Previous slide
Next slide

Jurassic World Evolution 2 – recenzja gry Konsolowe Dinozaury | PlayStation 5

Na komputerze śmiga niczym welociraptory, ale czy tak samo dobrze radzi sobie na konsolach Sony? Postanowiliśmy sprawdzić jak Jurassic World Evolution 2 działa na padzie oraz telewizorze.

Jurassic World Evolution 2 – recenzja gry Konsolowe Dinozaury | PlayStation 5

Swoje odczucia odnośnie Jurassic World Evolution 2 zawarłem już w premierowej recenzji ponad rok temu. Sporo się jednak od tego czasu zmieniło, więc warto poświecić tej kwestii nieco uwagi. Obecnie pod każdym względem Evolution 2 jest lepsze od swojej poprzedniczki – jest tutaj więcej opcji, misji, zwierząt czy możliwości rozbudowy parku. Na premierę gra borykała się z kilkoma większymi problemami technicznymi, ale obecnie jest bardzo dobrze. Poprawiono także optymalizację, bo przy premierze tytuł potrafił nieźle chrupać, nawet na mocniejszym sprzęcie.

Na konsoli PlayStation 5 działa bez zarzutu – stabilne klatki oraz brak problemów z doczytywaniem tekstur. Gra ładuje się także dosyć szybko, więc nie spędzamy zbyt dużo czasu, podziwiając ekran ładowania. Do produkcji trafiło także kilka opcjonalnych DLC w tym dwa większe, dodające nowe kampanie oraz elementy rozgrywki. Przede wszystkim mamy tutaj sporo zawartości w kontekście Jurassic World: Dominion, co zapewne ucieszy tych fanów, dla których film był chociaż strawny.

Strategia na konsoli? Toż to herezja!

Trzeba uczciwie przyznać, że pad to nie idealny kontroler do ogrywania strategii. Jednakże Frontier Developments ponownie udowadnia, że ma tę kwestię obcykaną, bo już wcześniej tworzył konwersję swoich produkcji na konsolę. Ogrywając poprzednią odsłonę, czyli Jurassic World Evolution, początkowo nie mogłem się przyzwyczaić do braku myszki, ale wystarczyło 15 minut, aby przestać zwracać uwagę, że gram na konsoli. Tak samo jest w przypadku Jurassic World Evolution 2. Skróty są bardzo intuicyjne, nawet w przypadku nagłego kryzysu możemy za pośrednictwem jednego kliknięcia, przenieść się do zespołu ds. szybkiego reagowania. A nie ukrywam, że takie skróty są dla mnie bardzo ważne, zwłaszcza w grach strategicznych. Wyśrodkowanie kamery, chociaż przy pierwszych minutach uciążliwe, okazuje się bardzo wygodne – zawsze wiemy, w jakiej pozycji jest „kursor” i to o wiele lepsze rozwiązanie, niż szukanie go na ekranie. To także o dziwo znaczące ułatwienie w trakcie planowania poszczególnych obiektów na wyspie.

Co do samego budowania i rozmieszczania wybiegów, naturalnie jest to mocniej ograniczone niż w przypadku PC – nie możemy liczyć na taką precyzję, ale wciąż nie jest źle. Budowanie wymarzonego Parku Jurajskiego wciąż sprawia masę frajdy i nawet perfekcjoniści bezproblemowo poradzą sobie na konsoli z odmierzaniem odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi budynkami czy ozdobami. Wystarczy odrobina wprawy i na pewno duże pokłady cierpliwości, bo proces ten nie przebiega tak płynnie, jak na komputerze. To pewnie kwestia samej nauki, bo im dłużej operowałem padem, tym mocniej skracałem wykonywanie różnych czynności. Możliwe także, że po prostu zbyt mocno przyzwyczaiłem się do sprawdzonego układu klawiatura + myszka. Jednakże jako wieloletni wiarus mogę z całą pewnością przyznać, że pad oficjalnie sprawdza się w grach strategicznych!

Dinozaury jak malowane

To, co najbardziej spodobało mi się na konsoli, to możliwość podziwiania stworzonego przez siebie parku. Pad ma tę właściwość, że łatwiej jest kontrolować przesuwanie kamery, zwłaszcza na DualSense. Niewielkie wychylenie dróżka i obraz majestatycznie oraz powoli przesuwa się do przodu. Wszelcy fani fotografii oraz nagrywania filmików będą zachwyceni taką możliwością, zwłaszcza że Jurassic World Evolution 2 od strony graficznej wygląda fenomenalnie. Animacje dinozaurów są płynne oraz perfekcyjnie przygotowane i dlatego po wielu godzinach rozgrywki obserwacja prehistorycznych bestii nie przestaje nudzić. Z tego powodu spędziłem wiele przyjemnych minut, po prostu wcielając się w odwiedzającego park, który sam zbudowałem.

Przypomniało mi to dziecięcą radość, gdy stawiałem pierwsze parki w Jurassic Park: Operation Genesis i cieszy mnie, że świadomie bądź nie, twórcy z Frontier Developments nawiązują do tego kultowego tytułu. W najnowszym dodatku Dominion Malta Expansion pojawiła się misja polegająca na robieniu zdjęć dinozaurom. Foto Safari było jednym z moich ulubionych zajęć we wspomnianej strategii, więc z pieśnią na ustach ruszyłem na kolejne cykanie fotek. I powiem szczerze… nie spodziewałem się, że poruszanie się samochodem na padzie będzie aż tak przyjemne! Tutaj muszę z bólem przyznać, że komfort jest kilkukrotnie większy niż w przypadku klawiatury. A sama ucieczka przed wściekłym tyranozaurem była dużo łatwiejsza niż w przypadku PC…

Co tu dużo mówić, konwersja Jurassic World Evolution 2 na PlayStation 5 daje tyle samo radości, co jej PC-towa wersja. Jedne rzeczy działają gorzej lub lepiej na konsoli, ale w ogólnym rozrachunku jest dobrze. Nie ukrywam, że wygodne ogrywanie tego tytułu z poziomu kanapy/łóżka było dużo przyjemniejsze niż tradycyjne siedzenie przy biurku. Starość? A może wygoda? Trudno powiedzieć… Jednakże pewne jest, że strategie ekonomiczne dają radę na konsolach!

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl