MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Historia, której nie doceniono. „Luca” – recenzja filmu

Włochy, to kolejny kraj, do którego Disney zaprasza nas na przygodę! Tym razem lądujemy w małej, rybackiej miejscowości o nazwie Portorosso, gdzie poznajemy tytułowego bohatera Luca, czyli chłopca skrywającego wielką tajemnicę…

Historia, której nie doceniono. „Luca” – recenzja filmu

Kadr z filmu Luca

Ciekawość, która zmieniła wszystko

Luca to mały, inteligentny i ciekawski chłopiec (chociaż może bardziej trafne byłoby określenie potwór morski?) żyje pod wodą, a dnie spędza na wypasaniu ryb i wysłuchiwaniu opowieści o złych i niedobrych ludziach, którzy mieszkają nad powierzchnią i tylko czyhają aby go złapać i zabić! Ale jak tu się bać, kiedy na dnie można znaleźć tyle ciekawych przedmiotów, które kiedyś należały do świata ludzi? Dlatego kiedy Luca poznaje nowego kolegę – Alberto, to strach przed ewentualną utratą życia i wszystkie przestrogi rodziców schodzą na dalszy plan, a ciekawość poznania innego świata bierze górę! I tak oto dwaj przyjaciele zaczynają swoją przygodę na suchym lądzie. Oczywiście muszą ukrywać swoje prawdziwe oblicze i pochodzenie nawet przed nowo poznaną koleżanką. Ale sekrety mają to do siebie, że oprócz tego, iż straszliwie ciążą na sercu, to prędzej czy później muszą w końcu „wypłynąć na wierzch”…

Kadr z filmu Luca

Historia, jakiej jeszcze nie było!

Disney przyzwyczaił nas już do tego, że potrafi tworzyć piękne animacje, które olśniewają nas nie tylko pod względem samego obrazu czy dźwięku, ale przedstawiana w ich produkcjach opowieść urzeka nas i łapie mocno za serce. Bardzo często robiąc sobie w nim miejsce i zostając tam na długo, a może i na zawsze? Czy to jednak już wszystko, za co dzieci, a nawet dorośli kochają bajki? Otóż nie! Ważna jest jeszcze jedna rzecz, o której nie wolno nam zapominać. Jest nią morał oraz przekaz i jak każda animacja ta również ją posiada. Jednak tylko Luca ma ich w sobie tak wiele! Jest to bowiem opowieść nie tylko o przyjaźni czy pogoni za marzeniami, ale również o pokonywaniu własnych lęków, słabości oraz tolerancji, która w ostateczności przeradza się w akceptację. Ten tytuł uczy nas, że nie ważne jak wyglądamy. Czy jesteśmy bogaci, czy biedni, czy mamy łuski czy ogon… A może jedno i drugie? Ważne jest to kim jesteśmy. Czym się kierujemy, czy potrafimy sobie pomóc i przyznać się do błędu, czy tylko chować się za strachem i uprzedzeniami. A w końcu czy potrafimy dostrzec w drugim coś więcej niż tylko jego powierzchowność.

Kadr z filmu Luca

Krytykowany i niedoceniany...

Mimo tego, iż Luca to animacja, która ma nam tak wiele do zaoferowania i przekazania, to spotkała się ona z krytyką i nie została doceniona. Oczywiście nie ze strony tego najmłodszego odbiorcy, jakim są dzieci. Nie. To nas dorosłych tak trudno dzisiaj zadowolić. Niewykorzystany potencjał podwodnego świata, prostota opowieści, główni bohaterowie skupieni tylko na ukrywaniu swojego prawdziwego oblicza – to tylko kilka z zarzutów, jakie stawia się tej produkcji. Łatwo je jednak obalić. Luca to nie historia o podwodnych krainach. Disney już nam taki zademonstrował. Nosi tytuł: Gdzie jest Nemo?. Prostota? Nie zapominajmy, że jest to produkcja skierowana do dzieci. Trudno więc wymagać i oczekiwać wielowątkowości, nagłych zwrotów akcji, itp. A postacie? Te są naprawdę dobrze napisane i gwarantuję, że próba ukrycia swojej prawdziwej natury to nie jedyne czym się w swoich przygodach zajmowali.

Kadr z filmu Luca

Przekonaj się sam

Podsumowując, Luca to może i prosta z punktu widzenia osoby dorosłej historia, ale za to pełna humoru i przygód! Inspirująca i dająca do myślenia. Skrywająca w sobie bardzo dużo pozytywnego przekazu, z którego możemy i powinniśmy czerpać pełnymi garściami. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, to muzyka. Niby jest i oczywiście pasuje do całego klimatu produkcji, jednak nie jest to tej rodzaj ścieżki dźwiękowej, której miłośnicy Disneya zapragnęliby mieć w swojej kolekcji soundtracków. Brak również chwytliwej piosenki, którą chcąc nie chcąc nucilibyśmy lub śpiewalibyśmy przez kilka najbliższych dni po zakończonym seansie. Niemniej jednak ja bawiłam się świetnie przy tej produkcji. Wierzę, że i Wam się ona spodoba i przypadnie do gustu.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ