MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Nieznośny ciężar wielkiego talentu – recenzja filmu. Najlepszym Nicolasem Cage’em jest… Nicolas Cage.

Kto inny, jak nie Nicolas Cage miałby zagrać Nicolasa Cage’a w produkcji o Nicolasie Cage’u? Tylko Nicolas Cage! Ale czy na pewno? Co to w ogóle za film i o co w tym wszystkim chodzi?

Nieznośny ciężar wielkiego talentu – recenzja filmu. Najlepszym Nicolasem Cage’em jest… Nicolas Cage.

Kto mógłby zagrać Nicolasa Cage’a?

Wydawać by się mogło, że rola Nicolasa Cage’a była pisana pod Nicolasa Cage’a. Nic bardziej mylnego. Początkowo aktor nie chciał odgrywać samego siebie, ponieważ uważał, że twórcy chcą nabijać się z jego osoby. Kilkukrotnie odrzucił tę rolę. Reżyser (Tom Gormican) i współscenarzysta (Kevin Etten) brali więc pod uwagę innych, którzy mogliby udźwignąć tę rolę. W rozmowie z The Hollywood Reporter ujawnili, że widzieli na tym miejscu Christiana Bale’a albo Daniela Day-Lewisa. Ostatecznie jednak Cage zgodził się zagrać w tej produkcji.

Idąc na Nieznośny ciężar wielkiego talentu myślałem, że będzie to coś jak biografia, taka laurka dla dorobku filmowego Cage’a. Okazuje się jednak, że jest to po prostu film fabularny, który nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Opowiada o Nicolasie Cage’u (Nicolas Cage), który cierpi na brak gotówki i godzi się wziąć udział w imprezie urodzinowej pewnego milionera Javiego Gutierreza (Pedro Pascal). W tle rozgrywa się intryga z porwaniem córki prezydenta Katalonii. Zbiegiem okoliczności protagonista zostaje podwójnym agentem i pomaga CIA rozwiązać tę sprawę.

Życie i śmierć Nicolasa Cage’a

Tak jak wspominałem, nie jest to żadna biografia, tylko mocno samoświadoma komedia, która komentuje życie Nicolasa Cage’a – z humorem, ale i z szacunkiem do aktora. Jest w niej cała masa nawiązań do życia i kariery Nicka, np.: łapanie się każdego projektu, nawet wątpliwej jakości, bo przecież granie to jego praca i trzeba czymś zarobić na życie i spłacić długi. Jednak bohater chce to zmienić i próbuje wymusić na jednym reżyserze rolę w produkcji, która ma odmienić jego los. W tym celu na ulicy daje popis swoich umiejętności. Czy wszystko, co właśnie napisałem, miało miejsce w prawdziwym życiu Cage’a? Nie wiem, choć się domyślam.

Duet Nick i Javi jest genialny. Czuć prawdziwą chemię między tą dwójką. Pedro Pascal wzbija się na wyżyny swoich komediowych umiejętności i świetnie wypada w roli szalonego milionera. Też miał większe pole do popisu, bo grał mocno przerysowaną postać.

Osobiście uważam, że Cage miał tutaj najmniej do zagrania. W końcu inni wcielają się dla celów filmu postaci, a on gra tak naprawdę tylko siebie. Przez to mam wrażenie, że wypada on słabiej niż reszta obsady.

Nie polecam oglądać zwiastunów przed seansem, bo są w nich pokazane prawie wszystkie najlepsze żarty i sceny. Nie znaczy to, że film nie potrafi zaskoczyć. Jeżeli ktoś zna odtwórcę głównej roli, to wyłapie całą masę smaczków i mrugnięć okiem, a to też fajna zabawa.

W końcu dobra produkcja z Nicolasem Cagem

Jako dzieciak bardzo lubiłem te śmieciowe produkcje, w których przez lata grywał Cage. Te filmy niestety mocno się zestarzały i aktualnie ciężko je się ogląda. Jakiś czas temu aktor zaczął przyjmować role w niezależnym kinie i z tego co czytam w sieci, większości się to podoba. Widziałem z nich jakieś dwie, ale nie jestem ich fanem.

Nieznośny ciężar wielkiego talentu daje mi nadzieję, że Nicolas Cage wciąż jest dobrym aktorem (w sumie gra tutaj siebie, więc dziwne, jakby nie wypadł autentycznie), tylko na jakimś etapie swojego życia się zagubił i wpakował w długi. Ten film sprawił, że chcę sięgnąć po jakąś nową produkcję z Cage’em w roli głównej i zobaczyć, jak sobie teraz radzi.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ