Wiedźmin: Ziarno prawdy – recenzja komiksu. Piękna i bestia.

Wiedźmin Ziarno prawdy rozpoczyna zupełnie nową serię komiksową z Geraltem w roli głównej. Tym razem będą to graficzne adaptacje klasycznych opowiadań autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Sprawdźmy, jak prezentuje się kolejna wiedźmińska przygoda.

Podziel się ze znajomymi:

Niczym baśń

Pierwszy tom serii liczy niespełna pięćdziesiąt parę stron i jest naprawdę wierną adaptacją opowiadania Ziarno prawdy.  Historię tą mogliśmy również poznać w drugim sezonie netflixowego serialu, chociaż dokonano w nim pewnych zmian, to zachowano rdzeń emocjonującej opowieści o prawdziwej miłości. Komiks natomiast nie odkrywa koła na nowo. W tomie znajdziemy liczne dialogi żywcem wyjęte z kart powieści. Oczywiście niemożliwością było przeniesienie ich wszystkich do tak krótkiego albumu. Scenarzysta Jacek Rembiś bardzo umiejętnie wyciągnął esencje z opowiadania. To oznacza, że ostał się barwny język z pierwowzoru. Jeśli jednak jakimś cudem nie znacie Ziarna prawdy, to w skrócie można ją przyrównać do baśni Piękna i bestia oblanej wiedźmińskim klimatem.

Przed lekturą omawianego komiksu, zdecydowanie polecam przeczytać lub przesłuchać dzieło Pana Sapkowskeigo. Nie tylko dla możliwości porównania zgodności między oryginałem a adaptacją, lecz dla konfrontacji swojej własnej wizji, a wizji autorów.

Wiedźmin: Ziarno prawdy

Wiedźmińska kreska

Za klimatyczne ilustracje odpowiada Jonas Scharf, którego mogą kojarzyć fani wydawnictwa Marvel oraz BOOM!, pracował między innymi nad zeszytami Avengers of the Wastelands, jak i Mighty Morphin Power Rangers. Natomiast za kolorystkę odpowiedzialny jest Jose Villarrubie. Prace stworzone na potrzeby tego albumu dobrze oddają mroczny klimat wiedźmińskiego świata, a to za sprawą grubej kreski i kolorów opływających w tonacji błękitu i sepii. Osoby kupujące komiksy głównie dla pięknych ilustracji niestety mocno się zawiodą. Nie zrozumcie mnie źle rysunki, jak wspominałem, świetnie budują nastrój całej opowieści, ale nie są na tyle piękne, aby dłużej zawiesić na nich oko. Fani książkowego Geralta mogą być zadowoleni, gdyż w końcu nosi na głowie opaskę podtrzymującą jego siwe włosy.

Wiedźmin: Ziarno prawdy

W środku piękność, na zewnątrz szkarada

Największe bolączki wzbudza jednak samo wydanie komiksu. Miękka oprawa ze skrzydełkami na kredowym papierze. Dla lepszego zobrazowania przypomina ono choćby komiksy z aktualnie wychodzącej serii Marvel Fresh. Nie miałbym z tym żadnego problemu, gdyż naprawdę lubię tego typu albumy. Boli jednak fakt, że angielska wersja omawianego tomu została wydana w pięknej twardej okładce. Dlatego nie rozumiem, dlaczego on został wydany w takiej formie. Tym bardziej to dziwi, gdy spojrzymy na poprzednie albumy, które były oparte o oryginalne scenariusze. Mimo wszystko taki obrót spraw ma znaczący plus dla wielu osób, a jest nim niska cena. Przez to narzekanie prawie bym zapomniał wspomnieć o dodatkach dołączonych to głównej historii, a są nimi szkice kluczowych postaci dla tej opowieści.

Wiedźmin: Ziarno prawdy

Zaskoczeni?

Oprócz nieszczęsnej oprawy trudno coś zarzucić temu tomowi. Spowodowane jest to brakiem jakichkolwiek zaskoczeń. Wynika to jednak z koncepcji, przez wprowadzanie nowości ucierpiałaby na tym oryginalna historia. Dodam jeszcze, że recenzowany album dla mnie jest zdecydowanie za krótki. Lepszym pomysłem byłoby wydawanie dwóch/trzech opowiadań na tom. Liczę, że po wydaniu ich wszystkich, twórcy zabiorą się za sagę. Podsumowując Ziarno prawdy w mojej opinii to komiks skierowany głównie do osób, które chciałyby zobaczyć graficzne opowiadanie Pana Sapkowskiego, bez rażących zmian czy ubytków albo poznać kolejne przygody łowcy potworów niekoniecznie w książkowym wydaniu. Już nie mogę się doczekać, co przyniosą kolejne tomy.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl