Previous slide
Next slide

Zadra – recenzja filmu. Fanfik o Young Leosi.

Od jakiegoś czasu w kinie przelatywał mi zwiastun Zadry i chociaż nie jestem fanem rapu, to zaintrygował mnie ten tytuł. Nie jest łatwo zrobić młodzieżowy film, a tym bardziej wydaje mi się w klimatach muzycznych. Trzeba mieć wiedzę na temat tego gatunku i rozumieć to środowisko, żeby nie wyszło żenująco. 

Czy kobieta może rapować?

Zadra to historia Sandry (Magdalena Wieczorek), która pragnie zostać raperką. Nagrywa w domowych warunkach swoje kawałki. Jej chłopak (Ignacy Liss) i przyjaciółka Justi (Margaret) pomagają jej przy kręceniu teledysków i wspierają jej poczynania. Ogólnie to nawet bawi mnie fakt, że zaangażowano do filmu Margaret i nie dano jej zaśpiewać. Po prostu jest postacią drugoplanową. 

Osiemnastolatka publikuje swoje piosenki na jakiejś nonameowej stronie internetowej do złudzenia przypominającej Youtube i liczy na to, że od razu będzie miała mnóstwo wyświetleń i polubień. Jednak musi zmierzyć się z typowymi internetowymi samcami alfa, którzy krytykują ją, ponieważ jest kobietą. Oceniają jej wygląd, zachowanie, a nie to, co najistotniejsze, czyli umiejętności. Żałuję, że ten wątek nie został bardziej rozwinięty, ale w sumie nie było na to czasu, bo film trwa niespełna 90 minut, więc chwilę później już bohaterka gra koncerty. Wystarczyło wydłużyć film o kwadrans i może wtedy historia nabrałaby charakteru.

Słychać, że do tworzenia utworów zatrudniono kogoś, kto się na tym zna – 1988 i Michała Żyto Żytniaka. Dzięki temu brzmią one jak serio nuty raperki. Mają przekaz, nawiązują do aktualnych wydarzeń, są skomponowane w ciekawy sposób i bujają. W filmie poruszony jest wątek tego, że faceci wystarczy, że nawijają o pieniądzach i dziewczynach, i już mają hit, a kobiety muszą się bardziej postarać. Dzięki temu, że zatrudniono do tego ludzi z branży, te teksty nie są karykaturalne, ale mają sens i brzmią naturalnie. Widziałem, że na Youtube twórcy wrzucili kawałki z filmu, więc możecie je sobie przesłuchać.

Jestem pod wrażeniem tego co stworzyła Monika Powalisz. Nie jest łatwo napisać scenariusz do filmu o młodych ludziach bez niezręcznych scen i dialogów. Jednak scenarzystka stanęła na wysokości zadania i swoją pracą nie wywołała u mnie uczucia żenady. Co prawda do młodzieży nie należę od paru dobrych lat.Jednak cały czas śledzę trendy, słucham, oglądam, i według mnie dialogi w filmie brzmią naturalnie.

Jednak najbardziej urzekł mnie wątek rodzinny. Młodszy brat głównej bohaterki – Witek (Oskar Grzegorzewski) – jest uroczy. Jest on największym fanem swojej siostry. Zdarzyło mi się nawet uronić łezkę oglądając ich relację i widząc, jak dużym autorytetem jest dla niego siostra. Relacja Sandry z matką (Magdalena Różczka) również jest ciekawa, nie wiem czy kiedykolwiek spotkałem się w filmie z tak ciepłą i wspierającą rodzicielką.

Fanfik o Young Leosi

Ciężko nie odnieść wrażenia, że Zadra to swego rodzaju fanfik o Young Leosi. Jako wielki fan artystki widzę mnóstwo podobieństw w tych dwóch historiach – dziewczyna zaczyna jako znajoma większego rapera. Następnie nagrywają wspólny kawałek, dołącza do jego labela oraz farbuje włosy na różowo. Jej muzyka idzie bardziej w pop z autotune, potem zostaje wyrzucona z zespołu. Ten najsłynniejszy raper w filmie ma ksywę Motyl (Jakub Gierszał). Rozumiecie Motyl – Żabson. Wydaje mi się, że nikt nie udaje, że jest inaczej.

Daję znaczek jakości

Zadrę oglądało mi się przyjemnie. Scenariusz jest napisany zgrabnie – widać, że scenarzystka rozumie język młodzieży. Teksty utworów również były w porządku – nie przechodziły mnie ciarki żenady podczas scen, w których muzyka odgrywała kluczową rolę. Jest to bardzo prosta i sztampowa historia, ale nawet mi się podobała. 

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl