Kolejny monitor ze stajni AOC zawitał w moje skromne progi. AGON AG275QXN to sprzęt, który już od pierwszych chwil zachwyca. I tak jak w poprzedniej recenzji, zadałem monitorowi wiele pytań. Czy wreszcie dowiemy się, czy jesteśmy sami we wszechświecie? Co znajduje się po drugiej stronie czarnej dziury? Czy wielkość naprawdę ma znaczenie? Czy tym razem otrzymałem na nie odpowiedź? Niestety. Monitor nie odpowiedział. Zawiedzionych fanów odsyłam na tiktoka Damiana, a resztę osób, które jeszcze mają odrobinę chęci, zapraszam do recenzji. Przed Państwem AGON AG275QXN.
Serdecznie przypominam, że recenzja została napisana z perspektywy zwykłego gracza, który używa go do codziennej rozgrywki oraz pracy. Podczas tworzenia nie używałem wysublimowanych programów do badania gęstości pixeli, wierności kolorów czy jakości podświetlenia. Miejcie to na uwadze.
Wygląd
Garść suchych danych na początek:
- Wielkość ekranu (CALE): 27
- Wielkość ekranu (przekątna w CM): 68.6
- Liczba pixeli na cal: 108
- Rozdzielczość matrycy: 2560 × 1440
- Typ poświetlenia: WLED
- Typ matrycy: VA
- Częstotliwość odświeżania: 165hz
- Jasność ekranu: 400
- Odwzorowanie barw:
- DCI-P3 94%
- SRGB: 98%
- Waga: 5.8kg
Seria AGON przyzwyczaiła nas do swojego bardzo minimalistycznego wykończenia. Czarne, wąskie ramki wokół monitora połączone z czerwonymi wstawkami zgrabnie podkreślają całość. Ekran ma funkcję PIVOT, tak przydatną w dzisiejszych czasach podczas kodowania czy pracy w ogromną ilością tekstów. Ewentualnie przeglądania memów w trakcie pracy. Z tyłu monitora umieszczone zostały: 2 porty Display port 1.4, 2 HDMI 2.0, 4 Porty USB w tym 1 szybko-ładujący, oraz HUB-USB wraz z minijackiem 3.5 mm. Matowe wykończenie powierzchni sprzętu wraz z niepalcującym się plastikiem to standard w konstrukcjach AOC. Dodajmy do tego solidną, stabilną nogę, której wysokość możemy regulować w zakresie 150 mm.
Monitor możemy powiesić na ścianie dzięki standardzie Vesa 100 × 100. Czego chcieć więcej? Wysokiego odświeżania? Mamy – 165 HZ. Szybkiego czasu reakcji matrycy? Proszę, 1 MS. Głębokiej czerni? Naturalnie, matryca VA znajdująca się w monitorze załatwi tę sprawę wyśmienicie. Znajdziemy tu również kilka trybów gotowych ustawień do przeróżnych rodzajów gier: FPS, RTS, wyścigi. Do nawigowania po menu służy umieszczony z tylu po prawej stronie joystick. Jest on dość intuicyjny w obsłudze, wystarczy chwila wprawy, aby do wyczuć.
Zerknij na to: Silver Monkey X Arago – recenzja słuchawek. Czy za niską ceną może iść dobra jakość?
Jeśli żaden z powyższych trybów nie spełni naszych wymagań, możemy skorzystać z dedykowanego oprogramowania o nazwie AOC G- MENU, które pozwoli nam dostosować monitor do naszych indywidualnych preferencji.
Co więcej, dzięki takim funkcjom jak AOC Game Color czy Shadow Control, możemy dostosować poziom szarości w celu rozjaśnienia naszej rozgrywki. Funkcja ta dostępna jest w locie, dzięki czemu nie wpłynie to na pozostałe, już ustalone przez nasz parametry wyświetlania. Monitor wspiera również AMD Freesync Premium oraz Nvidia G-Sync.
AGON AG275QXN wyposażony został również filtr światła niebieskiego oraz redukcję migotania (Flicker free). Dzięki nim zmniejszamy ryzyko wystąpienia bólów głowy bądź zmęczenia oczu, które może występować przy zbyt długim użytkowaniu sprzętu.
Nie uświadczymy tutaj wbudowanych głośników. Czy to dobrze? Jeden rabin powie tak, drugi powie nie. Moim zdaniem tak, bo zazwyczaj te, które montuje się w monitorach, są dość nijakiej jakości. Możemy skorzystać z minijacka w celu podłączenia słuchawek,
GRAMY!
Pora przejść do najważniejszego miejsca tej recenzji. Jak się na tym sprzęcie gra? I tak jak w przypadku sprzętu, który dostałem wcześniej do recenzji, jestem zachwycony! Odświeżanie na poziomie 165hz w dynamicznych grach takich jak Witchfire (swoją drogą świetny tytuł polskiego studia, a jego recenzja TUTAJ!) Ghost of Tsushima czy Fight Crab 2 (ten tytuł zawojuje jeszcze kiedyś świat, zważcie na moje słowa!) Szybki czas reakcji matrycy, dobre odwzorowanie kolorów to kolejne z atutów. Wiadomo, że w grach e-sportowych liczy się szybkość reakcji, więc jeśli poszukujesz sprzętu do CS-a Czy Valoranta, myślę, że ten sprzęt będzie dobrym wyborem.
Tego nie czytałeś!: Silver Monkey Lightbar SMA205 – Niech się stanie jasność! – Recenzja
Jak wygląda kwestia grania na konsoli? Sprzęt dzięki HDMI 2.0 pozwala na rozgrywkę w XBOX X/S: 2560×1440@120Hz oraz PS5: 1920×1080@120Hz. Z braku Xboxa miałem przyjemność ogrywać GOD: Ragnarok na PS5, jak i fallguys, ale ten drugi tytuł raczej nie jest benchmarkiem dla tego monitora. Co nie zmienia faktu, że grało mi się znakomicie.
Podsumowanie:
Kolejny udany monitor ze stajni AOC opuścił moje biurko. Z każdym następnych, tylko utwierdzam się w przekonaniu, że jest to marka naprawdę solidna. AOC AGON AG275QXN uważam za dobry sprzęt, który nie uszczupli zanadto Twojego portfela. Jego cena na dzień pisania recenzji oscyluje w granicach 1000 zł, więc jak na dzisiejsze standardy, za monitor o takich parametrach to akceptowalna cena. Czy moim zdaniem jest to konstrukcja, która będzie służyć lata? Zdecydowanie. Dla niektórych osób minusem może być brak głośników, ale to już indywidualna sprawa dla każdego zainteresowanego zakupem. Ja mogę z całego serca serdecznie polecić ten sprzęt, będziecie zadowoleni z wydanej każdej złotówki;