Previous slide
Next slide

Akrobatka i Dezerter. Assassin’s Creed: Spisek Maga – Recenzja Książki

Londyn, rok 1851. Odważna akrobatka Pierrete podczas występu ratuje z rąk opryszków jedną z widzek, z którą potem się zaprzyjaźnia. Śmiertelnie chora Ada Lovelace odchodząc z ziemskiego padołu, zostawia jej misję odnalezienia i zneutralizowania straszliwej broni, którą pomogła stworzyć tajemniczemu Magowi. Pomóc w tym zadaniu ma jej Simeon Price, przyjaciel Ady z dzieciństwa, o którym jednak po katastrofie u wybrzeży Afryki zaginął wszelki słuch.

22 marca 2023r. na półki księgarni trafiło wydane przez wydawnictwo Insignis, polskie tłumaczenie najnowszej książki Kate Heartfield. Jest ona znana chociażby z duologii o przygodach Alice Payne czy Drogi do Canterbury. Spisek Maga otwiera nowy cykl książek w uniwersum Assassin’s Creed o nazwie Machina Dziejów, składający się obecnie ze wspomnianego dzieła oraz drugiej odsłony, mającej ukazać się w języku angielskim już latem bieżącego roku.

Nieodłączna Historia

Książki są równie nieoderwalnym elementem uniwersum firmy Ubisoft, co motyw konfliktu między Asasynami i Templariuszami. Pierwsze tomy zaczęły pojawiać się już w 2009 roku, towarzysząc wydawanym corocznie nowym odsłonom serii gier komputerowych, wyłączając Assassin’s Creed Rouge. Dwójka pisarzy (Anton Gill i Andrew Holmes), kryjących się pod pseudonimem Olivera Bowdena początkowo bardzo mocno bazowała na grach, tylko częściowo rozszerzając ich fabułę. Jednakże z upływem czasu książki zaczęły opowiadać całkiem nowe historie poprzedzające akcję z gier lub dziejące się równolegle z nimi. Przełomowa natomiast była trylogia Ostatni Potomkowie oraz Assassin’s Creed: Herezja, których historia toczyła się w dużej mierze w czasach współczesnych. Od tego momentu w uniwersum nastąpił wysyp książek, zarówno połączonych z grami np. przez głównych bohaterów, jak i samodzielnych tytułów.

Nie uciekniesz przed losem

W książce znajdziemy 28 fabularnych rozdziałów oraz prolog, wprowadzający postać Simeona Price’a z całym bagażem jego historii i moralności. Jako starszy szeregowy wraz z innymi żołnierzami 74. Pułku Piechoty Górskiej na pokładzie statku HMS „Birkenhead” płynie wzdłuż południowych wybrzeży Afryki, aby wziąć udział w wojnie z królestwem Xhosa. Jednakże po tym, jak statek trafia na skały, musi on ratować innych pasażerów, którzy podczas katastrofy doznali mniej lub bardziej poważnych obrażeń. Co ciekawe pomaga mu w tym zakapturzony osobnik, który opowiada mu, że gdyby kiedyś postanowił zrezygnować z walki w imieniu królowej, to w Wiedniu funkcjonuje pewne bractwo sumienia, któremu przyświeca motto, że „Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone”. Gdy brak kompetencji porucznika grozi pójściem na dno, Simeon decyduje się opuścić tonący statek. Po ponad roku, podróżując przez Aleksandrię, Ateny czy Sarajewo dociera w końcu do Wiednia.

W podobnym czasie w Londynie akrobatka Pierrette Aurnaud podczas występu w roli Mazepy, zauważa, że na jedną z dam siedzących na widowni zasadza się kilku podejrzanych osobników. Nie tracąc płynności w występie, ratuje ową widzkę, a następnie pomaga jej dotrzeć do domu. Od tego momentu zawiązuje się między nimi silna nić przyjaźni, która po śmierci Ady popycha Pierrette do wypełnienia obietnicy. Mimo że udaje się jej odnaleźć Simeona, a ich pierwsze spotkanie nie przynosi żadnej stronie owoców, jak można się jednak domyślać, w zupełnie niespodziewanym momencie ich drogi przecinają się ponownie, tym razem wiążąc się ze sobą. Ramię w ramię walczą ze wszechobecnymi mackami templariuszy, a także z tajemniczym Magiem, chcącym zdestabilizować ówczesną Europę za pomocą zamachów na tle politycznym.  

Nic nie jest prawdziwe…

Pierwszym aspektem, który rzuca się w oczy po wzięciu książki do ręki, jest wspaniała okładka, autorstwa Bastiena Jeza. Łączy ona w sobie koła zębate, symbolizujące postępującą industrializację Europy tamtych czasów z ornamentami, najprawdopodobniej symbolizującymi cyrkową przeszłość Pierrete. Oprócz tego zauważymy tam również czającego się w tle Asasyna w szaroczarnym stroju, a jest nim oczywiście Simeon. Natomiast poniżej przedstawiona została postać tancerki, czyli drugiej połowy duetu protagonistów – Pierrette. Nieco niżej znajdują się również sylwetki trojga innych osób, kobiety i dwóch mężczyzn. Całkiem możliwe, że kobietą tą jest Ada, ale żeby to potwierdzić zapewne będę musiał jeszcze raz przeczytać książkę, ze szczególną uwagą na opisy postaci. Na samym dole umiejscowiono sylwetkę tonącego statku – symbol punktu zwrotnego w historii Simeona.

…Wszystko jest dozwolone

Jak dla każdego innego dzieła z tego uniwersum, w tle przewija się odwieczny konflikt między siłami Templariuszy, chcącymi zyskać kontrolę nad wszystkimi ludźmi a asasynami, którzy stawiają na wolność jednostki. Bardzo pozytywną, w moim zdaniu, decyzją było stworzenie historii, z dwójką głównych bohaterów, jednocześnie podobnych i różniących się od siebie. Dzięki takiemu posunięciu jeszcze większa grupa czytelników może w ich charakterach, zachowaniach czy historii odnaleźć jakąś cząstkę siebie. Zamiast dość już znanego schematu opowiadającego o rozwoju bohatera, zemście i wspinaniu się w hierarchii Bractwa lub Zakonu (Haytham patrzę na ciebie) w Spisku Maga zdecydowanie mocniej zaakcentowano tytułowy spisek oraz tajemnice go otaczające. Więcej uwagi zwrócono również na rozwój relacji między dwójką głównych bohaterów, którzy czasem działają sobie na nerwy niczym słynne rodzeństwo Frye’ów. Mocno wyeksponowano również grono ich nielicznych, lecz oddanych przyjaciół. To subtelne połączenie fantazji historycznej z thrillerem powoduje, że książkę czyta się z zapartym tchem, chcąc poznać rozwiązanie tajemnicy i odłożyć ją na półkę dopiero po dotarciu do ostatniej strony.

Polując na Templariuszy i ciekawostki

Jako osoba zaznajomiona z większością produkcji growych i książkowych z tego uniwersum, przed przystąpieniem do lektury tej książki miałem swoje oczekiwania i przewidywania. Muszę przyznać, że nie zawiodłem się nawet w najmniejszym stopniu. Za majstersztyk z jakim autorka wplotła w treść książki odniesienia do innych odsłon należą się wyrazy uznania. Jedno z najciekawszych to np. wspomnienie Simeonowi podczas jego wizyty w Paryżu o Sainte Chapelle jako dawnej siedzibie asasynów. Każdy, kto grał w Assassin’s Creed Unity, zapewne pamięta, że to właśnie tam młody Arno Victor Dorian przeżywał inicjację do Bractwa. Podczas swojego szkolenia młody rekrut otrzymuje również ogromną dawkę historii uniwersum oraz samego bractwa. Dziwnym więc nie będzie, gdy na kartach powieści przewinie się też zwyczaj zamaczania piór czy chusteczek w krwi ofiar. Uśmiech na usta fanów przyniesie natomiast moment, gdy jeden z asasynów podczas wizyty w bibliotece podpisze się imieniem i nazwiskiem Il Mentore. Natomiast samo umiejscowienie fabuły w takim, a nie innym miejscu i czasie, wprost wymusiło spotkanie z bohaterami jednej z książek. Jednak nie zdradzam więcej, by nie psuć wam waszych własnych odkryć.

Karty Historii

Inną z charakterystycznych cech tego uniwersum jest zwinne wplatanie wydarzeń fikcyjnych w osnowę realnej historii. Sama autorka w jednym z wywiadów przyznała, że zwiększona częstotliwość zamachów na tle politycznym od razu rzuciła się jej w oczy jako idealne tło dla przygód zakapturzonych postaci skaczących po dachach. Choć na kartach historii nie znajdziemy Simeona Price’a ani jego alias – Jacka Strawa, tak Ada Lovelace była postacią w stu procentach prawdziwą. Również jej ojciec, Lord Byron o dość skomplikowanej relacji rodzinnej również kroczył po ulicach dziewiętnastowiecznego Londynu. Zarówno w realnym świecie, jak i w uniwersum Assassin’s Creed był on autorem Mazepy – opowieści o przygodach szlachcica, którego rolę podczas jednego z występu grała Pierrette. Równie realną postacią był Charles Babbage, z którym Ada współpracowała przy tworzeniu maszyny analitycznej. Co ciekawe również wiedeński krawiec, który na kartach powieści próbował przeprowadzić zamach na samego cesarza, w realnym świecie w roku 1853 starał się zrobić dokładnie to samo.

Jeden Asasyn wśród wielu braci

Assassin’s Creed: Spisek Maga został napisany w taki sposób, by osoby, dla których ta książka jest pierwszą stycznością z uniwersum, mogły bez problemu połapać się we wszelkich zawiłościach i zależnościach. Razem z Simeonem mogą oni uczyć się o historii, zasadach działania Bractwa oraz ich Credo. Do zagorzałych fanów skierowano natomiast wspomniane przeze mnie wcześniej nawiązania do innych dzieł. Czasem jest to wspomnienie o jakimś zdarzeniu, miejscu a czasem spotkana osoba. Z czystym sercem mogę więc polecić ten tytuł zarówno jako samodzielną książkę łączącą w sobie thriller i fantastykę historyczną, jak i jako dzieło rozbudowujące i tak już ogromny świat o nowe wydarzenia, miejsca i postacie. Sam natomiast z niecierpliwością czekam na zapowiedzianą już drugą odsłonę cyklu.

Podziel się ze znajomymi:

Udostępniam
Udostępniam
Udostępniam

O NAS:

Chcesz być na bieżąco, a nawet wiedzieć więcej o grach, komiksach, serialach lub filmach? GraPodPada.pl jest miejscem, gdzie znajdziesz informacje tworzone przez pasjonatów dla… graczy, czytaczy i oglądaczy ! Reprezentujemy różne opinie, patrząc na popkulturę z wielu perspektyw! Dlatego codziennie spodziewaj się treści wysokiej jakości i odnajduj interesujące Cię recenzje i informacje. Grasz w to? GraPodPada.pl to miejsce dla Ciebie… to miejsce dla każdego gracza.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami: kontakt@grapodpada.pl