Previous slide
Next slide

Assassin’s Creed: Miecz Shao Jun. Tom 1 – recenzja komiksu. Made in china

Shao Jun to bohaterka, która pierwotnie pojawiła się w krótkometrażowym filmie o Ezio Auditore. Później mogliśmy, ją spotkać w jednej z mniejszych gier z serii pod tytułem Assassin’s Creed: Chronicles. Tym razem powraca na kartach własnej mangi. Jak wyszło takie niezwykłe połączenie serii z japońskim komiksem? Zapraszam do recenzji.

Podziel się ze znajomymi:

Ulubienica fanów powraca!

Fabuła przenosi nas do XVI wiecznych Chin za czasów panowania dynastii Ming. Nowy cesarz postanawia przeprowadzić czystki polityczne, przez co cesarstwo zaczyna popadać w chaos. Jedyną osobą, która jest w stanie uratować podupadający kraj, jest ostatnią z chińskich asasynów – Shao Jun. Wszyscy pozostali członkowie zostali wymordowani. Jak można się łatwo domyślić, głównym motywem mangi będzie zemsta. Dodatkowo fabuła tutaj przedstawiona kontynuuje wątek skrytobójczyni z krótkometrażowego filmu Assassin’s Creed: Embers, w którym bohaterka spotyka wielkiego mentora włoskich asasynów – Ezio Auditore.

Minoji Kurata, autorka Miecza Shao Jun, nie traci czasu, bo tylko zaledwie parę stron jest poświęcone na ekspozycję. Po takim krótkim wprowadzeniu jesteśmy od razu wrzucani w wir akcji. Wieloletni fani serii mogą być z tego faktu zadowoleni, gdyż po krótkim przypomnieniu historii, przechodzimy do zupełnie nowej opowieści. Akcja komiksu jest niezwykle szybka i ani na chwilę nie zwalnia tempa. Choć ja prywatnie wolałbym trochę wolniejsze tempo. Wyjątkiem jest wątek współczesności, który w małym stopniu to moje małe pragnienie zaspokaja. Lisa Huang, to potomkini Shao Jun, która poddaje się leczeniu, aby pozbyć się agresji. Młoda kobieta nie wie jednak, że przez cały czas jest wykorzystywana przez Templariuszy. Póki co nie dzieje się tam zbyt wiele, ale znając tę markę, jest to jedynie cisza przed burzą.

Mrugnięcie oka

Autorka w całym tomie przemyciła wiele charakterystycznych elementów dla uniwersum Assassin’s Creed. Bohaterka niczym w grach pozbywa się przeciwników w ciemnych zaułkach  z pomocą charakterystycznego ukrytego ostrza w podeszwie buta. Na uwagę zasługuje pojawienie się skoku wiary, który stał się jednym z symboli tej serii. Dodatkowo możemy uświadczyć wielu nawiązań, które wyłapią jedynie fani zaznajomieni z marką. Już sama okładka jest pięknym odniesieniem, do okładki Assassin’s Creed: Chronicles China, tylko że w mangowym wydaniu.

W japońskim stylu

Całość naprawdę prezentuje się wyśmienicie, a na rysunki naprawdę miło jest popatrzeć. Tak jak wyżej wspomniałem, nmanga jest pełna akcji, przez co lektura tego tytułu jest tak szybka, że aż zdziwiłem się, że to już koniec. A niestety na drugi tom przyjdzie nam trochę poczekać. Walki są niesamowicie narysowane, nie brakuje w nich brutalności. Widok sztyletu przeszywającego ciało przeciwnika naprawdę robi wielkie wrażenie.

Niezwykle interesującym faktem jest, że na końcu mangi autorzy zamieścili sposób czytania tego medium. Na małej grafice zostało zaprezentowane,  jak należy śledzić kolejne kadry i czytać kolejne dymki dialogowe. Jest to moja pierwsza manga, która zawarła takie instrukcje. Fakt ten jest niezwykle miły, gdyż gdy ja zaczynałem przygodę z tym medium, nie ukrywam, czułem się lekko zagubiony. A tak dzięki temu zupełnie nowym czytelnikom bardzo to pomoże.

Pierwszy tom to solidne wprowadzenie do większej historii, a cliffhanger bardzo zachęca po sięgnięcie po kolejne części tej opowieści. Oczywiście Miecz Shao Jun to lektura głównie przeznaczona dla fanów uniwersum, bo oni tutaj poczują się jak ryba w wodzie i wyciągną najwięcej. Choć fani japońskiego komiksu równie będą raczej zadowoleni z tego tytułu.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl