MIEJSCE DLA KAŻDEGO GRACZA

Previous slide
Next slide

Kierujący się marzeniami. „Dedal i Ikar” – recenzja komiksu

Mitologia Grecka to nie tylko zbiór ciekawych opowiadań znanych z lekcji historii za czasów szkolnych, lecz przede wszystkim poetyckie wyobrażenie porządku świata mówiącego o istocie ludzkiego losu. Mity zastępowały społeczeństwu Półwyspu Peloponezkiego naukę prehistorii dziejów świata, nie przedstawiając jedynie antycznych wierzeń, ale także stanowiąc źródło historycznych faktów. Miejscami cyniczne, bezlitosne, przedstawiające świat bogów jako miejsce bez cienia nadziei i bezpieczeństwa, ale z drugiej strony tak porażająco prawdziwe, mówiące o tym że każdy z nas jest ,,kowalem swojego losu’’…  

Świat mitów

Komiks Dedal i Ikar to pierwszy tom serii Świat mitów bazującej na historiach zaczerpniętych z greckiej mitologii. Przedstawia początek okresu panowania króla Minosa, który nakazał swojemu architektowi wybudować labirynt służący jako więzienie dla stwora zwanego Minotaurem. W międzyczasie Tezeusz zamordował legendarnego potwora, natomiast Minos przekształcił labirynt w piękny pałac, w którym następnie zamieszkał. Wieść o chęci opuszczenia wyspy przez głównego bohatera wywołała u władcy sprzeciw. Wiązało się to faktem, iż Minos bardzo cenił talenty swojego poddanego. W konsekwencji Dedal skonstruował olbrzymie skrzydła, które miały służyć jemu oraz jego synowi Ikarowi w ucieczce z Krety. Wynalazek skonstruowany był z połączenia ptasich piór oraz wosku co nie do końca gwarantowało pełne bezpieczeństwo. Przed lotem architekt ostrzegł syna, aby ten podczas lotu nie wznosił się zbyt wysoko, gdyż istnieje realne ryzyko, że pod wpływem temperatury promieni słonecznych wosk może się roztopić. Jako pierwszy do lotu ruszył Dedal, natomiast chwilę później jego śladami ruszył Ikar. Uradowany lotem syn architekta w pewnym momencie zapomniał o przestrodze ojca, co w konsekwencji zakończyło się upadkiem i śmiercią młodego ateńczyka.

Skłania do refleksji

Dedal i Ikar wyróżnia się łatwo przyswajalną ekspozycją popularnego mitu z piękną oprawą graficzną. Rysunki włoskiej artystki Giulii Pellegrini umiejętnie oddają emocje towarzyszące bohaterom, jednocześnie kreując charakterystyczny, grecki klimat cieszący oko. Sama fabuła jest na tyle umiejętnie skonstruowana, że skierowana jest nie tylko do miłośników historii świetnie odnajdujących się w świecie mitów, lecz także do przeciętnych czytelników, nieposiadających specjalnej wiedzy
z tego zakresu.

Niemniej, nawet tego typu lektura może skłonić do refleksji. Mimo iż Dedal jest głównym bohaterem, bez którego nie byłoby tego opowiadania, to jednak postać Ikara budzi większe emocje, uosabiając ludzkie pragnienia i chęć przekraczania granic oraz zaspokajania drzemiących wewnątrz pragnień.

Odwaga w życiu codziennym

Każdy z nas w życiu stara się być takim Dedalem – osobą kierującą się logiką, analizującą każdy następny krok i starającą się zapobiegać nawet najdrobniejszym problemom, które mogą nieoczekiwanie wyniknąć. Nie można jednak zapominać o marzeniach, które gdzieś głęboko tkwią w naszych sercach, czekając na odpowiedni czas realizacji. Czemu trwa to tak długo? Może przez brak możliwości w danym okresie, albo przez strach, przez który w momencie podjęcia ewentualnych działań brakuje nam odwagi? Mit o Dedalu i Ikarze pokazuje, że pragnienia bywają niebezpieczne, że czasem mogą skończyć się tragicznie, ale czy przypadkiem nie zazdrościmy mu tej odwagi w życiu codziennym?  

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

GraPodPada.pl to miejsce, gdzie przy jednym stole siedzą konsolowcy, pecetowcy, komiksiarze, serialomaniacy i filmomaniacy. Tworzymy społeczność dla wyjadaczy, jak i niedzielnych graczy, czytaczy i oglądaczy. Jesteśmy tutaj po to, aby podzielić się z Tobą naszymi przemyśleniami, ale również, aby pokazać Ci, że każda opinia ma znaczenie, a wszyscy patrzymy na współczesną popkulturę kompletnie inaczej. Zostań z nami i przekonaj się, że grapodpada.pl to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl 

OBSERWUJ NAS

UDOSTĘPNIJ
UDOSTĘPNIJ