Previous slide
Next slide

Azul: Letni pawilon – recenzja gry planszowej. Niby podobne, ale jednak zupełnie inne.

Azul: Letni pawilon to kolejna gra z serii Azul autorstwa Michaela Kieslinga. Tym razem gracze wcielają się w mistrzów rzemiosła i ich zadaniem jest wznieść piękny pawilon, wybierając płytki w odpowiednich kolorach i tworząc z nich fragmenty gwiazd.

Mistrzowie z XVI-wiecznej Portugalii

Jakiś czas temu na łamach Grapodpada.pl recenzowałem inną wersję Azula o podtytule Mistrz czekolady. To planszówka niesamowicie przyjemna i uzależniająca. Byłem ciekawy, jak bardzo różnią się od siebie poszczególne edycje tej gry, więc zdecydowałem się przetestować Letni pawilon.

Jeżeli ktoś już miał okazję obcować z Azulem, to tutaj bardzo szybko załapie zasady, ponieważ podstawowa mechanika jest taka sama. Zmienia się natomiast sposób dokładania kafelków i liczenia punktów. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że lekko modyfikując mechaniki, udało się totalnie zmienić dynamikę rozgrywki.

Na początku zasady mogą się wydać dziwne, na przykład te dotyczące dobierania i dokładania płytek na swoją planszę, ale podczas pierwszej rozgrywki wszystko się wyklarowało.

Tak jak wspomniałem – jeśli ktoś miał styczność z Azulem, to poczuje się tutaj jak w domu. W każdej rundzie dobieramy kolorowe romby z rozłożonych między graczami warsztatów (im więcej osób gra, tym więcej się ich używa). Układ kafelków jest całkowicie losowy, ponieważ na początku każdej tury z woreczka wyciąga się nowe i rozkłada po cztery na każdym z warsztatów. Po zabraniu jednego rodzaju płytek z jednego warsztatu resztę z nich przesuwamy na środek. Tym razem w każdej z sześciu rund, bo tyle trwa cała rozgrywka, jeden kolor jest atutowy, czyli działa jak joker i można go używać w zastępstwie za dowolny kolor. Szkoda tylko, że w każdej rozgrywce są one te same w tej samej kolejności, a nie losuje się ich na początku każdej rozgrywki.

Kolorowe romby na swojej planszy układamy w kształt gwiazd. Do każdego z ich ramion potrzebujemy odpowiedniej ilości kafelków, przykładowo – mamy trzy czerwone kafelki przed sobą i możemy dołożyć je na ramię z numerem 3 lub rozdzielić na ramiona z numerami 1 i 2, dzięki czemu dostaniemy więcej punktów za umieszczenie ich obok siebie. Na samym środku widzimy granatową gwiazdę, której każde ramię musi być innego koloru. Dodatkowo, gdy na swojej planszetce obudujemy specjalne pola – kolumnę, posąg lub okno, to mamy możliwość dobrania bonusowych kafelków! Można więc naprawdę ciekawie kombinować i stosować różne taktyki, żeby pokonać przeciwników.

Gra, podobnie jak Azul: Mistrz czekolady, wykonana jest z wysokiej jakości materiałów – kolorowe płytki są solidne i grube. Podobnie plansze graczy są wykonane z grubszego kartonu, jednak analogiczna wspólna planszetka z punktacją już wykonana jest z cienkiego i giętkiego materiału. Na plus są jeszcze pionki i znacznik rundy – są one drewniane, a nie plastikowe!

I najważniejsze! W tym wydaniu dołączona jest kartonowa wieża, do której wrzucamy niewykorzystane kafelki. Już nie muszę więc brać z kuchni półmiska, żeby gdzieś składować odrzucone płytki, żeby później łatwo było je przerzucić z powrotem do woreczka!

Azul: Letni Pawilon to prosty do wytłumaczenia, ale jakże przemyślany i regrywalny tytuł. Podczas gry trzeba nieźle główkować, żeby tak dobierać i dokładać kolorowe płytki, aby móc stworzyć kombinacje, która przyniosą nam więcej punktów oraz bonusowe kafelki.

Mimo że mam w domu Azul: Mistrz czekolady, to nie jest tak, że porzuciłem ten tytuł, bo mam nowszą wersję. Absolutnie nie! Wyciągamy je na stół na zmianę, bo mimo że są podobne, to jednak na tyle różne, że czerpiemy przyjemność z ogrywania obu edycji.

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Rebel

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl