Przez pierwsze tygodnie 2024 roku na platformie Netflix królował w rankingu komediowy film akcji Lift, którego tytuł w Polsce przetłumaczono na Skok w przestworzach. Zwiastun obiecuje sporo akcji i humoru, a wiedząc, że w jedną z ról wciela się Úrsula Coberó (Dom z papieru) nie mogłem odpuścić sobie tej produkcji. Czy to dobra pozycja na piątkowy wieczór?
Najważniejsza jest rodzina
Sprawdź także: Akademia Pana Kleksa to mogła być dobra produkcja, ale… – recenzja filmu
Grupa wyspecjalizowanych złodziei, której przewodzi Cyrus (Kevin Hart) otrzymuje od Interpolu propozycję nie do odrzucenia. Muszą ukraść złoto znanemu na całym świecie terroryście, Jorgensonowi (Jean Reno), albo trafią o więzienia. Szlachetny kruszec ma być formą zapłaty dla hackerów, którzy zamierzają wywołać powodzie w Europie. Żeby było trudniej, dokonanie kradzieży może odbyć się tylko w momencie transportu złota drogą powietrzną z Londynu do Zurychu. Cyrus i jego ekipa podejmują się teoretycznie niewykonalnego zadania pod kontrolą oddelegowanej agentki Abby Gladwell (Gugu Mbatha-Raw).
Czy to Szybcy i Wściekli?
Bohaterowie potrafią rozbawić kilkoma trafnymi gagami, ale jest ich zdecydowanie za mało, by nazwać ten film komedią z krwi i kości. Niestety, więcej uświadczymy banalnych dialogów. Miałem wrażenie, że reżyser sam zastanawiał się, czy zrobić z tego komedię czy poważny film akcji. Szczególnie widać to w scenach z głównym bohaterem, który w poważnych momentach wypada wręcz nienaturalnie.
Ekipa nie wyróżnia się jakoś specjalnie od innych z tego typu produkcji. Choć bohaterowie są zróżnicowani, to powielają znane schematy i wydają się jednowymiarowi. Fabuła filmu jest zdecydowanie za prosta na tak trudny do wykonania skok. Jednak biorę pod uwagę fakt, że jest to również komedia, nie powinienem od niej wymagać zbyt skomplikowanej intrygi. Miałem się dobrze bawić i tak właściwie było. Pomimo nieco chaotycznie poprowadzonej historii.
Sprawdź także: Miss Kraken. Ruby Gillman – recenzja bajki na DVD – Gdzieś to już widziałam…
Akcji jest sporo i kilkukrotnie łamane są prawa fizyki – szczególnie w drugiej połowie seansu. Można zauważyć sporo podobieństw do serii o Domie Torretto czy Ocean’s Eleven i nie wygląda to najgorzej. Film miał spory budżet i widać to w najbardziej ekscytujących scenach. Muzyka też robi swoje. W odpowiednich momentach wzmacnia emocje i pomaga budować napięcie.
Zdjęcia do filmu były realizowane w Wenecji, Londynie i w Alpach. Jest pięknie, ale to zdecydowanie za mało, by ten tytuł zapamiętać na dłużej niż jedną dobę.
Słabo wypada też wątek romantyczny, który jest sztuczny, mało prawdopodobny i w żaden sposób nierozbudowany. Twórcy mogli bardziej się postarać, albo nawet zupełnie go wyciąć, a film by na tym nie stracił.
Mam też uwagi odnośnie do postaci antagonisty. Kreowany jest na międzynarodowego złoczyńcę, ale w filmie nie ma za dużo do roboty, a pod koniec daje się złapać w banalny posób. Niczym nie zaskakuje, w żaden sposób się nie odznacza. Byłem zdziwiony, że Jean Reno zgodził się wystąpić w takiej roli.
Mogło być lepiej…
Sprawdź także: Barbie – recenzja filmu na Blu-ray. Nie ma Kena bez Barbie… Na pewno?
Zakończenie ma mały twist fabularny, ale typowy dla tego typu filmów. Pomimo tego, byłem zaskoczony.
Zwiastun nastawił mnie zdecydowanie zbyt pozytywnie, a gwiazdorska obsada dawała spore nadzieje. Choć bawiłem się całkiem nieźle, to nie jest to zapierające dech w piersiach kino akcji, na które stać Netflixa, a który poszczędził kasy na dobry scenariusz. Choć pomysł jest interesujący, to całość psują proste dialogi i antagonista bez charakteru, który aż prosi się o większe rozwinięcie swojej roli. Uważam, że potencjał został po prostu zmarnowany.