Previous slide
Next slide

Świnka – recenzja filmu. Obżarstwo.

Sara pomaga rodzicom w sklepie mięsnym. Przez witrynę spogląda na innych nastolatków, którzy z uśmiechami na ustach spędzają wspólnie czas. Jedna z dziewczyn patrzy na nią i pokazuje w jej kierunku gest wymiotny. Jedno jest pewne – bohaterka nie jest lubiana przez grupę rówieśniczek. Śmieją się z jej nadwagi oraz faktu, że pracuje w rodzinnym biznesie. Bullying przenosi się również do internetu, gdzie zostaje zamieszczone jej zdjęcie z rodzicami z podpisem „Trzy małe świnki”. 

Świnka – recenzja filmu. Obżarstwo.

Dajesz mu szynkę czy boczuś za odrobinę miłości?

Dziewczyna nie radzi sobie z narastającym hejtem. Pojawia się problem kompulsywnego jedzenia. Rodzice jednak nie zwracają uwagi na problemy córki. Ojciec przejmuje się wyłącznie swoim sklepem i otwarcie mówi, że jest uzależniony od zdania żony. Matka Sary jest wyjątkowo surową kobietą. Wielokrotnie poniża córkę na oczach lokalnych mieszkańców. Traktuje ją jak dziecko, a najbardziej dramatycznym obrazem jest moment, gdy odmawia policjantowi odwiezienia do domu, „bo Sara dostała okres i wypaskudzi cały samochód”. Nastolatka na oczach widza pozbawiona jest swojej kobiecości. Jest z niej obdarta. Rodzicielka widzi w niej tylko rozczarowanie, a rozmowa o tym, że córka jest napastowana przez koleżanki, kończy puentą, że „jak Cię nazywają grubą, to schudnij”.

REKLAMA

Zobacz, złapałam wieloryba!

W jednej ze scen pojawia się stwierdzenie, że w miasteczku jest dużo żółci. Ludzie żyją tutaj z dnia na dzień. Nie widać żadnych perspektyw. Jest gorąco, parno, a muchy nie przestają bzyczeć. Gdy Sara postanawia się wybrać na basen, nie podejrzewa, że będzie to kolejna okazja wobec niej do aktu agresji. Młode dziewczyny znęcają się nad nią. Podtapiają przy pomocy siatki do czyszczenia basenu. Nie pozwalają wyjść z wody. Ostatecznie zabierają jej ubrania oraz ręcznik. Nastolatka jest zmuszona wracać spory kawałek drogi do domu w samym stroju kąpielowym. Gdy jest świadkiem porwania jej oprawczyń przez nieznajomego mężczyznę, nie robi nic, żeby im pomóc. Czy to wyłącznie kwestia obawy o własne życie, czy możliwość odegrania się za wszystkie lata poniżeń? 

Zabawa w kata

Produkcja od początku zwraca uwagę na problem rówieśniczego znęcania się. I chociaż na późniejszym etapie przyjmuje postać klasycznego slashera, dużo miejsca poświęca trudom dorastania w małej społeczności. Sara nie jest wstanie uzyskać pomocy od bliskich. Nie może liczyć nawet na swoich rodziców, którzy zapominają o tym, że ich córka dorasta. Odzierają ją z seksualności i kobiecości. W sytuacji zagrożenia nie tylko nie znajduje w sobie siły, żeby działać ale również powodu, żeby to zrobić. Jesteśmy więc świadkami procesu, który przekształca ofiarę w kata, a kata w ofiarę. 

Łapczywa potrzeba akceptacji

Film „Świnka” jest nie tylko rozszerzeniem filmu krótkometrażowego ale doskonałym zobrazowaniem nastoletniego dojrzewania, które momentami przeistacza się w istny horror. To również produkcja, której kluczowym słowem staje się obżarstwo. I nie występuje ono jedynie na płaszczyźnie nieumiarkowanego jedzenia. Ta łapczywość/łakomstwo widoczne jest w zachowaniu ojca (właściciela sklepu mięsnego), który boi się wejść w konflikt z matką oprawczyni, bo straci stałego klienta, mordercy, który łaknie kolejnej ofiary, nastolatek, które łapczywie łakną znęcania się nad kobietą, by na końcu klamrę kompozycyjną zamknąć na Sarze, która pragnie najbardziej na świecie być normalną nastolatką – być akceptowaną. 

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl