Previous slide
Next slide

Thock TKL Pudding Onyx White Blue – recenzja klawiatury – Biel, światełka i dużo klikania

W moje dłonie wpadł kolejny sprzęt do przetestowania, tym razem cudo od Endorfy. Od pierwszych chwil klawiatura mechanicznej Thock TKL Pudding Onyx White Blue robiła dobre wrażenie. A jak wygląda praca z nią? 

Muszę przyznać, że firma Endorfy ma dobry gust, jeśli chodzi o opakowania. Są one eleganckie, pozbawione zbędnych zdobników (jak przykładowo przezroczyste okienko) i dostarcza niezbędne informacje. Gdy w końcu pokonałam wszelkie taśmy zabezpieczające, moim oczom ukazała się biała klawiatura Thock TKL Pudding Onyx White Blue. Jeśli chodzi o wymiary, to dostajemy 361,5 x 140 x 42,5 mm. Jest ona mniejsza od tradycyjnych klawiatur, gdyż pozbawiono ją sekcji numerycznej. Poza tym układ Qwerty pozostaje w klasycznym wariancie, więc szczerze mówiąc, nie odczułam jakoś wybitnie brak tych dodatkowych cyfr, bo i tak rzadko z nich korzystam.

Thock TKL Pudding Onyx White Blue – recenzja klawiatury – Biel, światełka i dużo klikania

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność miejsca. Jeśli stawiacie na minimalizm to Thock TKL Pudding Onyx White Blue jest dla was. Jeżeli zaś chodzi o kwestie ozdobne, to przede wszystkim w oczy rzuca się bardzo jasne i konkretne podświetlenie. Jest ono fenomenalnie zrobione, a dzięki mądremu zaprojektowaniu klawiszy (górna ich część posiada obramówkę) światełka nie uderzają po oczach pomimo swojej intensywności. Dodatkowo z poziomu klawiatury możemy bezproblemowo dostosowywać tryb wyświetlania. 

Pierwszy raz zobaczyłam także tak uroczy spód klawiatury. Serio, zastosowano tam specjalne kanały, które pozwalają wyprowadzić kabel aż w trzech różnych kierunkach. W moim przypadku okazało się to niezłym zbawieniem przy okazji organizacji kabla. Ten ma długość 180 centymetrów i jest zabezpieczony specjalnym oplotem. Dodatkowo znajdziemy na nim specjalną spinkę, która ułatwi ograniczenie długości przewodu, jeśli tak jak ja korzystacie z laptopa. Przy samej jego końcówce zastosowano plug-in, dzięki czemu nie istnieje ryzyko przypadkowego odpięcia klawiatury od sprzętu, gdy np. mamy dosyć mocno ograniczony przewód. Żeby tego było mało, znalazło się tam także miejsce na przyrząd do wyjmowania przycisków, co ułatwi dbanie o porządek pomiędzy klawiszami. Jednocześnie przyjemnie ułatwia jej czyszczenie. Wisienką na torcie są dwustopniowe nóżki, umożliwiające łatwą regulację kąta pochylenia – użytkownik może łatwo ustawić ją w jednej z trzech dostępnych pozycji.

Click, click, click na niebiesko

W przypadku otrzymanego modelu zastosowano przełączniki  typu „click” Kailh Blue. Wydają one charakterystyczny dźwięk, a czas ich reakcji jest błyskawiczny, co jest zbawienne w przypadku grania w dynamiczne strzelanki czy przy pracy redaktorskiej. Jak już wspominałam, klawiatura cechuje się dużą wytrzymałością. Nie inaczej jest z nadkładkami PBT Double Shot, które według producenta są wzmocnione i odporne na zarysowania. Osobiście je sprawdziłam i faktycznie… nie da się ich porysować przypadkowo paznokciem, a nawet z użyciem nożyczek (tak delikatnie testowałam!). Także muszę tutaj oddać, że Thock TKL Pudding Onyx White Blue cechuje się bardzo wysoką przeżywalnością oraz odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo mamy na pokładzie programowalne makra oraz obsługę funkcji N-Key Rollover i Anti-ghosting. Czyli wszystko, co gracz potrzebuje do szczęścia.

Zaletą wyprofilowania klawiszy jest na pewno fakt, że całkiem wygodnie się na nich pisze. Prędkość, z jaką mogłam pisać tę recenzję, była dużo większa niż przy innych modelach klawiatur. Nie ukrywam, iż pozytywnie się tym zaskoczyłam, bo jednak w codziennej pracy przelewam tony cyfrowego atramentu. Problemem może okazać się jednak brak podpórki pod nadgarstki, co mnie osobiście przeszkadza. Tak wysoki profil sprawia, że niejednokrotnie moje dłonie wisiały w powietrzu przy pisaniu. Jeśli więc jesteście posiadaczami mniejszych i bardziej delikatnych dłoni zalecam zakup jakieś poduszeczki pod nadgarstki. Zwłaszcza gdy naprawdę sporo czasu spędzacie na pisaniu. 

Przy grach tego problemu aż tak mocno nie odczuwałam, bo zawsze w jakiś sposób ułożyłam swoją dłoń w taki sposób, aby mieć dostęp do klawiszy. Ich wykrywalność jest tak duża, że wystarczy minimalne ich muśnięcie, aby zareagowały. Responsywność jest tutaj na kosmicznym poziomie, co jest pozytywnym zaskoczeniem wobec konkurencji. 

Biel rządzi!

Thock TKL Pudding Onyx White Blue to świetny wybór dla osób, które cenią minimalizm i chcą, aby ich klawiatura zajmowała jak najmniej miejsca. Z drugiej strony nie mają oni pociągu do „sześćdziesiątek” (minimalistyczne klawiatury), które mają odmienny układ klawiszy niż przeciętna klawiatura. Dodatkowo propozycja od Endorfy cechuje się wysoką klasą wykonania oraz wytrzymałością i w swoim przedziale cenowym (od 250 do 300 zł), próżno szukać czegoś przyjemniejszego. 

Co do klikania to początkowo może irytować (zwłaszcza osoby, które nie korzystały z mechaników), ale jest ono na tyle znośnie, że szybko się do niego przyzwyczaicie. Jednocześnie poczujecie wyższy komfort pracy niż w przypadku typowej membranówki. Jedynie szkoda, że w pudełku zabrakło tej nieszczęsnej podkładki pod nadgarstki – tak to byśmy mieli klawiaturę idealną. 

To profil może być jedynym elementem, który może was odrzucać, ale moim zdaniem warto się przekonać do Thock TKL Pudding Onyx White Blue. To kawał dobrego sprzętu, który na dłuuugo zagości na moim biurku.

Za przekazanie klawiatury do recenzji dziękujemy ENDORFY.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl