Kryptonim Polska – recenzja filmu. Kryptonim Paździerz.

Kryptonim Polska

Zwiastun Kryptonim Polska zapowiadał mi, że będzie to współczesna polska wersja historii Romea i Julii. Produkcja reklamowała się tym, że będzie się nabijała z osób po obu stronach politycznej barykady. Jak wyszło? Pewnie się już domyślacie…

Kryptonim Gówno

Ja naprawdę nie wiem, czego się spodziewałem, idąc na Kryptonim Polska. Serio… zwiastun już mi wszystko powiedział. Chciałem dać szansę, bo to reżyserski filmowy debiut Piora Kumika. Scenarzystami tego tworu są ludzie, którzy pisali The Office PL – Jakub Rużyłło i Łukasz Sychowicz, więc była nadzieja, bo sam serial mi się podobał. Niestety, wspomniana nadzieja umarła szybciej niż myślałem.

Film opowiada historię Staszka (Maciej Musiałowski), który doznał kontuzji kolana i nie może już dalej grać w piłkę. Wozi się po mieście ze swoim faszystowskim kuzynem Romanem (Borys Szyc) i jego przyjaciółmi. Mamy też Polę (Magdalena Maścianica), która wraca do Bydgoszczy, po tym jak zdradził ją jej chłopak (Antoni Królikowski).

Miałem dostać historię miłości ,,prawaka” i ,,lewaczki”, a dostałem relację, opartą na kłamstwie. Ona mówi mu, kim jest i czym się zajmuje – jest między innymi aktywistką i marzy o tym, żeby razem ze Staszkiem ratować lasy przed wycinaniem. Natomiast on ukrywa przed nią, że należy do (nie) Młodzieży Wszechpolskiej. Jednak widać, że nie bardzo tam chce być, po prostu zrządzeniem losu tam trafił, przez swojego kuzyna i tak jakoś został.

Kryptonim Polska

Kryptonim Guano

Kryptonim Polska przypomina mi trochę filmy Patryka Vegi, tylko w mniej wulgarnej wersji. Najgorsze jest to, że scenarzyści po prostu wzięli sytuacje z życia i wrzucili je do swojej produkcji, totalnie ich nie modyfikując. Rozumiem, że polska rzeczywistość już jest na tyle absurdalna, że nie trzeba tu zbyt wiele koloryzować, ale kurde, jakbym chciał sobie takie skecze obejrzeć, to włączyłbym kabarety.

Jeszcze gorsze jest to, że te skecze nie są za bardzo ze sobą powiązane. Na początku dostajemy urodziny Hitlera, chwilę później wyrok, żeby w kolejnej scenie przenieść się do pracy Staszka, gdzie rozmawia ze swoim pracodawcą (Cezary Pazura), który mógłby mu dać już umowę o pracę. Tutaj dostajemy dosłownie wszystkie teksty bogatych przedsiębiorców – że musisz wstawać wcześnie, ciężko pracować itd. Wszystko w jednej scenie. Potem już ta postać nie wraca. Mam nadzieję, że teraz rozumiecie, o co mi chodzi.

Kryptonim Polska

Kryptonim Porażka

Nie dajcie się zwieść recenzjom w internecie – film nie śmieje się ze wszystkich po równo. Produkcja jest zdecydowanie o grupce ,,prawdziwych polskich patriotów”, którzy są przedstawiani jako przygłupy, które nie potrafią nawet przeliterować skrótu LGBTQ+.

Bo w sumie, z czego mielibyśmy się śmiać z drugiej strony? Że Pola chce chronić lasy przed wycinką, że chodzi na Marsze Równości czy że broni faceta z Turcji, który został zaatakowany przez ,,patriotów”, bo ma inny odcień skóry? Bo to są praktycznie wszystkie sceny, w których się pojawia.

Bardzo szkoda, bo Magdalena Maścianica wypada naprawdę bardzo fajnie w swojej roli i czuć nawet chemię między nią, a Maciejem Musiałowskim na ekranie. Szkoda tylko, że scenariusz jest napisany kiepsko i na nic starania tej dwójki młodych, utalentowanych aktorów. Ten drugi miał już okazję się wykazać między innymi w Hejterze. Mam nadzieję, że Maścianica również dostanie szansę pokazać się w czymś, co będzie miało jakikolwiek scenariusz.

Kryptonim Polska

Kończą mi się kryptonimy

Najciekawszą rzeczą na seansie Kryptonim Polska był chłop, który spóźnił się na seans i usiadł w czwartym rzędzie w pustej sali, która miała szesnaście rzędów. Masochista. Co prawda wyszedł po jakichś czterdziestu minutach, chyba nie rozbawiło go śmianie się z (nie)Młodzieży Wszechpolskiej i patopatriotów.

Cóż mogę rzec… chyba powinna mnie ta produkcja rozbawić, bo nabija się z głupoty ludzkiej i absurdalnych sytuacji, które miały miejsce w Polsce. Tylko że to nie bardzo bawi, bo to wydarzyło się naprawdę i jest przerażające. Tym bardziej że scenarzyści ani reżyser nie wykazują się tu zbytnio swoją inwencją twórczą. Równie dobrze mogę sobie włączyć wiadomości i posłuchać, co się dzieje w kraju.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl