. Jednakże zdecydowanie polecam ten komiks wszystkim fanom pajęczaka, a także ogólnie komiksów superbohaterskich. Scenarzysta potrafi umilić czas zabawnymi dialogami, czy napisaną historią i przy okazji poruszyć ważne społecznie kwestie. Czuję pewien niedosyt, ale to tylko dlatego, że poprzedni Amazing Spider-Man. Ścigany. to była dłuższa lektura i rozpaliła moją chęć pozostania w pajęczym świecie na jeszcze dłużej! Teraz mogę jedynie, wyczekiwać kolejnych opowieści!  

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl