Previous slide
Next slide

Książki na zimowe wieczory

Zimowe dni i wieczory zazwyczaj upływają nam często na siedzeniu w fotelu lub na łóżku i zastanawianiu się jak wykorzystać nadmiar wolnego czasu. W ramach relaksu jedni z nas będą oglądać seriale bądź też filmy, inni spotykać się ze znajomymi, a pewna część może skusić się na spokojny relaks pod kocem, z herbatą w jednej ręce i książką w drugiej. Dlatego też przychodzę z propozycjami tytułów, w które można zanurzyć się w długie i ciemne wieczory. 

Mroczne tunele moskiewskiego metra

Dla osób lubiących nieco mroczniejsze klimaty zdecydowanie dobrą lekturą są książki Dimitrija Głuchowskiego z trylogii Metro, które należą do nurtu fantastyki postapokaliptycznej. Co ciekawe są one tylko wstępem do większego uniwersum tworzonego przez fanów. Akcja toczy się w ciemnych tunelach moskiewskiego metra po użyciu broni nuklearnej m.in. nad ojczyzną Puszkina, w których schronili się pozostali przy życiu ludzie. Przeczytać możemy przede wszystkim o przygodach Artema, wyruszającego z rodzimej stacji WOGN, by ostrzec resztę metra przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Na swojej drodze razem z Hunterem (bohaterem drugiej części trylogii) napotykają na cały przekrój społeczeństwa, od faszystów zaczynając, na Kulcie Wielkiego Czerwia kończąc. Największą zaletą tych książek jest skrywająca się w cieniu i skradająca się między stacjami tajemnica sieci metra, która czeka na odkrycie przez odważnych i żądnych wiedzy. 

Gorące słońce nad Arrakis

Znacznie cieplejsze bodźce dla wyobraźni zapewnić może pierwszy tom Kronik Diuny autorstwa Franka Herberta. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że to kolejne dzieło science-fiction opowiadające o niezwykłych przygodach protagonistów. Jednakże już po pierwszych kilkudziesięciu stronach okazuje się, iż galaktyka rządzona przez wielkie rody jest do cna przepełniona skomplikowanymi spiskami i wielopoziomowymi intrygami. Niedługo po przybyciu na pustynną planetę Arrakis, będące jedyym źródłem melanżu, młody książę Paul Atryda ze wszystkich sił stara się przeżyć, jednocześnie chroniąc swoją matkę i poznając tajemnice przeszłości i przyszłości.

REKLAMA

Oczywiście istnieje również jej filmowa adaptacja z Timothéem Chalametem w roli głównej, co stanowi dobrą alternatywę,  gdy czytanie książek przychodzi z trudem. Według mnie najciekawszym aspektem tego tomu jest opowieść o przeznaczeniu, jak wydawałoby się, przeciętnego syna książęcego rodu, który nieświadomie przygotowywany jest do czynienia rzeczy wielkich. 

Klasyk klasyków

Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał choć słowem o Władcy Pierścieni. Któż bowiem nie słyszał o największym dziele angielskiego lingwisty? Albo o filmowych adaptacjami w reżyserii Petera Jacksona, nagrodzonych wieloma Oscarami? Nawet czytając jeden rozdział dziennie, przygoda z tym dziełem będzie trwała około dwóch miesięcy. Myślę, że nie zdradzę żadnych tajemnic fabularnych, jeśli napiszę, że fabuła skupia się na podróży grupy przedstawicieli Wolnych Ludów w stronę Mordoru, aby zniszczyć największy skarb Saurona Jedyny Pierścień. A co zwróciło moją uwagę w tym dziele? Tego niestety nie potrafię jednoznacznie określić, bo od dawna siedzę w Śródziemiu po uszy, ale z rozmów z innymi czytelnikami wynika, że we „Władcy Pierścieni” każdy znajdzie coś dla siebie. 

Na wiedźmińskim szlaku

Pozwolę sobie dodać jeszcze polski akcent do tej listy, o zmaganiach wiedźmina Geralta spod pióra Andrzeja Sapkowskiego, pisarza będącego w ostatnich latach bohaterem wielu memów. Swoją przygodę najlepiej zacząć od jednego ze zbiorów opowiadań, Ostatniego Życzenia lub Miecza Przeznaczenia. W przypadku gdy klimat tych tytułów nam się spodoba, możemy przejść do cyklu pięciu powieści, by zakończyć lekturą skompilowanych fanowskich opowiadań oraz Sezonem Burz, którego akcja toczy się poza chronologią poprzednich części. Największym plusem tej serii zdecydowanie są szalone przygody tytułowego wiedźmina Geralta okraszone jego dość bezpośrednim językiem.  

Osobom preferującym nieco poważniejszą tematykę polecić mogę natomiast tzw. trylogię husycką, należącą do nurtu powieści fantastyczno-historycznych, która przedstawia wzbogaconą o porządną dawkę magii historię krwawych wojen polityczno-religijnych z XV wieku. 

Ameryka, potwory i greccy bogowie?

Ta seria z na pierwszy rzut oka może się wydawać kolejną bajką przeznaczoną dla dzieci. Jednakże jak w wielu innych przypadkach, pozory jak najbardziej mylą. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy są swego rodzaju przeniesieniem greckich mitów, o których czytaliśmy w Mitologii Parandowskiego do realiów współczesnego świata. Młody bohater, nadpobudliwy dwunastolatek, co rok zmieniający szkołę w wyniku dziwnego wydarzenia na jednej z wycieczek, zaczyna uświadamiać sobie, że świat nie jest takim, jakim się wydaje. Kolejne książki prezentują przygody grupy młodych protagonistów, w których żyłach płynie krew bogów z Olimpu. Jednocześnie Rick Riordan serwuje nam ogromną dawkę informacji z greckich mitów, czyniąc ze swoich dzieł zawoalowane kompendium wiedzy o wierzeniach mieszkańców Peloponezu. A gdy pięć książek nie wystarczy, to zawsze można zabrać się za cykl Olimpijskich herosów, który stanowi naturalną kontynuację. 

Miłego czytania

Zima to chyba najlepsza pora na nadrobienie zaległości czytelniczych lub rozpoczęcie swojej przygody z literaturą. Przy szybko zapadającym zmroku i braku pięknej pogody za oknem książki to moim zdaniem jedna z najlepszych metod na relaks i zdystansowanie od minionego dnia bez względu na to, jak dużą liczbą wyrażamy nasz wiek. 

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl