AOC U28G2XU2 – recenzja monitora – Gaming w 4K i 144 hz

UDOSTĘPNIJ

Monitory o rozdzielczości 4K, stworzone z myślą o graczach nie są rozchwytywane. Przeciętny zjadacz Pc-owego chleba raczej nie posiada maszyny, zdolnej udźwignąć 4K w 60 Hz, nie myśląc nawet o 144 Hz. Jaki jest więc sens tworzenia takich konfiguracji? W trakcie intensywnych testów zadałem wiele pytań, na które nie otrzymałem odpowiedzi. W sensie monitor mi nie odpowiedział, bo nie mówi. Za to, ja odpowiem na wszystkie palące was pytania! Serdecznie Państwa zapraszam na spotkanie z Gamingowym potworem. Oto recenzja AOC U28G2XU2.

Monitor AOC U28G2XU2 to odświeżona wersja modelu U28G2XU. Posiada 28-calową matrycę IPS o maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160, przy 144 Hz. Zagęszczenie pikseli na cal kwadratowy wynosi 157! (w monitorach Full HD 27-calowych, jest ono dwukrotnie mniejsze!) Zamontowano w nim porty HDMI 2.1 oraz DisplayPort 1.4. Pozwoli to na korzystanie z pełni możliwości PS5 oraz Xbox Series X i S. Znajdziemy tu również 4 porty USB (w tym jeden szybko ładujący) oraz USB Hub i minijack 3,5 mm. Cienkie ramki wokół ekranu zgrabnie dopełniają szerszą, bo ok. 2 cm ramkę dolną. Jej czarno-czerwone akcenty, wraz z logiem producenta pośrodku, tworzą zgrabną konstrukcję. Ekran ma funkcję PIVOT, pozwalająca nam na fizyczne obrócenie ekranu o 90 stopni. Jest to bardzo przydatne przy kodowaniu bądź korekcie dużej ilości tekstów. Monitor posiada filtr niebieskiego światła (Low Blue Light) oraz tryb redukcji migotania ekranu (Flicker Free).

Powyższe funkcje, pozwalają zredukować ryzyko występowania objawów takich jak zmęczenie oczu bądź bóle głowy, które mogą się pojawiać przy długotrwałym użytkowaniu sprzętu. Sprzęt wspiera również Vesa 100×100, dzięki czemu bez problemu zamontujemy go na naszej ścianie. Solidne ramię, na którym umiejscowiony jest monitor, jest stabilne i nie buja się. Dodatkowo Stópka posiada otwór, w którym możemy schować nasze kable. Dzięki temu unikniemy ich plątaniny na naszym biurku. Czarny, matowy, Plastik obudowy połączony z czerwonymi wstawkami stworzy na naszym biurku minimalistyczny gamingowy wystrój.

Poniżej dokładne wymiary monitora dla bardziej dociekliwych czytelników, czy aby na pewno monitor zmieści się na ich biurku:

Szerokość [cm] 63.6
Wysokość [cm] 40.2
Głębokość [cm] 53.2
Waga [kg] 6.37

Sprawdź też: Mibro Watch X1 – recenzja smartwatcha. Wytrzymały towarzysz dla początkujących

AOC w akcji

Testując przez ostatnie dwa tygodnie AOC U28G2XU2, nie mogłem wyjść podziwu, co ten sprzęt potrafi. Przy odpowiednim ustawieniu kolorów, sprzęt możemy dostosować do naszych dowolnym preferencji. Niestety, przyciski umieszczone w obudowie u dołu, przez swój brak podświetlania są mało intuicyjne w obsłudze. Dodatkowo ich wykonanie jest bardzo budżetowe, przez co manewrowanie w menu jest, delikatne mówiąc, denerwujące. Przyciski ciężko wyczuć pod palcem, co bywa frustrujące, szczególnie gdy chcesz dostroić monitor do swoich wymagań.

No dobrze, ale jak się na tym sprzęcie pracuje? Wybornie! Matryca 144Hz to zbawienie dla oczu. Godziny spędzone przy monitorze, czy to próbując swoich sił w kodowaniu bądź półprofesjonalnej obróbce zdjęć w Photoshopie, nie wypaliło mi ich, a nawet nie zmęczyło. Nie jest to monitor stricte do edycji zdjęć, ale jeśli robisz to półprofesjonalnie, powinien spełnić twoje oczekiwania. Nawet, teraz gdy piszę tę recenzję, a za oknami ciemność, praca na nim to czysta przyjemność. Duży zakres regulacji jasności bywa zbawienny przy pracy wieczorną porą.

Sprawdź też: Genesis Thor 401 RGB — recenzja klawiatury — Potwór do pisania i do grania.

Rozgrywka

Słuchajcie, ale nie po to człowiek zamierza kupić taki mocarny monitor, żeby grać w nim w pasjansa w 144hz co nie? Jak sprzęt sprawuje się w najnowszych i trochę już starszych tytułach? Ogrywając na monitorze dynamiczne tytuły takie jak Dying Light 2, Deadlink czy Counter-Strike, ukazuje się prawdziwa natura tego sprzętu. Czas reakcji matrycy 1ms połączony z odświeżaniem 144Hz działa cuda. Rozgrywka jest dużo bardziej komfortowa i dynamiczna niż na zwykłych 60Hz. Gwarantuje Ci, że nie będziesz chciał wrócić do odświeżania poniżej 144 Hz.

Do rzetelnej recenzji potrzebowałem również testów monitora wraz z konsolą. Dzięki złączu HDMI 2.1 konsola PS5 może pokazać swój cały potencjał na tym sprzęcie. Odświeżanie 120 hz na konsoli to prawdziwy game-changer. Po odpowiedniej kalibracji kolorów nie sposób będzie oderwać wzroku od rozgrywki. God od War Ragnarok, Horizon Forbidden West czy Diablo IV wyglądają na tym sprzęcie po prostu OBŁĘDNIE! Czego chcieć więcej?

Podsumowanie

Nie kupujemy monitora raz na rok, czy nawet raz na dwa lata. Zazwyczaj traktujemy tę inwestycję jako długoterminową, więc wydanie dość znacznej kwoty (w dniu pisania recenzji, kosz tego sprzętu oscyluje w granicach 3000 zł) może wydać się abstrakcyjne. Należy jednak pamiętać, że częściej będziemy rozbudowywać bądź wymieniać na pachnącego nowością PC’a, a monitor raczej z nami pozostanie. Patrząc przyszłościowo,AOC U28G2XU2 pozwoli rozwinąć skrzydła, nie tylko w strefie gamingowej – dzięki porządnej matrycy 144hz z dobrym odwzorowaniem kolorów praca będzie dużo przyjemniejsza. Myślę, że będzie to Idealny wybór dla Ciebie.

Sprzęt z najwyżej półki produktowej. Tak w skrócie można nazwać monitor AOC U28G2XU2. Warto zainwestować w coś porządnego, aby podnieść komfort swojej pracy. Gwarantuję Ci, że nie będziesz żałował wydania każdej złotówki na ten sprzęt, który posłuży Ci długie lata. I zapewne, niejednokrotnie Cię zaskoczy. W pozytywnym sensie oczywiście!

Sprawdź też: Genesis Nitro 550 G2 i Tellur 400 Square HUD – recenzja fotela i maty. Fotel prezesa.

Zalety

Bardzo dobre odwzorowanie kolorów,
matryca 144Hz,
złącza HDMI 2.1 pozwalające na rozgrywkę w 120Hz na konsolach PS5/Xbox Series X.

Wady

Budżetowo wykonane przyciski,
brak podświetlenia.

Za przekazanie monitora do recenzji dziękujemy firmie AOC.