Harley Quinn: Piękna katastrofa – recenzja komiksu. Harley w wielkim mieście.

Harley Quinn: Piękna katastrofa

Harley Quinn: Piękna katastrofa to dziesiąty tom z serii DC powieść graficzna 13+ skierowanej przede wszystkim do młodzieży. Cykl ten opowiada o nastoletnich postaciach z uniwersum DC Comics i porusza różnego rodzaju problemy społeczne. Jak to wyszło? Sprawdźmy.

Podziel się ze znajomymi:

Harley Quinn: Piękna katastrofa

Dziewczyna i obcy świat

Chyba nie muszę wyjaśniać, kim jest główna bohaterka tej opowieści, gdyż Harley w ostatnich latach stała się jedną z najpopularniejszych postaci z DC zaraz obok Supermana czy Batmana. Właśnie z tego względu sięgnąłem po ten album.

Komiks rozpoczyna się od przybycia nastoletniej Harely na odwiedziny do babci w Gotham City. Niestety nikt nie wiedział, że owa babuszka pożegnała się już z tym światem. W trudnych chwilach pomaga jej Mama, czyli właściciel klubu drag queen, z którym nastolatka mocno się zżyje. Jednak to nie jedyne oparcie w obcym dla niej świecie. W tamtejszym liceum zaprzyjaźnia się z Ivy. Dziewczyny bardzo szybko łapią wspólny język. Ich relacja to zdecydowanie jeden z moich ulubionych elementów w tym komiksie. Jednak żeby nie było zbyt kolorowo, nowi znajomi borykają się z problemami gentryfikacji, wynikających z inwestycji Kane Enterprises.

Charakter głównej bohaterki nie odbiega od tego co już poznaliśmy w komiksach, jednak został on dostosowany do realiów zbuntowanej nastolatki. Harley co chwilę plecie trzy po trzy czy też popełnia masę zwariowanych decyzji w jej stylu. Szkoda, że nie został nakreślony powód przez który bohaterka posuwa się do konkretnych czynów. Co prawda w ciągu lektury uświadczymy wiele retrospekcji, ale one też nic nie wyjaśniają, pokazują jedynie, że podobne incydenty zdarzały się już w przeszłości.

Harley Quinn: Piękna katastrofa

Zgryzy współczesnego świata

Mariko Tamaki, poruszyła dość ciężkie problemy społeczne – między innymi te dotyczące LGBTQ+ i już wyżej wspomnianych zmian w mieście. Obydwa zostały zaprezentowane w konkretny sposób, dostosowując jednak przekaz pod nastoletniego odbiorcę. Grupę Drag Queen ukazano jako ciepłe, przyjazne osoby, które są otwarte i akceptujące różnorodność. Natomiast za pomocą gentryfikacji autorka pokazała, ile niesie cierpienia z konieczności rozwoju miasta. Z drugiej jednak strony za pomocą Ivy zaprezentowała nam, jak w takim przypadku należy postępować. Wspomniana bohaterka mobilizuje okolicznych mieszkańców Gotham do protestów. W powieści poruszono również problem dyskryminacji w szkolnym kółku filmowym. Organizator owych seansy uznaje, że żadna kobieta nie nakręciła dobrego filmu. Ów fakt motywuje dziewczyny do działania.

Największy problem mam z zakończeniem, które autorka przeciąga, aby bohaterzy skończyli w konkretnych miejscach, co może w przyszłości otwierać furtkę pod ewentualną kontynuację. Według mnie mało to pasuje do tego cyklu wydawniczego, który raczej skupia się na różnorakich ważnych tematach społecznych.

Harley Quinn: Piękna katastrofa

Szaleńczo niesamowita oprawa

Za warstwę graficzną powieści odpowiada Steve Pugh. Jego prace są po prostu niesamowite, już od pierwszej strony zakochałem się w jego rysunkach. Hiperrealistyczna wręcz kreska naprawdę fenomenalnie się komponuje z rozmytymi barwami.  Rysownik co rusz bawi się kolorami jako motywami przewodnimi np. czarnobiały motyw towarzyszy nam podczas normalności, codzienności Harley, a momentami, w których dziewczyna zaczyna szaleć, album nabiera kolorytu. Kolorystyka stanowi tutaj samodzielny, dodatkowy element przekazu. Za jego sprawa dostajemy naprawdę szeroką gamę emocji.

Hit czy kit?

Podsumowując, Harley Quinn: Piękna katastrofa to udane przeniesienie kultowej bohaterki na karty powieści graficznych 13+. W komiksie zostały poruszone naprawdę ważne problemy współczesnego świata, o których powinno się mówić. Jeśli jednak nie trawicie młodzieżówek, to warto sięgnąć po ten tytuł choćby dla fenomenalnych rysunków porównywalnych do albumu Joker/Harley: Zabójczy umysł.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl