Previous slide
Next slide

Azul: Mistrz czekolady – recenzja gry planszowej. Jak wygląda praca w fabryce czekolady?

Azul: Mistrz czekolady to wariacja na temat oryginalnej wersji gry Azul. Tym razem zadaniem graczy nie jest jednak ozdabianie pałacu pięknymi mozaikami, ale tworzenie niezwykłych pudełek wypełnionych czekoladkami.

Fabryka czekolady

Kiedyś u znajomego grałem w pierwszą podstawową wersję Azula i mechanika spodobała mi się na tyle, że zechciałem mieć coś takiego w swojej kolekcji. Jednak jako że nie lubię mieć tego, co mają już znajomi (zawsze mogę iść do nich i pograć wspólnie), zainteresowałem się innymi wersjami tej gry. Akurat w tamtym czasie premierę miał Azul: Mistrz czekolady i postawiłem na niego. Nie różni się on od oryginału tak bardzo jak myślałem, ale wygląda smakowicie!

Ogromną zaletą Azula są jego proste zasady, które można wytłumaczyć w 7 minut. W każdej rundzie gracze wybierają z jednej z fabryk wszystkie praliny jednego rodzaju, a resztę odrzucają na środek (bądź stosują się do modyfikatora, który widnieje na planszetce, ale o tym za chwilę). Dostępność kafelków jest losowa, więc każda runda i rozgrywka przebiega zupełnie inaczej! Czekoladki w swoim pudełku należy układać w przemyślany sposób, żeby zdobyć jak najwięcej punktów. Musimy jednak uważać, bo może się zdarzyć, że nie mamy już miejsca na kolejne praliny i wtedy możemy stracić cenne punkty! Gra kończy się, gdy któryś z uczestników ułoży 5 płytek w jednym rzędzie na swojej planszy.

Tak jak wspomniałem – starzy wyjadacze Azula poczują się tutaj jak w domu, ponieważ w tej edycji główną zmianą jest setting. Jednak twórcy nie chcieli, żeby były to identyczne gry, więc zdecydowali się na drobne zmiany, które urozmaicają rozgrywkę. Uważam, że te zmiany są jak najbardziej pozytywne, ponieważ dzięki temu tytuł jest jeszcze bardziej nieprzewidywalny.

W Azul: Mistrz czekolady pobieramy praliny z fabryk rozłożonych między graczami (im więcej osób gra, tym więcej ich się używa) i każda z nich posiada inny modyfikator – zazwyczaj wymaga on od nas dołożenia dodatkowego kafelka czekolady konkretnego rodzaju na planszę. Jednak są również te, które mogą popsuć strategię przeciwnika – jeden z nich sprawia na przykład, że gdy zbierzemy jeden kolor, to reszta nie ląduje na środku, tylko przenosimy je na sąsiadujące fabryki. Istnieje też fabryka, która niweluje pierwsze ujemne punkty. Jest więc o co walczyć i trzeba dopasować swoją grę do wylosowanych fabryk.

Gra wykonana jest z wysokiej jakości materiałów – kolorowe płytki czekoladek są solidne i grube, a swoim wyglądem nawiązują do fikuśnych wyrobów cukierniczych, które możemy znaleźć w pudełku pralin.

Przesłodka planszówka

Azul: Mistrz czekolady to bardzo przyjemna i pięknie się prezentująca gra planszowa. Zasady są proste, jednak podczas rozgrywki trzeba pokombinować i dopasować strategię do wylosowanych fabryk i ich modyfikatorów.

Jeżeli komuś podstawowy wariant się przeje, to zawsze można odwrócić planszę gracza i zagrać w bardziej zaawansowaną wersję. Wyróżnia ją głównie fakt, że nie mamy z góry ustalonego wzoru, który musimy ułożyć, a sami możemy go dopasować do swojej strategii. Należy stosować się do jednej ważnej zasady: ten sam rodzaj czekoladki nie może się powtarzać w rzędzie ani w kolumnie!

Gorąco polecam ten tytuł, bo wydaje mi się, że skradnie serce każdego, kto chociaż raz w to zagra. I uwierzcie mi – ciężko będzie skończyć tylko po jednej rozgrywce, bo Azul, niczym czekolada, niesamowicie uzależnia.

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Rebel

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl