Naukowcy z Kwansei Gakuin University w Japonii stworzyli grę VR, która może wspierać poprawę wzroku u użytkowników. Choć potrzeba jeszcze dalszych badań, gra może mieć potencjał w pomaganiu osobom z łagodną krótkowzrocznością w poprawie ostrości widzenia.
Im więcej grania, tym lepszy wzrok
Gra została opracowana w silniku Unity na urządzenie Meta Quest 2. To prosta gra strzelecka z trzema torami, z których każdy wyposażony jest w okrągły cel umieszczony na drążku. Po naciśnięciu przycisku na kontrolerze aktywuje się wirtualna wiązka lasera. Gdy gracz skieruje laser na tor, tor i cel zostają podświetlone, a gra przechodzi w tryb celowania. Aby trafić, gracz musi przesunąć drążek kontrolera zgodnie z kierunkiem przerwy w kształcie pierścienia – tzw. Landolt C – znanym z japońskich testów wzroku.
Gra została zaprojektowana tak, aby ćwiczyć mięśnie oczu. Gracze zmieniają skupienie wzroku pomiędzy celami znajdującymi się w różnych odległościach i muszą precyzyjnie zlokalizować lukę w Landolt C. Na koniec rozgrywki prezentowany jest ekran z wynikami w stylu automatów arcade, pokazujący liczbę trafień, chybień i uzyskane kombinacje, a także informacje o ewentualnym pobiciu rekordu – co okazało się źródłem sporej rywalizacji wśród uczestników.
Podczas sześciotygodniowego badania zauważono poprawę widzenia u wszystkich uczestników. Co więcej, u osób z bardziej zaawansowaną krótkowzrocznością poprawa była większa, im częściej grali.
Warto jednak podkreślić, że eksperyment był prowadzony na niewielką skalę. Uczestniczyło w nim zaledwie 10 osób w wieku 22–36 lat. Aby potwierdzić skuteczność gry w leczeniu krótkowzroczności, konieczne są dalsze, bardziej rozbudowane badania. Według japońskiego artykułu naukowego, zespół badawczy planuje kontynuację testów tej gry VR.
Źródło: IGN
Źródło Grafiki: IGN