REKLAMA

Przeznaczenie X. X-Men. Tom 2 – recenzja komiksu – Krakoa w ogniu problemów

Adam Aleksandrowicz

Opublikowano: 5 marca 2026

Spis treści

Mutanci z Krakoi nie mają chwili spokoju. Gerry Duggan kontynuuje swoją historię w drugim tomie serii X-Men, dorzucając kolejne zagrożenia, zwroty akcji i rozwijając wątki, które zaczynają prowadzić do znacznie większych wydarzeń.

 

Nowa drużyna, stare problemy

Album otwiera X-Men Annual #1, w którym śledzimy losy Firestar, która dołączyła do niedawno utworzonego nowego składu X-Men. Część drużyny ponownie będzie musiała zmierzyć się z nielegalnymi handlarzami leków produkowanych na Krakoi. Reszta natomiast stawi czoła innym zagrożeniom – Harrower, Bi-Bestii oraz Mojo i jego Zombie Brzdącom X. Muszę przyznać, że bawiłem się na tym zeszycie wyśmienicie! Świetnie pokazana chemia i dynamika nowej ekipy, dużo akcji i humor, dzięki któremu kilka razy zaśmiałem się pod nosem (Bobby TOP <3)

Jedno jednak nie daje mi spokoju. Dowiadujemy się na początku, że nowa drużyna X-Men została wyłoniona w wyborach, a Firestar została nominowana wbrew swojej woli. Nie przypominam sobie jednak takiego wątku w poprzednim tomie ani w Przeznaczenie X. Nieśmiertelni X-Men. Niestety okazuje się, że te wydarzenia miały miejsce w X-Men: Hellfire Gala 2022 #1, który w Polsce nie został wydany. Wielka szkoda, bo pierwsza gala była naprawdę udana.

REKLAMA
Przeznaczenie X. X-Men. Tom 2 | egmont.pl

 

Dzieci Krypty

Drugi wątek bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń Krypty z tomu Rządy X. X-Men. Tom 2, gdzie Synch, Wolverine i Darwin spędzili setki lat. Forge otrzymuje od Cichej Rady tajemniczą misję, ale żeby osiągnąć cel, będzie musiał złamać prawa ustanowione na Krakoi. Podobało mi się, jak w tej historii scenarzysta bawi się z oczekiwaniami czytelnika i co jakiś czas rzuca w nas potężnym zwrotem akcji, który zmienia nasz pogląd na sytuację. Dodatkowo ta historia przynosi satysfakcjonujące zakończenie wątku Synch oraz Wolverine’a, a także pokazuje problemy, jakie mogą wynikać z procesu wskrzeszania mutantów.

Przeznaczenie X. X-Men. Tom 2 | egmont.pl

 

Zagrożenie z kosmosu

W historii zamykającej album X-Men otrzymują sygnał SOS z kosmosu. Okazuje się, że przedstawiciele kosmicznego roju owadów Brood ponownie zagrażają pokojowi we wszechświecie. Mimo że Broo został królem Brood w Świt X. X-Men. Tom 2, to coś sprawiło, że stracił kontrolę nad swoimi poddanymi. Sporo rzeczy dzieje się w tle, tworząc podbudowę pod kolejną erę mutantów na Krakoi, czyli Upadek X. Sama historia jest w porządku, nie jestem pewien, czy potrzebowałem powrotu wątku Brood, ale Duggan dobrze potrafi wyważyć akcję z pobocznymi wątkami, dzięki czemu przyjemnie się to czyta. 

Przeznaczenie X. X-Men. Tom 2 | egmont.pl

 

Upadek X-Men nadciąga wielkimi krokami

Drugi tom Przeznaczenie X. X-Men to solidna kontynuacja historii mutantów z Krakoi. Gerry Duggan rozwija rozpoczęte wątki, dorzuca nowe zagrożenia i stopniowo buduje grunt pod większe wydarzenia. Pominięcie niektórych serii przez polskiego wydawcę może zdezorientować niektórych czytelników, jednak wciąż jest to bardzo przyjemna lektura dla fanów mutantów.

Pozostaje teraz czekać na zapowiedziane Grzechy Sinistera, bo Przeznaczenie X. Nieśmiertelni X-Men narobiło mi wielkiego smaka na to wydarzenie.

Sprawdź też poprzednie tomy:
– Przeznaczenie X. X-Men. Tom 1 – recenzja komiksu – Wszystko zaczyna się sypać?
– Przeznaczenie X. Wolverine. Tom 1 – recenzja komiksu – Wyżyny żenady
– Przeznaczenie X. Nieśmiertelni X-Men – recenzja komiksu – Dwunastu gniewnych mutantów

ZALETY +

WADY -

egmont logo key art
Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.
Adam Aleksandrowicz

Urodzony z padem w dłoni. Gdy wszyscy na wsi zagrywali się na Pegazusie, ja grałem na Playstation. W swoim życiu byłem skrytobójcą, superbohaterem, archeolożką, zabójcą bogów, smokiem, hakerem i przetrwałem apokalipsę. W wolnych chwilach buduję miasta i popijam krafciki. Z grubsza tak wygląda moje życie. Z grubsza, bo lubię zjeść.

REKLAMA

Rekomendowane artykuły

Moon Knight. Tom 2 – recenzja komiksu – Konsekwentnie w mrok

Moon Knight. Tom 2 – recenzja komiksu – Konsekwentnie w mrok

Disco Simulator – recenzja gry na XSX i PC. W rytmie disco mogę wszystko!

Disco Simulator – recenzja gry na XSX i PC. W rytmie disco mogę wszystko!

Cleaning simulator – recenzja gry na PC. Taki symulator to czysta przyjemność.

Cleaning simulator – recenzja gry na PC. Taki symulator to czysta przyjemność.

Towerborne – Recenzja Gry – Asy w rękawie, ale tylko przy stole dla czterech

Towerborne – Recenzja Gry – Asy w rękawie, ale tylko przy stole dla czterech

Two Hands Hospital Assistant Simulator – recenzja gry na PS5. Po śmierci pierwszego pacjenta jesteś tylko silniejszy.

Two Hands Hospital Assistant Simulator – recenzja gry na PS5. Po śmierci pierwszego pacjenta jesteś tylko silniejszy.

ŻAŁOBA ZAPISANA W CISZY – RECENZJA FILMU HAMNET

ŻAŁOBA ZAPISANA W CISZY – RECENZJA FILMU HAMNET