Previous slide
Next slide

Batman Tom 4. Zabobonna zgraja – recenzja komiksu. Gotham w paranoi.

Mieszkańcy Gotham City nie mają lekko. Dopiero, co zakończyła się wojna Jokera, a już nad miastem zawisła kolejna groźba. Tym razem to Strach na Wróble będzie siał terror po ulicach mrocznej metropolii. Czy Batman i Ghost-maker powstrzymają następne, tak wielkie zagrożenie?  

Podziel się ze znajomymi:

Epidemia paranoi

Historia niczym u Alfreda Hitchcocka rozpoczyna się od istnego trzęsienia ziemi. Dochodzi do ataku na Azyl Arkham, w wyniku, którego ginie większość personelu, jak i osadzonych. Niedługo po tym Strach na Wróble ponownie próbuje zdestabilizować miasto i zasiać strach w sercach mieszkańców. Dodatkowo nowy burmistrz – wrogo nastawiony do zamaskowanych mścicieli – zamierza podpisać umowę z Saint Industries, firmą, która ma własny plan jak zaprowadzić porządek na ulicach Gotham. A żeby Batman nie miał za łatwo, po okolicy zaczęła się panoszyć zupełnie nowa grupa – Kolektyw Nadpoczytalności, który chce na stałe zmienić przyszłość tego zepsutego miejsca na ziemi.  

Wątków w omawianym albumie jest całkiem sporo, jednak wszystkie łączą się w jedną sporą intrygę. Niestety, kiedy zaczęło się robić naprawdę ciekawie, to komiks się skończył. Kontynuację rozpoczętych motywów uświadczymy w następnym tomie o podtytule Fear State. Tak więc na kolejny tom czekam z wypiekami na twarzy.  

Przy tak wielu problemach, Batman może liczyć na swoją batrodzinę, w tym na dwóch zupełnie nowych członków, jakimi są Ghost-maker i Harley Quinn. Po wojnie Jokera w Gotham naprawdę wiele się pozmieniało. Szeregi dobrej strony zasiliły naprawdę barwne postacie. Harley to Harley, co już jest ogromnym plusem, a natomiast Ghost-maker to kolejny zamaskowany mściciel z Gotham, który próbuje prześcignąć Batmana w każdym możliwym aspekcie. Interakcje pomiędzy nim. a Brucem są naprawdę super! 

Trochę z Cyberpunka, trochę z horroru

Za warstwę wizualną w Batman Tom 4 Zabobonna zgraja odpowiada Jorge Jimenez, a za kolory Tomeu Morey. Rysunki ponownie trzymają poziom tak jak w poprzednich tomach przygód gacka. Komiks miesza ze sobą jednocześnie dwa style raz jest pełen jaskrawych neonów niczym wyjętych wprost ze świata cyberpunka, a innym razem uświadczymy obrazy wyrwane niczym z rasowego horroru. Dodatkowo zaserwowano nam zupełnie nowy design Stracha na Wróble, który jest jeszcze bardziej niepokojący niż przedtem. Zniknął jego kultowy jutowy kaptur, a zastąpiła go masywna postapokaliptyczna maska przeciwgazowa. Kiedy rysownik skupiał się na nim w poszczególnych kadrach, to przechodziło mnie mroczne, złowrogie uczucie. Przykładowo podczas przemówienia Nanako, Strach na Wróble obserwuje wszystko z oddali niczym jak jakaś bestia wyjęta wprost z powieści Lovecrafta. W zupełnie innym stylu przedstawiony został Kolektyw Nadpoczytalności  – tam dominuje styl iście przypominający ten panujący w światach cyberpunka. Jorge Jimenez odwalił naprawdę kawał dobrej roboty.  

Oby tak dalej!

Podsumowując, Batman Tyniona IV ciągle trzyma poziom. Zabobonna zgraja to naprawdę dobry komiks, który mam nadzieję, jest wstępem do równie dobrego, a może nawet i lepszego eventu Fear State. Nie miałem zbyt wielkich oczekiwań, a lektura okazała się naprawdę przyjemna. Wszystkim fanom Mrocznego Rycerza, jak i najstraszniejszego jego przeciwnika, serdecznie polecam.  

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza komiksu.

Galeria:

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl