Dla wielu Netflix wciąż kojarzy się z serialami i filmami, jednak od kilku miesięcy coraz bardziej promuje swój katalog gier dostępnych dla każdego subskrybenta – bez reklam ani mikrotransakcji. Wśród dziesiątek tytułów znajdują się prawdziwe perełki, które zdobyły uznanie graczy oraz krytyków.
Oto zestawienie nagradzanych gier, które warto sprawdzić, jeśli szukacie czegoś więcej niż rozrywki na chwilę.
Moonlighter
Moonlighter to połączenie roguelike’a z elementami symulacji ekonomicznej. Wcielasz się w Willa, który w dzień prowadzi swój sklep w spokojnym miasteczku – wiąże się to z zarządzaniem towarami i sprzedażą towarów. Zarobione pieniądze można zainwestować w dodanie nowych usług jak wytwarzanie mikstur czy kowalstwo. Nocą zaś wyrusza na eksplorację lochów pełnych potworów i skarbów. W grze nie znajdziemy klasycznego, opartego na doświadczeniu systemu levelowania, a jedynym elementem pozwalającym na rozwój postaci jest zdobywanie coraz potężniejszych broni i pancerzy. Te nasz bohater może zaś zdobywać, odwiedzając innych miejskich sklepikarzy lub wytwarzać sam, korzystając z zaimplementowanego w grze systemu rzemiosła.
Gra została doceniona za oryginalne połączenie gatunków i przepiękną piksel-artową oprawę.
Idealna propozycja dla tych, którzy lubią balans między walką a strategią.
Twelve Minutes
Twelve Minutes to gra przygodowa utrzymana w klimacie thrillera. Akcja gry toczy się w jednym mieszkaniu. Wcielamy się w mężczyznę, który zostaje zamordowany. Jednak zamiast po prostu umrzeć, budzi się dwanaście minut wcześniej. Uwięziony w pętli czasu musi znaleźć sposób, aby przeżyć i odkryć prawdę o wydarzeniach.
Tytuł został nominowany do nagrody BAFTA Games oraz zdobył uznanie na The Game Awards za innowacyjność i narrację.
Warto dodać, że w grze występują osoby znane z wielkiego ekranu – James McAvoy, Willem Dafoe oraz Daisy Ridley.
Death’s Door
Death’s Door to gra akcji z elementami przygodowymi i RPG. Gracz wciela się w jednego z Kruków, którego pracą jest odnajdowanie dusz zmarłych w świecie za Wrotami. Jednak pewnego dnia sprawy się komplikują – jedna z dusz została skradziona przez nieznanego złodzieja. Rozgrywkę obserwujemy z rzutu izometrycznego. Zadaniem gracza jest eksploracja dostępnych poziomów oraz walka z niemilcami. Grę wyróżnia oryginalna oprawa graficzna, która wygląda, jakby została ręcznie namalowana.
Jedna z najlepiej ocenianych niezależnych gier 2021 roku. Nominowana do Game Awards w kategorii Best Indie.
Oxenfree
Oxenfree to dwuwymiarowa gra przygodowa. Gracz wciela się w Alex, która wraz z grupą przyjaciół przybywa na tajemniczą wyspę, gdzie przypadkowo otwierają portal do koszmarnego wymiaru. Gra opiera się na wyborach i dialogach, które mają realny wpływ na przebieg historii. Również odszukiwanie odpowiednich częstotliwości w specjalnym radio jest istotną mechaniką – pozwala przygotować się na nadchodzące zagrożenie oraz zrozumieć, co dzieje się wokół bohaterów.
Doceniona za nieszablonową narrację, atmosferę i interaktywny system rozmów. Zdobyła nagrody BAFTA oraz IndieCade Award for Narrative.
Idealna gra dla fanów Stranger Things!
Spiritfarer
W Spiritfarer gracz wciela się w Stellę – dziewczynę, która przewozi zmarłych do zaświatów na swojej łodzi. Pomaga im pogodzić się z przeszłością i przejść na drugą stronę. Twórcy zadbali o to, żeby z każdym z bohaterów była powiązana unikatowa, poruszająca opowieść.
W czasie rozgrywki zajmujemy się też zarządzaniem łodzią i zdobywamy lub tworzymy potrzebne nam rzeczy, przemierzając lokacje metodą charakterystyczną dla klasycznych dwuwymiarowych gier platformowych.
Zdobywczyni nagrody BAFTA oraz Games for Impact.