MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Herkules Poirot. Morderstwo na polu golfowym – recenzja komiksu. Wszyscy są podejrzani

Pierwszym bohaterem, który zapoczątkował moje zamiłowanie do powieści detektywistycznych, był Sherlock Holmes. Książki Arthura Conana Doyle’a czytałam jednym tchem. Później sięgnęłam po dzieła Agathy Christie i znów dałam się porwać kryminalnym opowieściom. Tym razem to Herkules Poirot zawładnął moim czytelniczym życiem. Od tamtego czasu trochę już upłynęło lat, dlatego tym bardziej cieszę się, że ostatnio wydawnictwa wznawiają powieści tej pisarki. Jednym z nich jest Egmont, który wydaje opowieści o przygodach wspomnianego detektywa w formie komiksów. Czy nadal czuć tutaj Poirotowskiego ducha?

Herkules Poirot. Morderstwo na polu golfowym – recenzja komiksu. Wszyscy są podejrzani

Powieść detektywistyczna Agathy Christie

Morderstwo na polu golfowym jest trzecią powieścią detektywistyczną Agathy Christie, napisaną w 1923 roku. Jest też to już dziewiąty komiks wydany przez Egmont, będący adaptacją książek sławnej pisarki. Za scenariusz odpowiada w tym albumie Frédéric Brémaud (znany z np. Kamili i Konie, pod pseudonimem Lili Mésange). Tym razem Herkules Poirot będzie musiał rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa na tytułowym polu golfowym. Gdy detektyw dostaje list z prośbą o natychmiastowe przybycie od Paula Renauda, który obawia się o swe życie, nie waha się ani chwili i wyrusza w podróż. Na miejscu okazuje się, że adresat został zamordowany, a sprawą zajmuje się już inspektor Giraud z francuskiej policji, który na każdym kroku stara się wbić szpilkę przybyłemu detektywowi. Ten jednak puszcza mimo uszu jego przytyki i robi wszystko, aby rozwiązać tę sprawę.

Kto zabił?

Tego Wam oczywiście nie zdradzę – musicie sami sięgnąć po komiks. Fabuła w przypadku komiksu została odpowiednio skrócona, ale zachowała klimat znany fanom powieści Christie. W Morderstwo na polu golfowym nie uświadczymy jednak za dużo samego Poirota – główne skrzypce odgrywa tutaj jego współpracownik, Kapitan Arthur Hastings. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze lektury, gdyż oprócz tej dwójki pojawia się też wiele innych ciekawych drugoplanowych postaci, które mieszają w śledztwie (z drugiej strony czasami trudno przez to spamiętać, kto jest kim).

Sama sprawa nie jest prosta – na pewno dla czytelnika. Jak to bywa w książkach brytyjskiej autorki, historia od razu nie dostarcza nam wszystkich informacji, a sam Poirot zdaje się od początku posiadać więcej wskazówek, niż zostało nam to ujawnione. Z tego powodu ciężko samodzielnie dojść do tego, kto jest mordercą. Tym bardziej chce się jak najprędzej przekartkować cały komiks i dowiedzieć się całej prawdy.

Sprawa na miarę Poirota

Jeżeli chodzi o grafikę, to jest na czym zawiesić oko – ilustracje Alberto Zanona cechują ciepłą barwą, która wpada w brąz. Na pierwszy rzut oka rysunki mogą wydawać się zbyt kanciaste, ale gdy się bliżej przyjrzeć, pełne są szczegółów, ekspresji oraz nadające całości niepowtarzalnego charakteru, pasującego do trwającego właśnie śledztwa. Polecam przyglądać się bliżej każdemu kadrowi.

Jeśli jesteście fanami kryminalnych historii, a przy tym miłośnikami twórczości Agathy Christie, komiksy wydawane przez Egmonta powinny przypaść Wam do gustu. To ciekawa odskocznia od typowych powieści. A także idealna okazja do zabawy w detektywa u boku samego Herkulesa Poirota.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ