Previous slide
Next slide

Ależ ja wiwijam wiosłem – recenzja Unplugged: Air Guitar na PS VR 2

Zarzucam włosami, wykonuje znak diabelskich rogów i słyszę ogłuszający wiwat widowni. W przypływie adrenaliny próbuje złamać wirtualną gitarę. Nagle dostaje ostrzegawczego kuksańca w bok od mojej dziewczyny, bo okazuje się, że prawie rozwaliłem kontrolery o szafkę z PlayStation 5. Za bardzo mnie poniosło w tym Unplugged: Air Guitar…

Czasy Guitar Hero już dawno minęły. Podobnie jak stylowych, plastikowych gitar, które służyły jako kontrolery w tych leciwych grach cyfrowych. Jednakże VR przeciera nowe możliwości, bez konieczności zakupu pada tylko do jednej gry. Unplugged: Air Guitar wydaje się być nowym otwarciem dla gier muzycznych. Jak prezentuje się w rzeczywistości wymachiwanie cyfrowym wiosłem?

Zawsze chciałem być gwiazdą rocka?

O dziwo mamy tutaj fabułę. Narratorem jest Russell John Parrish, czyli główny gitarzysta zespołu Steel Panther. Wstęp wydał mi się nieco cringowy – stoi chłop wyrwany z lat 70/80 XX wieku i naśmiewa się z nas, że jesteśmy nerdem, który chce grać na gitarze. Może miało być śmiesznie, dla mnie wyszło nieco żenująco. Sama opowieść… niezbyt mnie porwała. Jest pełna odniesień do kultury rockowej, czyli totalnie nie moich klimatów. Natomiast to na pewno przyjemna odmiana od innych gier muzycznych, gdzie po prostu odgrywamy kolejne kawałki. Tutaj przynajmniej pojawia się motywacja do kolejnych wyzwań. Później z humorem jest już nieco lepiej i parę razy nawet śmiechłem.

Niestety nie jestem na tyle wytrawnym koneserem (no dobra, wcale nie jestem) muzyki rockowej czy metalowej, aby w kompetentny sposób wyrazić uznanie dla playlisty w samej grze. Można się pobujać do kawałków największych gwiazd rocka, takich jak Ozzy Osbourne, The Offspring czy Weezer. Playlista obejmuje blisko 50 kawałków, a większość jest w swojej oryginalnej formie. Dlatego jest w czym wybierać i można szlifować swoje umiejętności rockmana.

Unplugged: Air Guitar to dobra zabawa dla początkujących

Skłamałbym jeśli bym rzekł, że połamałem kilka wioseł na grach muzycznych. Jednakże raz na jakiś czas wpadały mi w ręce czy to takie produkcje, czy tytuły rytmiczne. I muszę przyznać, jako powiedzmy bardziej doświadczony nowicjusz, że poziom trudności jest dobrze zbalansowany. Na łatwym poziomie wykorzystujemy jedynie trzy chwyty, co znacząco ułatwia zabawę początkującym gitarzystom. Z kolei na poziomach trudnym i normalnym zostaje to rozszerzone do 6 chwytów i tutaj zdecydowanie trzeba szybko przebierać łapkami.

Sterowanie jest bardzo immersyjne i nie mogłem narzekać na brak precyzji. I lepiej być dokładnym w trakcie koncertów – chwila nieuwagi i możemy rozstroić gitarę przez złe zagranie akordu. To sprawia, że musimy ją ponownie nastroić, a ciężko to zrobić, gdy kolejne nutki atakują nas bez wytchnienia.

Od strony graficznej nie ma żadnej rewolucji – Unplugged: Air Guitar na PS VR 2 wygląda ładnie, ale bez szału. W końcu to nie widoczki są tutaj ważne a immersyjność oraz muzyka. A te dwa aspekty, jak już wspominałem, stoją na wysokim poziomie. Czasami jednak zdarzają się dziwne sytuacje, jak gitara wrastająca mi w brzuch, albo obracająca się pod takim kątem, że nie widzę kolejnych sekwencji w utworze. A to powoduje, że musiałem wędrować po pokoju i wyginać się pod dziwnymi kątami, aby móc wrócić do gry.

Czy zatem tytuł od Vertigo Games może stać się początkiem nowej serii, która zastąpi Guitar Hero? Ciężko stwierdzić, bo pretendent ma mocne podstawy, aby tak się stało. Wszystko jednak będzie zależało od graczy i tego, czy faktycznie będą tego chcieli. Unplugged: Air Guitar to jedna z lepiej wykonanych gier na PS VR 2 i na pewno idealna pozycja dla fanów rockowych brzmień. Co do innych, cóż… muszą się oni sami przekonać. Oprócz świetnej muzyki oraz immersyjności gra oferuje przyjemną rozgrywkę zręcznościową. Co tu dużo mówić, trzeba złapać za wiosło i dać się ponieść!

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl