MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Książęta Demony. Książę Gwiazd. Tom 1 – recenzja komiksu. Na tropie Potwora.

Do sięgnięcia po ten komiks przekonały mnie dwie rzeczy, a mianowicie umiejscowienie akcji (kosmos) i zarys fabularny. Do tej pory nie miałam okazji sięgnąć po żadną książkę Jacka Vance’a, który napisał scenariusz do tego komiksu (warto tutaj wspomnieć, że recenzowany przeze mnie zeszyt powstał na podstawie jego cyklu powieściowego science fiction zatytułowanego Demon Princes). Pisarz nie zdobył w Polsce dużej popularności, ale zapewne niektórzy czytelnicy skojarzą go dzięki sadze Armada, bądź też trylogii fantasy Lyonesse. Niemniej, jest to moje pierwsze zetknięcie z jego literaturą, ale w formie obrazkowej. Czy przekonał mnie do siebie?

Książęta Demony. Książę Gwiazd. Tom 1 – recenzja komiksu. Na tropie Potwora.

Odyseja kosmiczna

Głównym bohaterem nowej gwiezdnej serii jest Kirth Gersen, kosmiczny łowca przygód, który jako dziecko wraz ze swoim dziadkiem cudem uniknął śmierci podczas najazdu jednego z tytułowych Książąt. Jako dorosły i wyposażony w odpowiednią wiedzę, ściga po całym kosmosie te pięć istot, które krok po kroku podporządkowują sobie poszczególne planety. Na pierwszy ogień bierze Attela Malagate’a, lepiej znanego jako Potwór. Dzięki splotowi różnych wydarzeń, w ręce Kirth’a wpada dysk z ważnymi danymi, które naprowadzają go na nowy trop.

Pierwszy tom Książę Gwiazd został wydany w twardej oprawie i liczy sobie zaledwie 64 strony. I chociaż jest to komiks z gatunku science-fiction, to nie brak mu elementów typowych dla space opery czy cech charakterystycznych dla świata fantasy. Ta właśnie mieszanka sprawia, że ciężko się oderwać od tej historii – główny bohater podróżuje między planetami na pokładzie statków kosmicznych, odwiedza ciekawe miejsca, wdaje się w bójki, a nawet… romans. Dialogi wypadają naturalnie, nie brakuje humoru, a nawet odrobiny dramatyzmu. Widać, że Jack Vance odnajduje się w gwiezdnych klimatach, wymyślając nowe gatunki, planety i rządzące nimi prawa.

Książę Gwiazd jest pierwszym większym projektem włoskiego rysownika Paolo Traisci, który do swojego zadania podszedł bardzo solidnie. Jego kosmos tętni życiem i zawiera tajemnice, które chcemy odkryć. Na największą uwagę zasługują epickie pejzaże – zarówno dziewiczych planet, czy zaawansowanych technologicznie metropolii jak i statków kosmicznych. Tak samo postacie zostały realistycznie oddane. Poszczególne kadry wypełnione są dynamizmem, ale są też sceny, na których można zawiesić na dłużej oko. Tyczy się to szczególnie sporej rozkładówki, umiejscowionej gdzieś w połowie komiksu.

Ciąg dalszy nastąpi…

Ten krótki komiks, a właściwie pierwszy tom serii Książęta Demony, kończy się w taki sposób, że już bym chciała sięgnąć po kolejną część. Niestety nie wiadomo, kiedy trafi na nasz rynek, ale przynajmniej jest zapowiedziana na tylnej okładce. Czy warto sięgnąć? Na pewno lektura nie zajmie sporo czasu, ale za to odbędzie się niezapomnianą przygodę do gwiazd. Być może dostaliśmy serię, która podobnie jak wcześniej Armada, znajdzie uznanie wśród komiksowych fanów w naszym kraju.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ