MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Wszyscy Święci z New Jersey – recenzja filmu. Początek mafijnej legendy

Od momentu obejrzenia pierwszej części Ojca Chrzestnego minęło już sporo lat. Brakowało mi we współczesnej kinematografii nawiązania do przestępczego półświatka. Odkąd zobaczyłam kinowy zwiastun Wszyscy Święci z New Jersey wiedziałam, że w końcu dostałam to, na co tyle czekałam. Czy aby na pewno wszystko wyszło dobrze?

Wszyscy Święci z New Jersey – recenzja filmu. Początek mafijnej legendy

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Galapagos mogłam zanurzyć się w mafijnych sprawach w New Jersey. Dwugodzinny seans zabrał mnie do świata, w którym pierwsze kroki stawiał legendarny Tony Soprano.

Rodzina jest najważniejsza

Film opowiada historię rodziny Soprano, która rywalizuje o władzę z inną familią DiMeo. Wśród nich są dwie kluczowe postacie, które kształtują w pełni seans. Mowa tutaj o Tonym Soprano (Michael Gandolfini) oraz Dickim Moltisanti (Alessandro Nivola). Ten drugi ma bezpośredni wpływ na całe dzieciństwo oraz dorastanie wspomnianego młodego Soprano. Kiedy za kratki trafia Johnny Soprano, to właśnie wujek Moltisanti przejmuje „ojcostwo” nad bratankiem.

Widz przez całą produkcję dostaje kadry, w których rodzina spotyka się na wspólnych biesiadach oraz imprezach okolicznościowych. Z drugiej jednak strony te spotkania, to możliwość rozwiązywania mafijnych spraw, np. przekazywanie koperty z pieniędzmi (lichwa).

Filmweb.pl

Walka o władze

Wspomniałam już o walce o władze. Czasy, w których dzieją się wydarzenia z filmu, to burzliwy okres. Na drogach i chodnikach New Jersey zaczyna się walka o przetrwanie. Czarnoskórzy obywatele Stanów Zjednoczonych buntują się przeciw władzy oraz traktowaniu ich jak gorszy sort m.in. nazywanie ich „kolorowymi”, wysyłanie ich jako mięso armatnie na wojny lub płacenie im „psimi pieniędzmi”. Brutalność oraz bezwzględność wręcz wylewa się z ekranu. Nie zapomnę, jak pierwszy raz zobaczyłam scenę, gdzie postać Harolda (Leslie Odom Jr.) zabija „swojego” przy pomocy strzelby. Zrobiło to na mnie ogromnie smutne wrażenie. 

Filmweb.pl

Problemy trzeciego świata

Oprócz ulicznych walk oraz widocznego rasizmu w filmie można zobaczyć też problem obcokrajowców. Giuseppina (Michela De Rossi) to Włoszka, która zaczyna swoją przygodę w Stanach. Uczy się sumiennie języka, ale nie wychodzi jej to za dobrze. Jest wielokrotnie wyszydzana, gnębiona, a nawet zepchnięta ze schodów. Postać ta mimo przeciwności losu otwiera salon fryzjerski. Oczywiście jest to suma pozytywnych zmian w jej życiu. Niemniej koniec końców jej historia zostaje brutalnie zweryfikowana.

Niesamowicie irytowała mnie też kwestia ogólnego zachowania mężczyzn w stosunku do kobiet. Wiem, że były takie czasy, ale brak poszanowania do matki swoich dzieci, to już grube przegięcie. Ogromne brawa dla odtwórczyni roli Livi Soprano, czyli Very Farmigi. Aktorka zagrała fenomenalnie, począwszy od emocji, aż po charakteryzacje.

Filmweb.pl

Młody Wilk

Oprócz wyżej wspomnianych spraw oraz poruszonej problematyki, produkcja zatacza okrąg wokół głównego bohatera. Tony Soprano dorasta wśród mafijnego świata. Początkowo niewinność chłopca jest urocza, bo przecież nie zna tak naprawdę realiów prawdziwego życia. Niemniej z wiekiem staje się podatny na środowisko rówieśnicze (nielegalne obstawianie w szkole) czy kradzież budki z lodami. Wzorzec w postaci wujka Moltisanti zostaje zachwiany, gdy Dicki zaczyna go odtrącać. Tak naprawdę główny bohater nigdy nie zaznał wystarczającej miłości matczynej, ani wsparcia od własnego ojca. Mam wrażenie, że po prostu ten młody wilk został wychowany przez miejską dżunglę. Tym samym stał się przyszłym bezwzględnym mafiozą.

Podsumowując, film w realistyczny sposób przedstawia mafijne realia w New Jersey. W bardzo fajny sposób ukazuje rodzinę Soprano oraz cały proces przemiany z małego, niewinnego Anthony’ego Soprano w bezwzględnego Tony’ego, które dalsze losy można obejrzeć w serialu Rodzina Soprano na HBO MAX. Uważam jednak, że czegoś zabrakło temu tytułowi, aby na równi stanąć przy tak fenomenalnej trylogii, jaką jest Ojciec Chrzestny.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ