Borderlands – recenzja filmu – Mogło być gorzej…

Adam Aleksandrowicz

Opublikowano: 13 sierpnia 2024

Spis treści

Od jakiegoś czasu wyświetlały się w kinie zwiastuny filmu Borderlands. Wyglądało to tak, jakby ktoś bardzo chciał zrobić Strażników Galaktyki, a wyszedł mu pierwszy Legion Samobójców. Czy rzeczywiście jest tak źle, jak mówi się w internecie? Uważam, że nie… co nie znaczy, że jest dobrze.

Ten film jest… nijaki

Wiecie, co jest dla mnie najgorsze w filmie? Gdy jest on nijaki. Borderlands nie jest ani dobre, ani tak złe, że aż dobre. Ono po prostu jest. Oceniam tę produkcję z perspektywy osoby, która zna gry, jednak nie jestem ich ogromnym fanem. Są to przyjemne looter shootery.

W ogóle nie czuć w tej produkcji klimatu Borderlandsów. Spodziewałbym się czegoś bliżej serialowego Fallouta od Amazonu niż Strażników Galaktyki od Disneya. Brak tu absurdalnego humoru… a właściwie, brak jakiegokolwiek humoru, od tego zacznijmy. Zaśmiałem się raz podczas całego seansu. Nie uświadczymy brutalnych scen ani krwi, ponieważ twórcy zdecydowali się napisać scenariusz pod PG13. Co pewnie miało na celu trafienie do szerszego grona odbiorców. Jak widać po dochodach – nie pykło.

Fabuła jest zupełnie nieangażująca. Na początku poznajemy Lilith, która w monologu tłumaczy widzom założenia świata, co to za planeta Pandora i czemu jest tak istotna dla korporacji. Nie jestem fanem takiej ekspozycji, zwłaszcza że w tej produkcji traci ona sens po scenie w autobusie z Marcusem, gdyż puszcza on nagranie tłumaczące dokładnie to samo, co prolog. Dlaczego Borderlands nie zaczyna się właśnie od tej sceny, a potem ewentualnie nie cofnie się, żeby wyjaśnić, kim jest ta czerwonowłosa bohaterka i czemu się tutaj znalazła? Byłoby bardziej tajemniczo i nawet w duchu gry.

Wszyscy bohaterowie w samochodzie
Borderlands | materiały promocyjne

Bohaterów, których nie da się polubić

Cate Blanchett, która odgrywa rolę wyżej wymienionej Lilith, wygląda, jakby bardzo nie chciała tam być. Patrząc na to, co mówiła w jednym z wywiadów:

Najdziwniejsze propozycje zazwyczaj są tymi, które najbardziej mnie przyciągają. Ale myślę, że do pewnego stopnia odpowiedzialne jest za to covidowe szaleństwo. Spędzałam dużo czasu w ogrodzie, korzystając z piły łańcuchowej. Mój mąż powiedział: „Ten film może uratować ci życie”,

jestem w stanie w to uwierzyć.

Borderlands | materiały promocyjne

Inne postacie po prostu istnieją – Roland (Kevin Hart), Tannis (Jamie Lee Curtis) czy Krieg (Florian Munteanu) przewijają się w tle, ale trudno się nimi przejmować. Dostajemy kilka sekwencji walk czy strzelanin, ale nie czułem tam żadnej stawki. Za każdym razem bohaterowie uchodzą z życiem, mimo że szarżuje na nich horda bandytów.

Zdaję sobie sprawę, że Claptrap był irytującą postacią w grach i Jack Black robi, co może, aby coś z niego wykrzesać na wielkim ekranie. Niestety, przy takim scenariuszu się nie da. A czarę goryczy dla mnie przelała scena, która w sumie pojawia się również w zwiastunie, gdy ten mały poczciwy robocik wydala z siebie śrubki…

Jest jednak mały promyk w całej tej bandzie – Tiny Tina (Ariana Greenblatt). Podobała mi się jej kreacja. Niby niewinna, ale potrafi pokazać pazur. Zabawna, przebiegła i miała świetny kostium.

Co do charakteryzacji i scenografii, to jestem pod wrażeniem, bo wyglądają jak wyjęte z gry. Lilith wygląda jak Lilith, Moxxie (Gina Gershon) ma makijaż nawet stylizowany na komiksowy, Kreig i reszta bandytów również prezentują się wyśmienicie. Claptrap, chociaż w typ przypadku mamy efekt specjalny, też nie odcina się od reszty towarzystwa. Miasta są pełne ludzi i żywe. Od strony technicznej jest naprawdę dobrze.

Sprawdź też: Gran Turismo – recenzja filmu – Od gracza do zawodowego kierowcy

Borderlands | materiały promocyjne

Zagrajcie w grę

Chyba koniec tego pastwienia się nad filmem Borderlands. Myślę, że i tak już poświęciłem temu tytułowi za dużo czasu. Wydaje mi się, że lepiej sięgnąć po grę, choć jest ona dość specyficzna i może nie każdemu podpasować. Plus taki, że można zagrać w coopie i wtedy człowiek lepiej się bawi – czego nie można powiedzieć o wizycie w kinie. Szkoda, że nie wyszło, zwłaszcza że ostatnio ekranizacje gier miały dobrą passę.

Sprawdź też: Filmowy FNAF jest tak samo kiepski jak gra – recenzja filmu Pięć koszmarnych nocy

ZALETY +

WADY -

Adam Aleksandrowicz

Urodzony z padem w dłoni. Gdy wszyscy na wsi zagrywali się na Pegazusie, ja grałem na Playstation. W swoim życiu byłem skrytobójcą, superbohaterem, archeolożką, zabójcą bogów, smokiem, hakerem i przetrwałem apokalipsę. W wolnych chwilach buduję miasta i popijam krafciki. Z grubsza tak wygląda moje życie. Z grubsza, bo lubię zjeść.

Rekomendowane artykuły

Diuna: Część Druga – Recenzja filmu na Blu-Ray. Druga część pustynnego arcydzieła 

Diuna: Część Druga – Recenzja filmu na Blu-Ray. Druga część pustynnego arcydzieła 

Obcy: Romulus – recenzja filmu. Xenomorf znowu straszy w kosmosie. 

Obcy: Romulus – recenzja filmu. Xenomorf znowu straszy w kosmosie. 

Nobody Wants to Die [PS5] – recenzja gry – Polski kandydat do najlepszej gry roku?

Nobody Wants to Die [PS5] – recenzja gry – Polski kandydat do najlepszej gry roku?

Genesis Neon 764 — recenzja słuchawek — neonowe szaleństwo

Genesis Neon 764 — recenzja słuchawek — neonowe szaleństwo

UPADEK LUDZKOŚCI – RECENZJA FILMU KRÓLESTWO PLANETY MAŁP

UPADEK LUDZKOŚCI – RECENZJA FILMU KRÓLESTWO PLANETY MAŁP

Jak sprzedać nawiedzony dom — recenzja książki — Niektóre domy nie chcą zostać sprzedane

Jak sprzedać nawiedzony dom — recenzja książki — Niektóre domy nie chcą zostać sprzedane