MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

“Uncanny X-Men: Upadek X-Men” – recenzja komiksu. Zabawa w Boga.

Od pewnego czasu z radością głoszę, gdzie się da, że ogromnie mnie cieszy fakt, iż muzyka zaczęła w produkcjach filmowych i serialowych od MCU odgrywać kluczową rolę. Utwory wybrzmiewające z głośników w trakcie seansu Spider-Man: Bez drogi do domu były niczym miód dla moich uszu. Michael Giacchino po raz kolejny zabiera nas w podróż do pajęczego świata, ale tym razem z wyjątkowo mocnym przytupem.

“Uncanny X-Men: Upadek X-Men” – recenzja komiksu. Zabawa w Boga.

Znowu to samo?

Marvel lubi wracać i korzystać ze sprawdzonych pomysłów. Ile razy zdarzało się, że jakaś postać umarła, żeby za jakiś czas wrócić do życia? Wielokrotnie też Phoenix zmartwychwstawała, czy wymazywano pamięć o sekretnej tożsamości któregoś bohatera. Albo alternatywne wymiary ścierały się ze sobą?

Uncanny X-Men: Upadek X-Men czerpie garściami z komiksów z lat 90. – głównie z serii Era Apokalipsa i Pieśń Egzekutora. Tym razem nie jest to jednak bezmyślne kopiowanie motywów z tamtych tomów (narzekałem na to niedawno w recenzji komiksu Spider-Geddon), a przeniesienie fabuły we współczesne realia. Nie ma w tym nic złego, cały czas pojawiają się nowi odbiorcy, którzy nie mieli okazji poznać tamtych historii. Poza tym wracanie do nich teraz może mieć sporo sensu, biorąc pod uwagę, że one często, mimo że są dobre, to jednak narracyjne zdążyły się zestarzeć i mogą nie być tak przystępne dla współczesnego czytelnika.

Tajemnicze anomalie

Komiks rozpoczyna się od tajemniczego zniknięcia Kitty Pryde. Dodatkowo na całym świecie dochodzi do niewytłumaczalnych anomalii – deszcze nad pustyniami czy dinozaury pojawiające się w Ameryce. Na domiar złego senator Ashton Allen ogłasza, że udało się opracować szczepionkę, która nie pozwoli na rozwój genu X u dzieci. Drużyna pod dowództwem Jean Grey musi odnaleźć zaginioną mutantkę i źródło problemów.

Jak widać, wątków jest sporo, a bohaterów jeszcze więcej – na pierwszej stronie znajdziecie rozpiskę postaci. Problem jest taki, że wszystkiego jest dużo i odnoszę wrażenie, że nic za bardzo nie może wybrzmieć – sam wątek szczepionki niby gdzieś jest, ale nagle się urywa i totalnie nie pamiętam, jak się ta sytuacja rozwiązuje. Niby wszystko zmierza w jednym kierunku i w finale następuje wielka kulminacja, ale tak sobie to czytałem i w ogóle nie czułem wagi sytuacji.

Samo rozwiązanie konfliktu jest nawet w porządku – Jean Grey starła się z X-Manem na poziomie intelektualnym, a nie siłowym… choć chwilę wcześniej drużyna X-Men i młodzi mutanci stoczyli ogromny pojedynek z Czterema Jeźdźcami Ocalenia, których twarze pewnie będziecie kojarzyć. Jednak sam finał na plus.

Dobra zabawa

Wizualnie Uncanny X-Men: Upadek X-Men prezentuje się w porządku, kadry są narysowane dość prosto, dzięki czemu nie gubiłem się, kto jest kim i co się aktualnie dzieje. Ciekawe, że komiks jest rysowany przez trzech ilustratorów (Yildiray Cinar, Pere Pére i R.B. Silva), ale gdybym o tym nie doczytał, to bym się nawet nie zorientował. Mają bardzo podobny styl i przy okazji eventu uważam, że bardzo fajnie to działa. Miałem z tym ogromny problem przy okazji czytania X-Men Punkty zwrotne. Kompleks mesjasza, który również wyszedł w tym miesiącu i recenzję możecie przeczytać na stronie.

Jeżeli lubicie komiksy przepełnione akcją, to uważam, że będziecie się dobrze bawić przy tej lekturze. Nie mogę się doczekać kontynuacji. Zwłaszcza że tom kończy się cliffhangerem, który prowadzi do eventu Age of X-Man.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ