MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Mali Bogowie 4. Klątwa Posejdona – recenzja komiksu. Zabawny świat greckich wierzeń

Z olbrzymią radością przyjąłem fakt, że na polskim rynku wydawniczym pojawiła się pozycja skierowana do młodszych odbiorców oraz fanów mitologii greckiej.  Mali bogowie zmieniają postrzeganie, odmitologizują, a przede wszystkim tragizm postaci przekształcają w serię zabawnych historii.

Mali Bogowie 4. Klątwa Posejdona – recenzja komiksu. Zabawny świat greckich wierzeń

Uczniowie w polskich szkołach doskonale znają grecką mitologię. Jest ona w podstawie programowej szkoły podstawowej, jak również liceum. Podczas lekcji wielokrotnie można jednak odnieść wrażenie, że bohaterowie z kart mitologii to w większości postaci tragiczne, nad którymi ciąży okrutne fatum. Dodatkowo każdy, kto w jakiś sposób sprzeniewierzy się bogom, może oczekiwać strasznych konsekwencji. Tę karę na swoich barkach odczuli m.in. Odyseusz, Prometeusz, Syzyf itp. Można wymieniać w nieskończoność tych, którzy nie doczekali się szczęśliwego zakończenia. Czas w końcu to zmienić!

Z odwiedzinami u greckich bogów

Twórcami humorystycznego cyklu Mali Bogowie jest dwóch francuskich autorów – dobrze znanego polskim czytelnikom scenarzystę Christophe’a Cazenove’a, znany z serii Sisters, oraz rysownika Philippe’a Larbiera. Obecnie na rynku istnieje już jedenaście albumów opowieści o młodych kandydatach do funkcji bogów Olimpu, w Polsce premierę ostatnio miał czwarty tom serii pt. Komedia Posejdona, który bierze na warsztat próbę zdobycia Troi przez Greków oraz podróż Posejdona. Ponadto opowiada o talencie kulinarnym Afrodyty, szukaniu przez Heraklesa nadludzkiej siły oraz o próbach doprowadzania na skraj wyczerpania nerwowego Zeusa i Posejdona przez Tauruska, którego można traktować jako głównego bohatera serii.

Punktem wyjścia ostatniej odsłony przygód bogów jest historia Menelaosa, któremu Parys zabrał Helenę. Chłopak bardzo się tym przejął. Rozpłakał się i wył tak głośno, że jego starszy brat Agamemnon postanowił mu pomóc w jej odzyskaniu. Doprowadza to do serii śmiesznych sytuacji. To w większości jednostronicowe historyjki, które stawiają na jeden z dwóch typów komizmu: sytuacyjnego i słownego. Trzeba przyznać, że twórcy wykonali kawał świetnej roboty.

W żarcie sytuacyjnym siła?

Dowcip bywa nierówny, ale nie wychodzi poza zadowalający poziom. Część żartów jest czysto sytuacyjnych, innych rdzeń zbudowana jest na wiedzy o wierzeniach na temat starożytnych bogów. I to jest wyjątkowo satysfakcjonujące, ponieważ część materiału można czytać dwupoziomowo. Daje to dodatkową frajdę dla osób zakochanych w mitologii. Pośród jednostronicowych historyjek jest jedna, którą najbardziej sobie upodobałem. Tyczy się niezwykłych narodzin. Każdy z trójki bohaterów opowiada o tym, jak to się stało.  Jest to mieszanka przechwał, niedowierzania, próby zabłyśnięcia, ale z punktu widzenia twórcy sposobu zabawy z formą.

Na podbój greckiego świata!

Mali Bogowie to pozycja szczególna, która powinna zadowolić fanów starożytnych wierzeń, ale również tych, którzy stawiają pierwsze kroki w tej tematyce. Komiks skierowany jest to młodszych czytelników, co daje również ciekawą alternatywę na lekcjach języka polskiego. Myślę, że mógłby znaleźć się jako propozycja lektury uzupełniającej dla klas 4-6. Powiew świeżości pośród zakurzonych szkolnych ław nie tylko zyskałoby na aprobacie uczniów, ale również nauczyciele mogliby wykorzystać tę literaturę jako coś nowego i aktywizującego. Z przyjemnością przeczytam kolejną odsłonę przygód Tauruska i jego boskich przyjaciół. Z informacji prasowych wynika, że w czerwcu szykowana jest premiera kolejnego tomu, która zabierze nas do krainy podziemi. Czekam z niesłabnącym zainteresowaniem.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ