Gladiator – recenzja filmu – Poszukiwanie utraconego szczęścia

UDOSTĘPNIJ

Arena starożytnego Koloseum od setek lat rozpala wyobraźnie turystów z całego świata. Nic więc dziwnego, że Ridley Scott zdecydował się w 2000 roku ponownie ożywić to fascynujące dziedzictwo za sprawą filmowej ekranizacji zatytułowanej Gladiator.

Ten monumentalny obraz to nie tylko opowieść o zemście i heroizmie, ale także podróż przez zapierający dech w piersiach świat starożytnego Rzymu, w którym polityczne intrygi splatają się z okrutnym widowiskiem areny, na której bój toczą nieustraszeni wojownicy.

Na tonącej triremie

Gladiator Ridleya Scotta, to epickie kino akcji i dramat, zwieńczone wspaniałą opowieść o męstwie, honorze, zemście i przeznaczeniu, przenosząc widzów w odległe czasy Imperium Rzymskiego. Głównym bohaterem filmu jest Maximus Decimus Meridius, generał armii rzymskiej, w którego postać wcielił się niezawodny Russell Crowe. Jego lojalność wobec cesarza Marcusa Aureliusza i wierność Rzymowi przyciągają sympatię widza od pierwszych minut seansu.

Sprawdź też: Piła X – recenzja filmu – John Kramer ponownie wraca do żywych

Nieoczekiwany obrót wydarzeń nabiera tempa za sprawą podstępnego i zazdrosnego syna cesarza Commodusa, który postanawia zdradzić swojego ojca i rozpocząć falę tragedii. W efekcie domina świat Maximusa rozpada się w jednej chwili. Rodzina zostaje brutalnie zamordowana, a On sam trafia na wygnanie. Przerażający w swej żądzy władzy i brutalności, Commodus staje się nowym cesarzem Rzymu, nieświadomy siły nadchodzącej zemsty.

Wraz z rozwojem fabuły Maximus trafia na areny gladiatorskie jako niewolnik, gdzie z miejsca staje się jedną z wiodących postaci zarazem kradnąc spragnione wrażeń serca publiki. Tak naprawdę od tego momentu rozpoczyna się prawdziwa opowieść, prowadząca bohatera po cienkiej granicy życia i śmierci, gdzie musi stawić czoła swoim wewnętrznym demonom oraz odzyskać godność poprzez wymierzenie sprawiedliwości. Jego kampania staje się symbolem walki o honor, wolność i równowagę, które nie do końca są zgodne z ideałami Rzymu cesarza Commodusa.

Kadr z filmu Gladiator

Życie echem wieczności

Pod kątem analizy zalet jak i wad filmu, na tapetę w pierwszej kolejności wezmę gladiatorów znanych ze swojej odwagi oraz niebezpiecznych starć toczonych na oczach kilkuset osób. Dosyć luźna interpretacja tamtejszego Rzymu, jak i społeczności w wykonaniu reżysera wypadła naprawdę imponująco. Mimo, iż nie jest to film historyczny, to zarówno przedstawienie ubioru wojowników, obyczajów jak ich motywacji wypadło rewelacyjnie, natomiast niezapomniane sceny walk przeniosły widzów w świat brutalnych zmagań, gdzie stawka należy do najwyższych z możliwych.

Bywa to jednak złudne, bo medal zawsze posiada dwa oblicza. Życie, laury i dożywotnia sława, zaś z drugiej strony śmierć i zapomnienie. Wielka rola w tym wypadku przypadła Maximusowi (Russel Crowe), który znakomicie przekazał emocje oraz determinację w realizacji swoich celów. Ponadto jego profesjonalizm oraz charyzma sprawiają, że ciężko od niemal samego początku nie zapałać sympatią do wspomnianej postaci. Z kolei Joaquin Phoenix kreuje niezapomnianą postać Commodusa – zepsutego, despotycznego i niebezpiecznego władcy.

Kadr z filmu Gladiator

W trakcie seansu przewija się również wiele interesujących postaci drugoplanowych, które wnoszą swoje unikalne cechy do całościowej historii. Wyróżnić mogę zwłaszcza Dareka Jacobi w roli Prokuratora Gracchusa oraz Lucille, siostrę cesarza (graną przez Connie Nielsen), która pomimo licznych przeciwności próbuje odmienić losy cesarstwa. Nie można zapomnieć o wizualnej stronie produkcji. Reżyseria Ridleya Scotta wypada fenomenalnie zaczynając od zapierających dech w piersiach efektów specjalnych, przez scenografię, a kończąc na kompozycji obrazu. Świat, który odtworzono na ekranie, mimo iż przeminął wiele wieków temu, wydaje się na nowo odżywać wciągając oraz zachwycając swoją autentycznością. Oprawa muzyczna skomponowana przez Hansa Zimmera, doskonale wpasowuje się w ten jakże epicki charakter filmu. Ścieżka dźwiękowa często dodaje emocji oraz podkreśla dramatyczność poszczególnych wydarzeń.

Sprawdź też: Szybcy i Wściekli 10 – recenzja filmu. Samochody, wybuchy i rodzina

Swojego czasu miały miejsce zarzuty, iż Gladiator uchodzi za zbyt brutalną produkcję dla co niektórych widzów, jednak warto wziąć pod uwagę towarzyszące temu przesłanie moralne, a także walkę o sprawiedliwość, które sprawiają, że dzieło Scotta uchodzi za wartościowe doświadczenie filmowe. 

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Gladiator stanowi w dużej mierze heroiczny etos ukazujący Maksimusa jako postać wierną swoim wartościom, nawet w obliczu ogromnych trudności. Podkreśla to znaczenie honoru, lojalności i odwagi w życiu człowieka. Z drugiej jednak strony otrzymujemy obraz moralnego upadku władzy. W tym wypadku deprawacji dopuszcza się Commodus, który morduje swojego ojca i dąży do utrzymania władzy za wszelką cenę, co może odpowiadać braku etyki w polityce i przywództwie często obserwowanym w dzisiejszych czasach. 

Kadr z filmu Gladiator

Film sprzedaje się zarówno akcją, jak i głębią emocjonalną przenosząc nas do epoki starożytnego Rzymu, gdzie poznajemy historię bohatera stającego się symbolem walki o sprawiedliwość i honor. Dzieło Scotta zdobyło, aż pięć Oscarów za m.in. najlepszy film czy najlepszego aktora pierwszoplanowego, potwierdzając zarazem, że jest to arcydzieło kinematografii zasługujące na swoje zaszczytne miejsce w panteonie najwybitniejszych produkcji wszech czasów. 

Gladiator to nie tylko kino rozrywkowe, ale przede wszystkim spektakl, który porusza, ale również inspiruje do refleksji nad ludzką naturą, walką o ideały i ceną jaką trzeba ponieść za akt odwagi. Jeśli tak jak ja kochasz kino akcji, świetne aktorstwo oraz dramatyczną historię spiętą grubym sznurem życiowych refleksji to jest to produkcja skierowana głównie do Ciebie, jednakże preferując nieco inny gatunek filmowy co Ci szkodzi zaryzykować i obejrzeć? Gwarantuję, że warto! 

Zalety

WSZYSTKO

Wady

BRAK