Agatha Christie: Morderstwo w Orient Expressie – recenzja gry – Detektywistyczna przygoda

UDOSTĘPNIJ

Oto przed nami kolejna odsłona kultowej historii prosto z kart powieści Morderstwo w Orient Expresie autorstwa Agathy Christie. Tym razem za interpretacją tej jakże znanej i lubianej książki stanęło francuskie studio Microïds, specjalizujące się w grach przygodowych. Jeśli więc jesteś fanem prozy Agathy Christie, uwielbiasz kryminalne zagadki  i zastanawiałeś się, jak to jest odbyć podróż Orient Expressem, zapraszam cię do zapoznania się z tym tytułem.

Być jak Hercules Poirot

Kochasz czytać kryminały? Wieczorami słuchasz podcastów true crime? Albo tak jak Sherlock Holmes lubisz czasem wcielić się w detektywa amatora i pogłowić nad zagadkami? Dobrze trafiłeś! 19 października miała miejsce premiera najnowszej gry studia Microids – Agatha Christie: Murder at Orient Express

W uwspółcześnionej wersji tej historii wcielamy się w słynnego belgijskiego detektywa Herculesa Poirot, którego znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne wąsy. Na początku gry zostajemy wrzuceni w sam środek naszej pierwszej kryminalnej sprawy. Nie jest to sprawa błaha – zaginął bilet na pociąg, a jego właściciel jak najszybciej pragnie go odzyskać, gdyż chce zdążyć przed odjazdem. Korzystając z naszych detektywistycznych umiejętności, prowadzimy krótkie dochodzenie zakończone odnalezieniem zguby. Po rozwiązaniu sprawy zaginionego biletu sami jako Hercules Poirot udajemy się w długą podróż pociągiem. 

Sprawdź też: Deep Rock Galactic – recenzja gry – Mówili, że mogę zostać kim chcę, więc zostałam górnikiem-astronautą.

W trakcie wojaży nieoczekiwanym splotem zdarzeń Orient Express utyka w śnieżnej zaspie, która odcięła przejazd przez górski tunel. W zaistniałej sytuacji nasi bohaterowie – pasażerowie pociągu – zmuszeni są oczekiwać, aż maszyna znów będzie mogła ruszyć. Spokój gości burzy odkrycie w jednym z przedziałów ciała jednego z pasażerów – oznacza to, że morderca jest wśród nich i wciąż przebywa w pociągu. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie śledztwa i odkrycie, kto stoi za makabryczną zbrodnią. Będzie to zadanie niełatwe, wymagające skupienia, wielu rozmów z innymi pasażerami i łączenia uzyskanych od nich informacji niczym najlepszy detektyw.

Morderstwo w Orient expressie

Rozgrywka

Gra podzielona jest na 13 rozdziałów, które oprócz prologu, koncentrują się na kolejnych etapach śledztwa dotyczącego tytułowego morderstwa w Orient Expresie. Zadaniem gracza jest znajdowanie i interpretacja kolejnych poszlak, a także korzystając ze zmysłów obserwacji i dedukcji, łączenie wątków, by przybliżyć się krok po kroku do rozwiązania intrygi. To my w toku śledztwa decydujemy czy dana osoba powinna pozostać w kręgu podejrzanych, czy jednak w naszych oczach jest niewinna. Wybór ten determinuje dalszy przebieg pewnych aspektów dochodzenia takich jak przesłuchania świadków. Zadając odpowiednie pytania w trakcie rozmów, jesteśmy w stanie określić czy świadek kłamie, konfrontując go z wcześniej uzyskanymi przez nas informacjami. Liczy się każdy szczegół. 

Sprawdź też: Fate/Samurai Remnant – recenzja gry. Nie wykonuj ruchu, jeżeli nic na nim nie zyskasz, nie atakuj, jeśli nie wygrasz, nie rozpoczynaj wojny jeżeli, sytuacja nie jest bez wyjścia!

Podczas gry przydaje się notes, by zapisywać w nim wszelkie numery, daty oraz niektóre informacje uzyskiwane od pasażerów. Często nie ma możliwości wrócenia do danej sceny, więc robiąc notatki, będziemy zawsze mieli najważniejsze informacje pod ręką – mogą się one nam przydać w późniejszych etapach rozgrywki. Problemy, które napotykamy i zagadki w trakcie gry są zróżnicowane – od prostszych, do których rozwiązania wystarczy tylko uważne słuchanie dialogów, po takie,  nad których rozwiązaniem  trzeba pogłówkować dłuższą chwilę. W razie pomyłki gra przebacza wiele błędów, dzięki czemu można do zagadek podchodzić wielokrotnie, a nawet w przypadku utknięcia skorzystać z podpowiedzi. Warto uważnie słuchać co mówią do nas inni bohaterowie – czasem ich wypowiedzi są sprzeczne z informacjami uzyskanymi od innych pasażerów, a wychwycenie tego zbliża nas do poznania prawdy. 

Morderstwo w Orient expressie

Podsumowanie

Gra Agatha Christie: Morderstwo w Orient Expressie jest ciekawą propozycją na spędzenie jesiennych wieczorów. Choć tytuł nie jest specjalni długi – czas jego całkowitego przejścia szacuję na plus/minus około 20 godzin – to jest to opcja idealna na kilka posiedzeń. Relaksująca muzyka i klimatyczne wnętrza Orient Expressu rodem z innej epoki, stanowią tło fabuły znanej z kart kultowej powieści i zapraszają do odkrycia tajemnic stojących za tytułowym morderstwem. Jeśli jesteś fanem przygodówek i chciałbyś sprawdzić się w roli detektywa, jest to zdecydowanie gra warta rozważenia! 

Zalety

– Możliwość wcielenia się w słynnego detektywa Herculesa Poirot
– Przeżycie przygody znanej z kart powieści Agathy Christie
– Możliwość sprawdzenia swoich detektywistycznych umiejętności
– Klimatyczna muzyka i scenerie
– Przyjemne i intuicyjne sterowanie za pomocą myszki i klawiatury

Wady

– Animacja postaci mogłaby być bardziej dopracowana
– Momentami czuć niski budżet produkcji, szczególnie przy projektach wybranych lokalizacji
– Jeśli znasz powieść Morderstwo w Orient Expressie, niektóre wątki nie będą dla ciebie zaskoczeniem

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy PLAION Polska