Zapowiedziane rozszerzenie Overture do gry Lies of P wprowadzi coś, czego wcześniej nie było: opcje poziomu trudności. To spora zmiana dla tytułu określanego jako „soulslike”, czyli celowo wymagającego i bezlitosnego dla mniej doświadczonych graczy. Reżyser gry, Jiwon Choi, przyznał, że początkowo studio Neowiz było przeciwne implementacji takiego rozwiązania. Teraz – pod naporem opinii graczy – zmienia zdanie.
Twórcy słuchają graczy
„Chcieliśmy, by większe grono odbiorców mogło zagrać w Lies of P” – powiedział Choi w rozmowie z VGC:
„Otrzymaliśmy wiele informacji zwrotnych zarówno od klientów, jak i naszych deweloperów. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić nowe opcje poziomu trudności, by dostosować doświadczenie do różnych typów graczy i poszerzyć bazę odbiorców.”
To istotna zmiana, biorąc pod uwagę wcześniejsze stanowisko zespołu, które zakładało, że soulslike z definicji nie powinien mieć ułatwień. Teraz studio dostrzega potrzebę większej inkluzywności.
Społeczność podzielona, ale głosy poparcia przeważają
Niektórzy gracze na Reddicie wyrażają zadowolenie:
„Mam ogromny problem z umiejętnościami, ale kocham Lies of P, więc cieszę się, że mogę zagrać na łatwiejszym poziomie”, napisał jeden z fanów.
Inny dodaje: „Dobrze, że nie zadowalają wyłącznie elit soulsowych. Niech więcej osób może cieszyć się tą historią.”
Nie brakuje jednak krytyków. Na forach Steam pojawiły się głosy niezadowolenia: „Mieliście arcydzieło, a teraz to śmieszność. Wstyd.”, „Po nerfach i dodaniu poziomów trudności tracę zainteresowanie. Przestańcie zaspokajać potrzeby dzieciaków.”
Większość odpowiedzi na tego typu komentarze jest jednak pozytywna – społeczność zdaje się popierać nową, bardziej otwartą filozofię twórców.
Co jeszcze wnosi Overture?
Rozszerzenie Overture nie ogranicza się jedynie do poziomów trudności. Dodaje:
- nowe lokacje,
- nowych wrogów i bossów,
- nowe postacie i bronie,
- tryb Death March – pozwalający ponownie zmierzyć się z bossami.
Całość ma zapewnić około 15–20 godzin rozgrywki i odblokowuje się po ukończeniu „pewnego” rozdziału podstawki. Dodatkowo Neowiz zapowiedziało już pełnoprawną kontynuację gry.
Nasza ocena gry Lies of P to solidne 8/10. Gra nie wychodzi daleko poza schemat soulslike, ale wykonuje swoje zadanie z klasą. Teraz – dzięki zmianom – będzie mogła dotrzeć do jeszcze większego grona graczy.